EU treba preispitati svoje prioritete u potrošnji kako bi povećala proračune za obranu. Izjavio je to u ponedjeljak novi glavni tajnik NATO-a Mark Rutte pred Europskim parlamentom.
“Europske zemlje u prosjeku lako troše do četvrtine svojih nacionalnih prihoda na mirovine, zdravstvo i sustave socijalne sigurnosti, a za jačanje obrane potreban nam je samo mali dio tog novca”, rekao je Rutte zastupnicima u Europskom parlamentu.
> Rutte upozorio Zelenskog: Nepravedno kritizira njemačkog kancelara Scholza
Rutte došao s lošim vijestima
Većina zemalja EU-a također je članica NATO-a. Posljednje desetljeće savez ih poziva da izdvajaju najmanje 2 posto svog BDP-a za obranu. Trenutno 24 od 32 članice NATO-a ispunjavaju taj cilj.
No Donald Trump podiže ulog. Prošli tjedan, novoizabrani američki predsjednik pozvao je saveznike da izdvajaju 5 posto BDP-a za obranu. To je znatno više i od Sjedinjenih Država, koje izdvajaju 3,38 posto. Za mnoge zemlje postizanje cilja od 2 posto već je bio izazov — a 5 posto izgleda nedostižno.
Rutte nije donio dobre vijesti političarima koji su se nadali olakšicama. Konačni NATO-ov cilj potrošnje, rekao je zastupnicima, mogao bi iznositi oko 3,6 ili 3,7 posto BDP-a, osim ako ne poboljšaju zajedničku nabavu oružja i opreme, kao i inovacije.
Čak i u tom slučaju, obrambeni proračuni “bit će impresivno veći od 2 posto“, upozorio je Rutte.
> NATO protiv Trumpova prijedloga da se potrošnja za obranu digne na 5% BDP-a
‘Iluzija je vjerovati da Europa može sama brinuti o svojoj obrani’
Unatoč rastućim sumnjama u Trumpa, koji je “ugrozio neovisnost Kanade i navodno nije isključio upotrebu sile za zauzimanje Panamskog kanala ili preuzimanje Grenlanda”, piše Politico, Rutte je inzistirao na tome da je Europa i dalje vezana za SAD u svojim sigurnosnim potrebama. Smatra da je “iluzija” vjerovati kako Europa može sama brinuti o svojoj obrani.
To također uključuje izgradnju vlastite europske obrambene industrije. Rutte je pohvalio Europski program obrambene industrije (EDIP), fond od 1,5 milijardi eura namijenjen poticanju lokalne proizvodnje oružja. Sadašnji europski sektor oružja ocijenio je “previše malim, previše fragmentiranim i previše sporim”.
Postoji spor oko toga trebaju li tvrtke izvan EU-a imati lak pristup EDIP-u. Rutte je upozorio da taj program ne bi trebao biti korišten za isključivanje saveznika.
> Rutte i Blinken: Ukrajina treba još oružja, a potrebno je mobilizirati i 18-godišnjake
Rutte: ‘Trenutno smo sigurni, ali ne za četiri ili pet godina’
“Uključivanje saveznika izvan EU-a u europske industrijske obrambene napore ključno je, vjerujem, za sigurnost Europe”, rekao je. “Transatlantska obrambena industrijska suradnja čini nas sve jačima”.
Na svom prvom nastupu u Europskom parlamentu kao glavni tajnik NATO-a, Rutte je izjavio da je cilj “približiti NATO i EU” kako bi se suprotstavilo “kampanji destabilizacije” Kremlja, uz prijetnje koje dolaze od Irana i Kine do kibernetičkih napada i širenja nuklearnog naoružanja.
“Trenutno smo sigurni, ali ne za četiri ili pet godina“, rekao je. Kasnije je dodao da bi, ako se potrošnja ne poveća, Europljani trebali “uzeti tečajeve ruskog jezika ili otići na Novi Zeland“.
“Duboko sam zabrinut za sigurnosnu situaciju u Europi”, izjavio je. “Nismo u ratu, ali nismo ni u miru… To znači da moramo više ulagati u obranu i razvijati više kapaciteta. Ovo ne može čekati. Moramo pojačati otpornost naših društava i ključne infrastrukture”. Ključni dio te sigurnosti je jačanje suradnje između NATO-a i EU-a.
Europska unija ima prvog povjerenika za obranu
Iako su obje institucije smještene u Bruxellesu, godinama su održavale distanciran odnos. NATO se fokusirao na obranu i transatlantske odnose, dok se EU bavio pitanjima poput trgovine, poljoprivrede i klime.
No, ruska invazija na Ukrajinu promijenila je tu dinamiku.
> Ukrajina završava godinu iscrpljena: Rusija napreduje na sjeveru, istoku i jugu
Dominacija NATO-a u svim pitanjima obrane brzo se mijenja, s EU-om koji je imenovao svog prvog povjerenika za obranu i Europskim parlamentom koji je uspostavio stalni odbor za obranu.
To nosi rizik novih napetosti. U oštrom pismu predsjednici Europske komisije Ursuli von der Leyen prošle godine, Rutteov prethodnik Jens Stoltenberg — bivši norveški premijer — izrazio je zabrinutost zbog “potencijalnog preklapanja” s aktivnostima EU-a.
Mir u Ukrajini samo ako odgovara Kijevu
“NATO i Europska unija imaju puno toga za raditi zajedno”, rekao je Rutte. Posebno je istaknuo napore za pomoć Ukrajini u obrani od Rusije.
Međutim, bio je oprezan u vezi s time da EU previše ulazi u NATO-ov prostor. Napomenuo je da je savez “snažan” u pitanjima poput postavljanja standarda za artiljerijsko streljivo, ali da će unutarnje tržište EU-a biti ključno za povećanje vojne proizvodnje.
Što se tiče Ukrajine, naglasio je da mir može doći samo kroz dogovor koji odgovara interesima Kijeva.
To znači “više oružja i brže, kako bi Kijev mogao bolje braniti sebe i ispregovarati dobar sporazum za Ukrajinu, Europu i svijet“, rekao je.
> Reuters: Tinejdžeri iz Ukrajine suočeni su s mračnom dilemom – boriti se ili pobjeći?
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: Narod.hr/Politico.eu