Vanjskopolitički odbor Europskog parlamenta (EP) usvojio je Izvještaj o borbi protiv organiziranog kriminala na Zapadnom Balkanu, u kome se navodi da države regije što prije trebaju otvoriti dosjee jugoslavenskih tajnih službi kako bi se iskorijenile političke i administrativne veze s organiziranim kriminalom.
> Udbaška ubojstva: Njemačka poslala nove istražne naloge za Tomislavom Mičićem i Brankom Bradvicom
> Što stoji u Rezoluciji o osudi komunističkih zločina?
> Lex Perković: Kako su Milanović i Josipović pokušali izbjeći izručenje udbaških ubojica
> ‘Hrvati pod Kosovim krilom’: Isti tužitelj optužio hrvatsku šestorku 1980-ih i 2004.
Odbor u Izvještaju, objavljenom u utorak, napominje da su veze između organiziranog kriminala, politike i biznisa postojale prije raspada Jugoslavije i da su se nastavile od 1990-ih.
“Odbor… ponavlja poziv, s ovim u vezi, da se otvore arhivi bivše Jugoslavije, i posebno, da bude omogućen pristup dosjeima bivše Jugoslavenske tajne službe UDBA i tajne službe Jugoslovenske narodne armije – KOS, i da se spisi vrate odgovarajućim vladama, ako to one zatraže”, piše u dokumentu, a prenosi Voice of America.
Prema navodima Izvještaja, Odbor naglašava važnost suradnje i razmjene obavještajnih podataka s međunarodnim partnerima kao što su Sjedinjene Američke Države, Ujedinjeno Kraljevstvo i međunarodnim organizacijama kao što su Organizacija za europsku sigurnost i suradnju (OESS) i UNODC.
Odbor je pozvao vlade zemalja Zapadnog Balkana da prvenstveno rade na razbijanju kriminalnih organizacija umjesto da se fokusiraju na individualne slučajeve.
U dokumentu se naglašava da organizirani kriminal i korupcija prije svega štete građanima zemalja Zapadnog Balkana, jer potkopavaju njihovo pravo na sigurnost i socijalnu koheziju kao i njihovo povjerenje u demokratski sistem, stvarajući prepreke demokratskim reformama i otežavajući proces pristupanja.
Navodi se i da uskraćivanje europske perspektive zemljama zapadnog Balkana pogoršava, a ne poboljšava situaciju u pogledu organiziranog kriminala, i naglašava da se samo poticanjem procesa integracije u EU situacija može poboljšati.
Izvještaj, pored ostalog, napominje da su vladavina prava i borba protiv korupcije i organiziranog kriminala oblasti u kojima zemlje Zapadnog Balkana trebaju pokazati veći napredak na svom putu prema EU.
Navodeći da su nedostatak mogućnosti zapošljavanja, korupcija, zarobljavanje države, nejednakost i spor proces pristupanja EU neki od razloga ranjivosti zemalja regije na organizirani kriminal, Odbor je pozvao vlasti zemalja regije i njihove međunarodne partnere da intenziviraju svoje napore u rješavanju tih izazova.
Vanjskopolitički komitet EP žali zbog nedostatka nezavisnosti pravosuđa u zemljama Zapadnog Balkana i potiče usvajanje strateškog pristupa u rješavanju izazova s organiziranim kriminalom.
Prema navodima dokumenta, Odbor je pozvao zemlje zapadnog Balkana da ciljaju kriminalne organizacije, a ne pojedinačni slučajevi, i dodao da potiče nadležna tijela da pojačaju zaštitu doušnika i zviždača, kako bi povećali kapacitet za razbijanje organiziranih kriminalnih grupa.
U Odboru ističu da je Zapadni Balkan važna tranzitna regija za šverc droge, ali i da se povećao broj operacija protiv šverca narkotika.
“Podvlači da je sprječavanje financiranja kriminalnih skupina ključno da se zaustave kriminalne aktivnosti i spriječi njihov upliv u legalnu ekonomiju. Podržava napore država Zapadnog Balkana da riješe pitanje pranja novca, uključujući i usvajanje revidiranog zakonodavstva”, navodi u dokumentu EP i ukazuje na trafiking ljudskih bića, pozivajući na jačanje regionalnih inicijativa zbog snaženja razmjene informacija i policijske suradnje.
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr/hms
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.