EU-ovih 30 milijuna kuna za stručno usavršavanje obiteljskih liječnika; uskoro natječaj za specijalizacije

Foto: fah

Bespovratna sredstva od 29,9 milijuna kuna iz EU-a upotrijebit će se za stručno usavršavanje 2000 liječnika obiteljske medicine kako bi se povećala kvaliteta zdravstvene zaštite, a ministar zdravstva Milan Kujundžić najavio je u petak da će za desetak dana biti objavljen natječaj za 175 specijalizacija iz primarne zaštite, i to iz obiteljske medicine, pedijatrije, ginekologije, radiologije i hitne medicine, koje će također biti financirane europskim novcem.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ugovor o dodjeli bespovratnih sredstava iz Europskog socijalnog fonda za projekt stručnog usavršavanja liječnika, koji vodi Hrvatska liječnička komora (HLK), potpisali su Kujundžić, predsjednik HLK-a Trpimir Goluža i v. d. ravnatelj Hrvatskog zavoda za zapošljavanje Ante Lončar.

Doprinos da liječnici ostanu u Hrvatskoj

Novac od gotovo 30 milijuna kuna osiguran je u okviru Operativnog programa “Učinkoviti ljudski potencijali” za razdoblje 2014. – 2020., a kao čelnik upravljačkog tijela Operativnog programa na potpisivanju je bio i ministar rada i mirovinskog sustava Tomislav Ćorić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Sretan sam što krećemo s realizacijom tog projekta jer su ljudski resursi ono najvrjednije što ima hrvatsko zdravstvo i moramo ih sačuvati u Hrvatskoj, ne samo da rade nego i da imaju najvišu razinu znanja“, rekao je Kujundžić.

“To će doprinijeti da naši liječnici ostanu u Hrvatskoj razvijati karijeru, biti jednako dobri, kvalitetni i uspješni, neovisno o dijelu Hrvatske gdje rade, i da neće zaostajati ni u jednom segmentu. Najvrjednije što imaju hrvatski liječnici su njihovo znanje i vještine, o čemu svakodnevno svjedoče pacijenti, a vjerujem da ćemo taj visoki standard zadržati i da će liječnici ostati u svojoj Hrvatskoj, a pacijenti dobiti najvišu razinu zdravstvene zaštite”, kaže ministar zdravstva.

Goluža je napomenuo da je HLK osmislio i izradio četverogodišnji projekt usmjeren povećanju razine znanja i vještina liječnika opće i obiteljske medicine, a time i podizanju kvalitete zdravstvene zaštite hrvatskih građana. Definirane su teme od posebnog interesa za obiteljske liječnike, a stručno usavršavanje će se provoditi kroz predavanja, interaktivne seminare, vježbe na modelima i simulacijske vježbe.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“U Hrvatskoj ne postoji strategija sveobuhvatnog, kontinuiranog i objektivno evaluiranog stručnog usavršavanja u skladu sa specifičnim potrebama liječnika opće i obiteljske medicine. Ovim projektom HLK kroz 4 različita modula i 160 radionica osigurava kvalitetnu edukaciju i čini je lako dostupnom i besplatnom za gotovo 2000 liječnika”, rekao je Goluža.

Nedostaje 400 liječnika primarne zaštite

Članica Izvršnog odbora KoHOM-a Ines Balint rekla je kako je kvaliteta primarne zaštite imperativ održivosti zdravstvenog sustava, ali i boljeg stanja pacijenata. “To puno znači, naročito našim kolegama u ruralnim područjima, koji zbog prirode posla ne mogu odlaziti na edukaciju”, dodala je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Balint je upozorila da trenutno nedostaje 400 liječnika primarne zaštite, a još je veći problem što je prosječna dob liječnika obiteljske medicine 52 godine, te što će za tri godine čak 30 posto liječnika otići u mirovinu, a nema mladog kadra koji će ih zamijeniti.

“Posebno smo zakasnili sa specijalizacijama iz obiteljske medicine, jer će od 2020. nositelj tima obiteljske zaštitite moći biti samo specijalista obiteljske medicine. Pozdravljamo raspisivanje natječaja, a nadamo se da će se moći javiti i koncesionari, a ne samo zaposleni pri domu zdravlja. Trenutno nas brine tko će zamijeniti liječnika koji ode na specijalizaciju, budući da treba pronaći zamjenskog doktora koji će brinuti o njegovim pacijentima”, rekla je Balint.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.