Dovoljno je ostati bez posla i postati dio mračne statistike, a iz minusa na tekućem računu dospjeti u blokadu. Sarajko Baksa, dopredsjednik Udruge Blokirani gostovao je u Regionalnom dnevniku HTV-a te rekao kako je početkom jeseni u Hrvatskoj bilo 232.304 blokiranih potrošača.
Napomenuo je da je to za 0,4 posto manje nego u prethodnom mjesecu, a 3,7 posto manje nego prije godinu dana.
– Blokirani su jer duguju 18,4 milijarde kuna i to je glavnica. To je za 0,6 posto manje u odnosu na srpanj 2022., ali je više za 2,1 posto u odnosu na kolovoz 2021. godine. Blokirani su jer u 18 milijardi kuna treba ugraditi troškove koji u ovom trenutku iznose 6 i pol milijardi. Sveukupni njihov dug je 25 milijardi kuna, rekao je u uvodu Sarajko Baksa.
Istaknuo je da se najveći dio građana, koji su blokirani u ovom trenutku, a radi se o 5,7 milijardi kuna bez kamata, odnosi na potrošače prema bankama, kao vjerovnicima. Ako uvrstimo sve financijske institucije, onda je dugovanje 6,5 milijardi kuna. Svega trećina iznosa odnosi se na financijske ustanove. Sve ostalo su troškovi esencijalnih potreba, rekao je.
Naglasio je da se radi o iznosu od milijarde i pol kuna koje su završile u džepovima predatora.
– To je trošak koji hrvatsko društvo ne može podnijeti zbog ovršnog zakona koji ne razlikuje financijske predatore od građana koji su pod objektivnim okolnostima ostali bez posla.