Dodik ponovno niječe genocid u Srebrenici i opsadu Sarajeva

Foto: fah

Predsjednik Republike Srpske (RS) Milorad Dodik ponovno je u utorak zanijekao kako su vojska i policija bosanskih Srba počinili genocid nad Bošnjacima u Srebrenici 1995. i ustvrdio kako nije točno da je Sarajevo bilo po opsadom od 1992. do 1995.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dodik je najavio kako neće dopustiti da se takvo što spominje u školskim udžbenicima koji se koriste u RS-u.

“Nemoguće je da ovdje budu u uporabi udžbenici iz Federacije BiH u kojima piše da su Srbi počinili genocid i da su držali pod opsadom Sarajevo. To nije točno i to se ovdje neće izučavati”, izjavio je Dodik novinarima u Banjoj Luci.

Ministar prosvjete RS-a Dane Malešević ranije je najavio kako entitetske vlasti neće dopustiti da bošnjačka djeca koja žive na teritoriju RS-a uče o srebreničkom genocidu i opsadi Sarajeva.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Međunarodni kazneni sud za bivšu Jugoslaviju (ICTY) u pravomoćnim je presudama većem broju vojnih, policijskih i političkih dužnosnika bosanskih Srba utvrdio kako je nedvojbeno da je Sarajevo bilo tri i pol godine bilo pod vojnom opsadom pri čemu je ubijeno više od deset tisuća njegovih stanovnika.

Pravomoćnim presudama potvrđen je i genocid nad Bošnjacima Srebrenice nakon pada te enklave u srpnju 1995., no s tim se činjenicama vlasti RS-a i danas odlučno odbijaju suočiti.

U udžbenicima povijesti koji se koriste u u BiH stavljena je neka vrsta embarga na sadržaje vezanih za rat od 1992. do 1995. kako se ne bi poticale etničke napetosti s obzirom da u toj zemlji svaki entitet vodi svoju obrazovnu politiku. U Federaciji BiH postoje i dodatne podjele prema tome u kojim su županijama većina Bošnjaci, a u kojima Hrvati.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Vlasti Sarajevske županije ove su godine odlučile pokrenuti inicijativu za izmjenu dosadašnjeg pristupa nastavi povijesti, tražeći uvrštavanje opsade glavnog grada i srebrenički genocid u nastavu povijesti “radi jačanja domoljubne svijesti kod učenika”.

Udžbenike koji se koriste u sarajevskim školama djelomice koriste i bošnjačka djeca koja pohađaju nastavu u školama RS-a temeljem prava na nastavu na materinjem jeziku koje podrazumijeva i posebno prilagođene nastavne planove i programe iz drugih predmeta poput povijesti.

Dodik, a prije njega ministar Malešević najavili su kako će silom spriječiti uvođenje udžbenika tiskanih u Sarajevu u nastavu na području RS-a.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Ti udžbenici se nikada neće izučavati u RS-u. Nek se ljuti tko hoće. Ako žele izučavati tu vrstu priče eno im u Federaciji škola nek uče”, kazao je Dodik.

Reagirajući na najave zabrane, bošnjački potpredsjednik RS-a Ramiz Salkić kazao je kako je to dokaz da taj enitet “tone u sve veći mrak”.

“Nakon što su vojska RS-a i dijelovi njene policije, pod vodstvom Radovana Karadžića, počinili prvi genocid na tlu Europe poslije Hitlera, vlasti ovog entiteta danas pokušavaju zabraniti izučavanje tih činjenica, najavljujući represivne mjere zabrane udžbenika u kojima se piše o genocidu i opsadi Sarajeva”, upozorio je Salkić.

Dodao je kako nikakav ministar ili bilo tko drugi neće moći zanijekati jasno utvrđene činjenice.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pozvao je međunarodne institucije koje provode projekte u obrazovanju da zaustave ovakvo ponašaje vlasti RS-a i da se na taj način ograde od sudjelovanja u diskriminaciji Bošnjaka i “podržavanja apartheida”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.