Centar za obnovu kulture (COK), konzervativni think-tank sa sjedištem u Zagrebu, u suradnji s New Directionom, think-tankom Europskih konzervativaca i reformista sa sjedištem u Bruxellesu, organizira veliku međunarodnu konferenciju – “Ljetno sveučilište” – u Hotelu Dubrovnik u Zagrebu od utorka, 11. srpnja do petka, 14. srpnja. Dr. Robin Harris, potpredsjednika COK-a i bivši bliski savjetnik britanske premijerke Margaret Thatcher za Narod.hr objasnio je što COK namjerava postići i koja je važnost ove konferencije.
Narod.hr: Dr. Harris, u vašem priopćenju za tisak navodite da ova konferencija pruža “najširu međunarodnu raspravu o konzervativnim idejama vodećih stručnjaka i javnih osoba koja je ikada održana u Hrvatskoj”. To je smiona tvrdnja.
”Svakodnevno sam sve oduševljeniji što živim ovdje”
Dr. Robin Harris: To je istina, ali to je opravdano reći. Dnevni red i popis govornika to dokazuju. Dopustite mi da dodam osobno opažanje. Jedna od najboljih odluka koje sam ikada donio u životu bilo trajno se nastaniti u Hrvatskoj. Nikada nisam zažalio zbog toga, a kako zapadna Europa tone u močvaru nereda i kaosa, svakodnevno sam sve oduševljeniji što živim ovdje.
Međutim, unatoč njezinom šarmu, prednostima i vrijednostima, Hrvatska pati od provincijalizma, pri čemu ne mislim da je mala zemlja – naravno da jest – već da se često čini da Hrvatima nedostaje samopouzdanja; kako misle da drugi ljudi – u Bruxellesu, Berlinu, Parizu, Washingtonu ili bilo gdje drugdje – imaju odgovore i da sve što mogu napraviti je reći da. No ponekad morate reći ne silama koje prijete vašoj opstojnosti i identitetu.
Trebate intelektualno oružje za borbu. Trebate učiti i osjećati se dijelom pokreta – u ovom slučaju konzervativnog pokreta – koji se neće mirno spustiti u grob koji je ljevica pripremila za nas.
>Zanimljiva konferencija o izazovima konzervativizma u Zagrebu; stižu govornici iz cijeloga svijeta
Vrhunski govornici iz cijelog svijeta
Ova konferencija okuplja vrhunske govornike iz Sjedinjenih Američkih Država, Čilea, Slovenije, Mađarske, Češke i Španjolske. Imamo uvodne govore Joséa Antonija Kasta, za dlaku netom poraženog kandidata za predsjednika Čilea, i Janeza Janše, bivšeg slovenskog premijera. Čileanski gospodarski model, koji je Čile transformirao iz zemlje Trećeg svijeta u zemlju Prvog svijeta, ima mnogo toga za podučiti. Janez Janša, kojeg sam prvi put upoznao 1995. godine kada ga je Margaret Thatcher primila u Londonu, po mom mišljenju, najčvršći je i najmudriji vođa kojeg su Slovenci imali, nepokolebljivi protivnik komunizma, također i prijatelj Hrvatske.
”Konzervativni izazov”
Narod.hr: O kojim temama namjeravate raspravljati? Primjećujem da imate mnogo panela o različitim temama. Imaju li zajedničku temu?
Dr. Robin Harris: Da, u pravu ste, ipak one se logično nadovezuju. Dopustite mi da ponovno iznesem osobno opažanje. Nije mi strana stranačka politika. To je bilo moje životno zanimanje godinama. No postajem frustriran – i to će se pogoršavati kako se bližimo izborima – što se ovdje toliko raspravlja o pojedincima i vlastitim interesima, a ne o idejama. Ipak, ako sebe i svoje politike ne utemeljite na velikim idejama, ne možete uvjeriti ljude da nudite nešto novo, niti – ako dođete na vlast – možete napraviti stvarnu razliku.
