Ministar Dobrović: Hrvatska može znatno unaprijediti sustav recikliranja otpada

Zagreb, 26.04.2016 - U Maloj dvorani Lisinski održava se struèno-poslovna konferencija "Croatia Waste Expo - Gospodarenje otpadom", posveæena biznisu gospodarenja otpadom i otpadnim vodama. Na slici ministar zaštite okoliša i prirode Slaven Dobroviæ govori tijekom konferencije. foto HINA/ Damir SENÈAR /ds

Ministar zaštite okoliša i prirode Slaven Dobrović ocijenio je da se u Hrvatskoj slabo gospodari otpadom, na dnu smo europskog prosjeka u recikliranju, no smatra da se u kratko vrijeme može znatno unaprijediti taj sustav, te je najavio promjene u gospodarenju otpadom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U Hrvatskoj se zasad slabo gospodari otpadom, na dnu smo europskog prosjeka glede recikliranja. Međutim, možemo znatno unaprijediti sustav jer su naši građani prilično svjesni problema i mnogi pokušavaju participirati u nekim djelomičnim shemama odvojenog prikupljanja (otpada), a negdje to postoji sasvim dobro kao na otoku Krku, Čakovcu, Prelogu, Osijeku. Međutim, sustav treba nadograditi, izjavio je Dobrović novinarima u Maloj dvorani KD “Vatroslav Lisinski” gdje je u utorak sudjelovao na konferenciji Poslovnog dnevnika “Croatia Waste Expo 2016.”

Dobrović je najavio promjene u gospodarenju otpadom rekavši da su pri kraju izrade Plana gospodarenja otpadom od 2016. do 2022. godine. Naglasio je da su sustavi odvojenog prikupljanja sa sortirnicama i prešama, balirkama – nužan dio sustava gospodarenja otpadom.

Znamo da naše gospodarstvo tu ima što za ponuditi i vjerujemo da će participacija domaćeg gospodarstva u projektima gospodarenja otpadom biti veća, dodao je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ministar Dobrović ocijenio je da se “mnoge jedinice lokalne samouprave praktički nisu pomakle od početka”, te najavio kako će se “država ponuditi ne samo kao zakonodavac nego kao partner” jer će nuditi akcijske programe kućnog kompostiranja, odvojenog prikupljanja, centara za ponovnu upotrebu – gdje će odmah definirati i sheme financiranja europskim novcem i pomoći u osmišljavanju projekata, pomoći jedinicama lokalne samouprave da što prije pripreme dokumentaciju da ona bude jednostavna”.

Ministar smatra da se u kratko vrijeme mogu napraviti veliki pomaci. Najavio je da će centri za gospodarenje otpadom biti redifinirani, jer se dosad smatralo kako će oni prihvaćati glavninu otpada u formi miješanog otpada. Na devet predviđenih lokacija napravit će promjenu te će količina miješanog otpada koja tamo treba dospjeti biti tri do četiri puta manja, a na račun vrijednosti koju će sačuvati kroz papir i plastiku će omogućiti da porast komunalne usluge bude što manja, rekao je.

Energija iz otpada najbolje se postiže recikliranjem zato što se recikliranjem materijala štedi energija jer je proizvodni ciklus kraći, podsjetio je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ministar Dobrović također je rekao da je Zagreb grad s vrlo dugom tradicijom odvojenog prikupljanja otpada, ali je “zastao”. Misli da se i tu može napraviti puno. Ministarstvo je u partnerskom odnosu s Gradom te su osnovali radnu skupinu koja radi na konkretnoj provedbi mjera predviđenih Planom, rekao je.

Ministar je zahvalio Poslovnom dnevniku što su za ovogodišnju temu “Waste Expoa” odabrali kružno gospodarstvo koja je aktualna, budući da se EU strateški opredijelila za kružno gospodarstvo, čiji koncept podrazumijeva da proizvode i sirovine ponovo upotrebljavamo i recikliramo.

Brojne prednosti ‘kružnog gospodarstva’

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Prednosti kružnog gospodarstva su brojne: smanjuje se ovisnost o uvozu sirovina, a Europa je kontinent siromašan sirovinama; manje se onečišćuje okoliš; stvaraju se nova radna mjesta – čitava EU oko 600.000 u sektoru otpada”, istaknuo je Dobrović.

Dodao je da je krajem prošle godine u Bruxellesu predstavljen novi paket o kružnom gospodarstvu s daleko ambicioznijim ciljevima, a jedan od ciljeva je da do 2030. čitava EU reciklira 65 posto komunalnog otpada. Predlaže se i usvajanje obvezujućeg cilja za smanjenje odlaganja otpada na najviše 10 posto čitavog otpada, rekao je.

I u obraćanju sudionicima konferencije ministar Dobrović istaknuo je kako je Hrvatska po odvojenom prikupljanju otpada na samom europskom dnu – usvajaju se koncepti gospodarenja otpadom upitne ekološke i financijske održivosti, kasni se s donošenjem propisa koji bi građane stimulirali na odvojeno prikupljanje otpada, a većina gradova i općina i dalje se opire primarnoj selekciji.

Naglasio je da koncept za koji se on zalaže “uvažava hijerarhiju gospodarenja otpadom i u skladu je s načelima kružnog gospodarstva, sustav je dokazan u praksi i omogućava gradovima i općinama održivu cijenu komunalne usluge, učinkovito gospodarenje resursima, stvaranje novih radnih mjesta…”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“To je kružno gospodarstvo, to su uštede i to je podizanje stupnja održivosti našeg društva”, poručio je ministar zaštite okoliša i prirode Dobrović.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.