Festival Ultra na koji dolaze tisuće ljudi – u minusu?

Foto: facebook

Grad Split je spreman za desant ljubitelja elektronske glazbe: prema najavama organizatora, očekuje se više od 150 tisuća posjetitelja iz 143 zemlje, sljedećeg tjedna, od 14. do 17. srpnja na četvrtoj Ultra Europi manifestaciji, piše Slobodna Dalmacija.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ultramanija već zahvaća i otoke. Još je nepoznata lokaciju na Braču koja će biti domaćin 18. srpnja, a tu su ponovno Hvar i hotel Amfora dan kasnije, te za kraj sedmodnevnog druženja viška fortica.

Splitska je Ultra po trajanju najduža na svijetu, po svemu sudeći i globalno najduži glazbeni festival uopće. A s toliko posjetitelja, i s više od 160 najavljenih DJ-eva, ponovno navješćuje svjetski spektakl.

Najfriškije su to informacije koje je mnoštvo novinara dobilo na završnoj pressici u splitskom hotelu Park, a za Ultru je najavljeno više od 500 pripadnika sedme sile, od čega je već akreditiranih 150 stranih. Luka Jureško, direktor komunikacija Ultra Europe, dotaknuo se i vrućeg pitanja, ostanka Ultra Europe u Hrvatskoj, koja prema nekim grubim podacima donese oko 40 milijuna eura.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Hoće li i dalje to činiti, ovisi o jednom bitnom čimbeniku: pomoći s državne razine koja, prema organizatorima, nije dostatna. Kada se sve zbroji, organizatori zasad kalkuliraju s ovogodišnjim manjakom od četiri do pet milijuna kuna.

“Želimo ostati u Splitu, puno smo napravili da Ultra ovdje dođe. I ako nas pitate, Split je naš domaćin bio i ostao”, naveo je Jureško.

No, Sandi Kuplen, direktor prodaje Ultra Europe, potvrđuje da troškovi rastu, najjača DJ-a imena koštaju sve više, a ono što je uzelo znatan iznos novca je ovogodišnje osiguranje. Presudio je tome i aktualni ISIL-ov terorizam, a rezultirat će postavljanjem dvostruke ograde, kako bi se eliminirala dosadašnja preskakanja, potom uvođenjem personaliziranih narukvica, kontrolom detektorom metala, nazočnošću puno veće broja MUP-ovaca…

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Na određeni način nas dira činjenica da s državne razine nemamo veću potporu. Srbija je po tom pitanju drugačija, ona je shvatila važnost Exita i daje im milijun eura pomoći. Ipak sam očekivao malo više od države, mislim da bi bio red da nam ona financijski pomogne, s obzirom koliko putem besplatne reklame, posjeta, milijunskog praćenja putem live streama, odlazi u svijet. U minusu smo, ali želimo ostati u Hrvatskoj iako nas zovu s drugih destinacija i nam nude puno bolje uvjete. Te bi destinacije i rado čak i platile naš dolazak”, kaže Kuplen.

Ministarstvo turizma je dalo 600 tisuća kuna. Možda će ipak pomoći činjenica, a iznio ju je dogradonačelnik Goran Kovačević, kako Grad Split ima namjeru s organizatorima potpisati ugovor o pokroviteljstvu. Znači li to da će se time pokriti onaj manjak, dogradonačelnik za sada nije želio reći.

Korist za turizam

Tekst se nastavlja ispod oglasa

O značaju Ultre su govorili i Alijana Vukšić, direktorica splitske TZ, koja je navela da je prve godine Ultre Split imao 13 tisuća ležajeva, a danas njih 22.300. Tu su i odlični podaci o porastu broja dolazaka i noćenja, te lipanjski “score” s 25-postotnim povećanjem. Vukšić navodi i podatak kako podosta posjetitelja ostaje i po dva tjedna, te da dnevno troše više od 130 eura, ravno rangu kongresnih posjetitelja.

No, prisjetimo se kako je prošle godine policija prije, za vrijeme i nakon Ultra Europe Festivala na Poljudu uhitila i privela 94 osobe, uglavnom zbog ‘dilanja’ i posjedovanja droge.

U splitskoj policiji su istaknuli kako su od 94 privedene osobe njih 44 hrvatski državljani, a 50 stranci. Njih 81 privedeno je zbog droge.

Kod jedne osobe policija je pronašla 80 tableta ecstasy i 8,41 grama MDMA, zbog čega su protiv nje podnijeli kaznenu prijavu zbog neovlaštene proizvodnje i prometa drogama. Uz to, nad još tri osobe provode kriminalističko istraživanje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Također, prije nekoliko godina Slobodna Dalmacija je pisala o plastičnim ampulama u kojima je prema svjedocima bila pakirana droga na bazi exstasyja. Da stvar bude gora, teren Poljuda je bio prekriven plastičnim komadićima smrvljenih epruveta nekoliko dana prije važne utakmice za Hajduk

“Ne znam što je bilo u tim epruvetama, niti me zanima, ali znam da su, nakon konzumacije, bile odbačene te izgažene do te mjere da je plastika probila zaštitni pokrivač i zabila se u travu”, rekao je Gordan Budiša, vlasnik agencije za čišćenje iz Omiša, koja je sređivala poljudski travnjak uoči europske utakmice s Makedoncima iz Turnova. Četiri dana i četiri noći teren se čistio. Javnost nije imala pojma kakva se drama uoči utakmice zbiva. Više o tome pročitajte OVDJE.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.