Opća tema Ljetnog sveučilišta je “konzervativni izazov”. To ima dvostruko značenje jer nas konzervativce izaziva da usustavimo naše ideje i da uvjerimo ljude da smo u pravu, te moramo biti spremni boriti se s barem jednako velikom odlučnošću i žestinom kao i naši protivnici kako bismo objasnili zašto su njihove ideje pogrešne i štoviše opasne. Hrvatska mi danas djeluje kao jedan od mojih engleskih sendviča.
Na vrhu i na dnu nalaze se kriške ljevicâ, a u sredini su Hrvati koji uglavnom nisu ljevičari, već duboko konzervativni, samo ih nitko ne želi slušati. Donju krišku čine stari komunistički umreženi krugovi i suradnici, te potomci obitelji iz vremena partije. Gornju krišku čine radikalniji ljevičari koji se maskiraju kao zeleni i dijele želju za rehabilitacijom komunista, ali žele dodati potpuno novu dimenziju koja se sastoji od redefiniranja ljudske osobe i obitelji.
Slobodno tržište
Naša konferencija polazi od temeljnih načela, što je jedini način da se pobijede ovi izazovi s lijeve strane koji su, naravno, dobro financirani izvana. Prvo ćemo raspravljati o moralnoj i filozofskoj osnovi slobode. To nije samo „free-for-all“ (sloboda svakom kako mu paše), niti samo izgovor za sebičnost, već je razboritost u skladu s naravnim zakonom i općom dobrobiti. Jedan aspekt slobode svakako je slobodno tržište.
Bez njega postajemo siromašni, a našim životima upravljaju političari i birokrati koji donose odluke. Mit je da je ekonomska sloboda neprijatelj tradicionalnih vrijednosti, te vrijednosti pomažu njezinom boljem funkcioniranju. S druge strane, praktično ne bi bilo dobrotvorstva ako kapitalizam ne bi stvarao blagostanje koje ga omogućuje.
”Zločini komunizma nisu slučajni, oni čine samu bit toga sustava”
Suprotan se sustav temelji na potpunoj kontroli, a ekstremni oblik toga je komunizam. Zločini komunizma nisu slučajni, oni čine samu bit toga sustava.
Odbijanje razotkrivanja i obilježavanja tih zločina omogućuje novoj generaciji ljevičara, koja je nostalgična za socijalističkom Jugoslavijom, da promiče svoj program. Slovenija, Mađarska, Poljska i ostale zemlje suočile su se s tim problemom i većinom su ga bolje riješile.
Nacionalni identitet i nacionalni suverenitet
Nacionalni identitet i nacionalni suverenitet sljedeće su teme koje razmatramo zajedno sa silnicama globalizma koje žele obeskrijepiti nacionalnu demokraciju (vlast naroda) od njezine važnosti. Hrvatska ima koristi od članstva u Europskoj uniji. Ne bih podržao izlazak Hrvatske iz EU-a. No podređenost federalnoj državi koja se temelji na Bruxellesu nije nikakva smjernica za budućnost.
Mađarska i Poljska nas mogu naučiti mnogo toga u vezi s time. Globalizam općenito služi kao sredstvo nametanja lijevo-liberalnog programa narodima koji ga nikada ne bi sami odabrali. Velike tehnološke tvrtke dio su tog programa. Moramo biti svjesni opasnosti za nas prije nego bude prekasno. Tema našeg posljednjeg panela je, na neki način, najvažnija, jer se odnosi na demografsku krizu koja prijeti opstojnosti Hrvatske i drugih manjih nacija. Preokretanje demografskog pada možda je najvažnije i najizazovnije pitanje našeg vremena.
Poticanje mladih konzervativaca da usmjere misli na velika pitanja
Narod.hr: To je velika agenda i ambiciozan program. Kojim se ishodima nadate?
Dr. Robin Harris: Uspijemo li potaknuti ljude s konzervativnim stavovima – posebno mlade ljude – da nepokolebljivo usmjere svoje misli na velika pitanja, umjesto da se fokusiraju na taktike i pojedine ličnosti, bit ću vrlo zadovoljan.
Pogledajte program i sudjelujte na ovoj jedinstvenoj konferenciji prijavom na
poveznici.
Ulaznice osigurajte na izravnoj poveznici ovdje.
Tekst se nastavlja ispod oglasa