Ponedjeljak, 3 veljače, 2025
6.8 C
Zagreb
Pratite nas:

Dr. sc. Lucija Sudić o cjelodnevnoj nastavi: Roditelji trebaju imati mogućnost izbora

Podijeli

Podijeli

Tvrdnja da će cjelodnevna nastava učenicima osloboditi više vremena za igru i druženje s vršnjacima nikako ne može biti istinita ako se uzme u obzir da se ukupna satnica povećava te da je obavezno vrijeme provedeno u školi od 8 do 15 sati za razrednu nastavu te od 8 do 15.30 sati za predmetnu nastavu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

S obzirom na trenutnu količinu opterećenja koja se ne smanjuje izvjesno je da se svi zahtjevi škole i učenja neće moći odraditi u okviru programa A2 te će učenicima ostati obaveze i učenje i za nakon škole. Ako se računa da učenik sudjeluje i u programima B1 i B2 ili u nekim drugim izvanškolskim aktivnostima kao što je glazbena škola ili vrhunski natjecateljski sport, te se u obzir uzme broj sati sna potreban za zdrav razvoj djeteta, ne ostaje gotovo nimalo vremena za druženje s obitelji, s vršnjacima kao ni za slobodnu i nestrukturiranu igru koja je također potrebna za uravnotežen razvoj djeteta, piše dr. sc. Lucija Sudić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zanemaruju se legitimne različitosti u načinima učenja

Uvođenje obaveznog programa A2 smatram osobito spornim jer zanemaruje činjenicu da se u razredima ne može individualno pristupiti svakom učeniku te će se nužno morati prilagoditi prosjeku. To znači da učenici s posebnim potrebama (u što uključujem i darovite učenike) neće kvalitetno iskoristiti to vrijeme te će opet nakon nastave morati odraditi dio obaveza, ili će, ako brže odrade sve što je zadano, uludo trošiti vrijeme.

>Fuchs najavio cjelodnevnu nastavu od jeseni: Evo što se još mijenja

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Obavezan A2 program zanemaruje da nije svim učenicima potrebno jednako vrijeme za svladavanje gradiva kao i rješavanje domaćih zadaća. Također, zanemaruje legitimne različitosti u načinima učenja: netko uči na glas, netko treba potpunu tišinu i mir, nekome je potrebno više kretanja.

Na koji će način cjelodnevna škola njegovati individualne talente i potencijale svakog učenika (kao što je navedeno u dokumentu) ako znamo da u svakom trenutku učenika, tj. individua u razredu ima više nego profesora?

Na koji način će se osigurati da učenici kvalitetno iskoriste vrijeme za vrijeme programa A2?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Važnost samostalnog rada

Iskustvo rada u znanosti govori mi da je za razvoj kreativnosti i sposobnosti rješavanja problema vrlo važan samostalan rad i samostalno rješavanje problema unutar vlastitog vremena i prostora bez nadgledanja i pomoći profesora. Premještanjem svih takvih aktivnosti u okvir škole i obaveznog A2 programa gubi se prilika za razvijanje sposobnosti samostalnog i kreativnog rješavanja problema.

Što se tiče rada s darovitom djecom, nije uzeto u obzir da postoje različite vrste darovitosti djece te tako svaki program neće nužno odgovarati svakom darovitom djetetu. S obzirom na to da je u prijedlogu program A2 obavezan, država time oduzima roditeljima darovite djece pravo da za svoje dijete pronađu odgovarajuću aktivnost koja će pomoći da dijete ostvari svoj puni potencijal što bi u konačnici bilo i na dobrobit cijeloga društva.

Prijedlog cjelodnevne nastave također otežava život učenicima koji se ozbiljnije bave sportom ili glazbenom školom. Neki od njih koji imaju želju i talent možda će morati odustati od te aktivnosti jer im nakon škole više neće preostati vremena i energije. Imajući na umu da bi možda neki od njih mogli postati vrhunski profesionalci u toj aktivnosti, takva situacija postaje gubitak za cijelo društvo.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

>Sindikat Preporod Fuchsu: I učitelje treba pitati o prijavama na eksperimentalni program

Roditelji trebaju imati mogućnost izbora

Bi li braća Sinković, Gvardiol ili Modrić u predloženom sustavu trenirali dovoljno vremena za postizanje svojih rezultata?

Jeste li ste razgovarali s profesionalnim glazbenicima s Muzičke akademije o tome koliko je vremena potrebno uložiti u vježbanje instrumenta i nastavu glazbene škole te da li je to moguće uz predloženi program cjelodnevne nastave?

>Od jeseni kreće provedba pilot-projekta ‘cjelodnevna škola’

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Obavezna cjelodnevna nastava oduzima mogućnost roditeljima i djeci da samostalno organiziraju dan prema potrebama i interesima svojih članova. Zanemaruje činjenicu da je individualni pristup djetetu najbolji, te da ako roditelji imaju mogućnosti i inicijativu samostalno organizirati djetetovo učenje, rješavanje domaće zadaće i ostale aktivnosti prema individualnim potrebama djeteta tada je takav pristup svakako bolji te će uroditi i boljim ishodima.

S obzirom na sve gore navedeno smatram da cjelodnevna nastava ne bi smjela biti obavezna već bi roditelji trebali imati mogućnost izbora.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

O autoru

* Dr.sc. Lucija Sudić diplomirala je fiziku na PMF-u u Zagrebu. Nakon diplome radila je na Institutu Ruđera Boškovića gdje je i doktorirala iz područja fizike elementarnih čestica kao članica CMS kolaboracije (CERN, Geneva). Nakon doktorata posvetila se najvažnijem poslu na svijetu: brizi i odgoju svojih sinova. Od 2020. godine je korisnica mjere Roditelj odgojitelj.

** Mišljenja iznesena u komentarima osobna su mišljenja njihovih autora i ne odražavaju nužno stajališta uredništva portala Narod.hr.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr

Pročitaj više

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.

Pročitaj više

Frendica.hr

Glas naroda

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci