Na izvanrednoj sjednici Skupštine Hrvatske liječničke komore (HLK) u siječnju velikom većinom glasova odbijena je inicijativa Hrvatske udruge bolničkih liječnika (HUBOL) da se na predstojećim izborima za tijela Komore u lipnju glasa elektronički, kako je peticijom zatražilo 3290 bolničkih liječnika.
Dr. Trpimir Goluža, predsjednik Hrvatske udruge bolničkih liječnika (HUBOL) pojasnio nam je zašto su zatražili promjene izbornih pravila u Komori, a pitali smo ga i što očekuje od predstojećih izbora i novog vodstva u Hrvatskoj liječničkoj komori.
– Promjenu izbornih pravila za izbor tijela HLK-a tražili smo jer smatramo da su sadašnji način glasovanja, kao i kontrola cijelog izbornog postupka daleko ispod demokratskih standarda vremena u kojem živimo. Glasovanje se obavlja dopisnim putem, traje 15 dana. Popis birača nije ažuriran pa se na njemu nalaze i pokojne kolege. Na prethodnim izborima 2011. godine glasački listići čak nisu bili niti numerirani, prebrojavanje glasova trajalo je više dana, a uopće nije nadziran postupak tiskanja glasačkih listića, njihova distribucija niti povrat. Sve to daje prostora za manipulaciju i makinacije, a to nije dobro! Takav način provođenja izbora u dobroj je mjeri narušio povjerenje članova u rad Komore.
Znači li to da sumnjate u tzv. izborni inžinjering na izborima za HLK 2011. godine?
– Ne, to znači samo da upozoravam na mogućnost zlouporabe u tako organiziranom izbornom procesu i na potrebu da se ta mogućnost svede na najmanju moguću mjeru. Nemam nikakvih dokaza o počinjenim nepravilnostima u izborima provedenim 2011., no nema nikakve sumnje da je izborni postupak po kojem su provedeni ti izbori bio nakaradan!
Kakve ste promjene predlagali?
– Predlagali smo elektronički način glasovanja, izravan izbor predsjednika HLK-a po načelu jedan član – jedan glas, ograničavanje sudjelovanja umirovljenih liječnika u upravljačkim i predstavničkim tijelima HLK-a te neovisan nadzor kompletnog izbornog postupka. U slučaju dopisnog glasovanja taj nadzor podrazumijeva nadziranje cijelog izbornog procesa od kandidiranja, tiskanja, distribucije i povrata glasačkih listića pa sve do prebrojavanja glasova i objave rezultata.
Jeste li očekivali odbijanje inicijative HUBOL-a?
– Bili smo svjesni da će naša inicijativa teško dobiti potrebnu podršku aktualnog saziva Skupštine HLK-a, jer taj isti saziv, u četiri godine svoga mandata, nije smatrao važnim unaprijediti izborni proces i učiniti ga suvremenim, otvorenim i transparentnim. Tek je na zadnjoj izvanrednoj sjednici donio neke sitne izmjene Pravilnika o izboru tijela HLK, nedostatne da bi se zadovoljili poželjni demokratski standardi. Iznimna podrška našoj Peticiji za promjenu Pravilnika za izbor tijela HLK, koju je podržalo 3290 bolničkih liječnika, zorno pokazuje što članstvo HLK-a želi i u kojem pravcu treba mijenjati izborni proces. Vjerujem da će tu spoznaju uvažiti buduće vodstvo Hrvatske liječničke komore.
Što očekujete od predstojećih izbora i novog vodstva u Hrvatskoj liječničkoj komori?
– Prije svega, nadam se što većem odazivu kolega na izbore, jer je to jedini način da Komora postane izraz volje svojih članova. Bilo bi poželjno da sadašnje vodstvo Komore omogući neovisni nadzor kompletne izborne procedure kako bi se otklonile sumnje u nepravilnosti. Oni koji dobiju povjerenje članstva i dužnost vođenja Komore trebaju biti svjesni da je njihova zadaća služiti članstvu, odnosno štititi prava i zastupati interese liječnika. Pri tome je nužno raditi na transparentan, racionalan i odgovoran način. Izabrano vodstvo očekuje veliki izazov: reformiranje HLK-a i redefediniranje njene uloge s ciljem da HLK postane važan akter u kreiranju zdravstvene politike zagovaranjem utjecaja medicinske struke na donošenje odluka u zdravstvenom sustavu.
Izbori za delegate Skupštine Hrvatske liječničke komore (HLK) odnosno za članove županijskih povjerenstava započelo je 16. ožujka 2015. godine. Konstituirajuća Skupština Komore održat će se 20. lipnja 2015. godine.
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: Narod.hr
Photo: narod.hr