DORH odbacuje tužbe tisuća građana glede obnove kuća u poplavljenoj županjskoj Posavini

Rajevo Selo, 19.05.2014 - Pogled iz zraka na poplavljeno Rajevo Selo u vukovarsko-srijemskoj županiji, nakon što je voda probila savski nasip kod Račinovaca i Rajevog sela.a foto FaH/ MORH/ ds

Općinsko državno odvjetništvo u Vinkovcima izvijestilo je da provedenim izvidima nije utvrđeno da bi radovi u obnovi obiteljskih kuća na poplavljenom području županjske Posavine bili preplaćeni odnosno da bi bilo kakvih drugih nepravilnosti te da nisu ostvarena bitna obilježja bilo kojeg kaznenog djela koje se progoni po službenoj dužnosti te stoga nema osnova za poduzimanje drugih radnji u nadležnosti državnog odvjetništva.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Državno odvjetništvo izvide je provelo povodom anonimnog podneska i više novinskih članaka u svezi navoda o nezakonitostima i nepravilnostima obnove obiteljskih kuća i objekata nakon poplave na području županjske Posavine u svibnju 2014. godine, pojašnjavaju u priopćenju objavljenom na internetskoj stranici DORH-a.

Dodaju kako je tijekom izvida pribavljena i analizirana relevantna dokumentacija, a na osnovu rezultata provedenih izvida državno je odvjetništvo zaključilo kako ne proizlazi sumnja u kaznenu odgovornost odgovornih osoba Ministarstva graditeljstva i prostornog uređenja i Agencije za pravni promet i posredovanje nekretninama.

U poplavi koja je 2014. godine zadesila dio županjske Posavine nakon što je uslijed rekordnog vodostaja rijeke Save došlo do puknuća nasipa kod Račinovaca i Rajevog Sela, prozročena je materijalna šteta od 1,7 milijarde kuna, a smrtno su stradale dvije osobe.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tužbe protiv države zbog pretrpljene štete od poplave do sada je, po pisanju medija, podnijelo nekoliko tisuća građana s poplavljenog područja županjske Posavine koji sumnjaju i kako je u obnovi došlo do niza nepravilnosti kojima su oštećeni.

Anka Mrak Taritaš 70 kvadrata u Gunji naplaćivala 893.600 kuna

Podsjetimo, nakon što je rijeka Sava 17. svibnja 2014. probila nasipe kod Rajevog Sela i Račinovaca, savske vode su poplavile Gunju. Cijelo stanovništvo Gunje je evakuriano a načinjena je i velika materijalna šteta

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Naime, Anka Mrak Taritaš je kao bivša HNS-ova ministrica graditeljstva i prostorne gradnje bila zadužena za obnovu mjesta Gunje potpuno uništenog nakon poplava. U toj su obnovi, kuće po kvadratu navodno preplaćene za 5810 kuna, dok je cijena wc četke bila notornih 239 kuna, a DORH je čak i pokrenuo istragu po službenoj dužnosti.

Pravni stručnjak i bivši saborski zastupnik Pero Kovačević isticao je da “je zamračeno najmanje 17 milijuna eura”.

“Ovo je stvarno skandal nad skandalima! Iz svega proizlazi da je kuća od 70 metara kvadratnih koštala 893.600 kuna s PDV-om, to je 1.725 eura po kvadratu. Kuća od 70 m2 koštala je 120.756 eura. Onaj tko postigne na tom području tu cijenu, smatra da je napravio super posao. Pa, tamo se kuće danas prodaju po 25.000 eura… Ovo je sofisticiraniji oblik kriminala. Postojale su tri vrste tipskih kuća.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Radili su 290 kuća, to su bile kuće od 55, 70 i 85 metara kvadratnih. Stručnjaci iz građevinarstva rekli su mi da cijena u najboljem slučaju, ne može biti iznad 600 eura po m2. Dolazimo do toga da je ta kuća mogla koštati 42 tisuće eura. Kod svake kuće zamračeno je najmanje 78 tisuća eura! Po tom principu, na onih 290 kuća dolazimo do računice da je zamračeno najmanje 17 milijuna eura”, objašnjavao je Kovačević 2017. u emisiji Bujici.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.