Europska agencija za lijekove odobrila cjepivo AstraZenece

cijepljenje
Foto: Fah

Europska agencija za lijekove preporučila je davanje uvjetnog odobrenja za cjepiva AstraZenece protiv Covida-19 za građane Europske unije starije od 18 godina. To znači da cjepivo mogu primiti i osobe starije od 65 godina, za koje se u Njemačkoj sumnjalo u učinkovitost cjepiva.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U međuvremenu, Europska komisija je zbog nedostatka doza cjepiva i u jeku prepirke s AstraZenecom oko opskrbe odlučila da će za svaki izvoz cjepiva bilo kojeg proizvođača izvan granica EU-a biti potrebna autorizacija. ‘Nismo imali drugog izbora’, rekao je potpredsjednik Komisije Valdis Dombrovskis.

Iz ugovora između farmaceutske tvrtke AstraZenece i Europske komisije, koji je u petak objavljen u redigiranoj verziji, proizlazi da tvrtka treba učiniti sve što može da u svojim proizvodnim pogonima, uključujući i dva u Velikoj Britaniji, osigura proizvodnju cjepiva za EU.

AstraZeneca je u petak pristala na objavu ugovora o avansnoj kupnji cjepiva koji je potpisala 27. kolovoza prošle godine s Europskom komisijom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dijelovi ugovora koji se odnose na povjerljive informacije, kao što su podaci o računima, zatamnjeni su.

Prošli tjedan AstraZeneca je objavila da neće moći isporučiti Europskoj uniji 80 milijuna doza koliko je predviđeno za prvo tromjesječje, nego samo 31 milijun.

U petak je ponudila da će osigurati dodatnih osam milijuna, ali to je opet puno manje od ugovorenih doza.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Proteklih nekoliko dana obilježeno je javnom prepirkom između Komisije i britansko-švedske farmaceutske kompanije oko odredbi ugovora.

Predsjednik uprave AstraZenece Pascal Soriot dao je intervju za nekoliko europskih dnevnih novina u kojem je rekao da u ugovoru postoji odredba koja kaže da će tvrtka dati sve od sebe (učiniti najveći mogući napor) kako bi ispunila svoje obveze, ali da je to ne obvezuje na točno određene vremenske rokove za isporuke cjepiva.

AstraZeneca je tvrdila da je s Velikom Britanijom potpisala ugovor o kupnji cjepiva tri mjeseca prije nego s Europskom komisijom te da iz toga proizlazi da prvo mora osigurati isporuku cjepiva proizvedenog na britanskom teritoriju Velikoj Britaniji, a tek onda može doći na red EU.

“AstraZeneca će učiniti najveći razumno mogući napor da proizvede cjepivo u proizvodnim pogonima smještenim unutar EU-a”, stoji u ugovoru. U jednom članku se kaže da to uključuje i Veliku Britaniju, koja je u vrijeme potpisivanja ugovora bila izvan EU-a, ali je bila dio jedinstvenog tržišta.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“AstraZeneca se obvezuje da će učiniti najveći razumno mogući napor kako bi stvorila proizvodne kapacitete za proizvodnju 300 milijuna doza cjepiva, iz čega neće izvlačiti dobit niti trpjeti gubitke”, kaže se u tekstu ugovora u kojem se spominje i opcija o kupnji dodatnih 100 milijuna doza.

Predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen u petak je izjavila da se sintagma “najveći razumno mogući napor” odnosio na razdoblje kada nije bilo sigurno da će cjepivo biti razvijeno.

“Cjepivo je sada tu i u ugovoru postoje iznimno precizne količine koje treba isporučiti”, izjavila je von der Leyen za njemački radio Deutschlandfunk.

Pravnici u Komisiji ističu da iz ugovora nedvosmisleno proizlazi da ugovorne obveze AstraZenece prema drugim državama ne mogu biti razlog za manje isporuke Europskoj uniji.

Cjepivo AstraZenece je treće cjepivo koje je odobreno za korištenje na teritoriju EU. Prošle je godine odobreno cjepivo kompanija BioNTech-Pfizer, a početkom ove godine i Modernino. Ta su cjepiva, prema rezultatima testiranja, imala učinkovitost veću od 95 posto.

Hrvatska je AstraZenecinog cjepiva naručila 2,7 milijuna doza.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.