Evo što sve trebate znati o plinskim bojlerima i njihovoj zamjeni!

Foto: Thinkstock

Slijedom direktive iz Europske unije stanari zgrada građenih između 2001. i 2015. godine više ne će moći koristiti turbo bojlere koji su tijekom izgradnje stanova ugrađeni. Turbo bojleri više nisu u skladu sa pravilima EU-a, te bi njihova zamjena kondenzacijskim bojlerima mogla dosegnuti troškove od preko dvije milijarde kuna.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Turbo bojleri ne se moraju mijenjati odmah s kondenzacijskima, već tek kada dođe do nepopravljivog kvara, međutim, ako je jedan bojler u zgradi neispravan svi će stanari morati mijenjati bojlere jer su spojeni na dimovodni sustav koji ne podržava spajanje novog kondenzacijskog bojlera.

Promjena dimnjaka u tom slučaju po kućanstvu iznosi oko 15.000 kuna, a ušteda je oko 200, 300 kn što znači da za stanare investicija neće biti isplativa. U ovom slučaju promjena odgovara jedino ekološkim grupacijama i politikama Europske Unije, točnije cilju ostvarivanja učinkovitije potrošnje energij e(smanjenje potrošnje energije za 20 %). Uz to želi se doći i do veće sigurnosti u kućanstvima budući da klasični bojleri u slučaju kvara mogu proizvesti smrtnonosni ugljični monoksid, dok novi, kondenzacijski bojleri uzimaju zrak izvana.

Iako se klasične bojlere već neko vrijeme ne može kupiti u Hrvatskoj, oni se i dalje proizvode za ostala svjetska tržišta stoga se procjenjuje da će od ove direktive profitirati crno tržište bojlera.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Njemačka je 2014. godine tražila izuzeće u onim slučajevima gdje su financijski troškovi vrlo visoki te u slučajevima gdje stanar provede manje od 25 % vremena, poput vikendica. Postoji mogućnost da će Hrvatska pronaći način za izuzećem provođenja mjere zamjene bojlera s obzirom na složenu socioekonomsku situaciju; jer se čak 50.000 klasičnih bojlera nalazi u Zagrebu, više od 20.000 u Osijeku te preko 1000 u Vukovaru.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.