Most nezavisnih lista predstavio je u utorak svoj prijedlog zakona o toplinarstvu kojim se, kažu, ukida monopol i interesni lobiji u tom sektoru.
“Smatramo da je postojeći Zakon o tržištu toplinske energije, popularni razdjelnici, svojevrsni Frankestein unutar kojeg su nasilnim putem ugurane odrednice i obaveze koje ne počivaju na postulatima struke. Znamo da postojeći Zakon pogoduje pojedinačnim, interesnim lobijima, koji su i u ovom slučaju, pod krinkom pravedne raspodjele, uveli svoja pravila igre”, rekao je čelnik Mosta Božo Petrov na konferenciji za novinare u Hrvatskom saboru.
Autor tog zakonskog prijedloga Ivo Grabovac ustvrdio je da postojećim Zakonom ispaštaju samo potrošači, a Mostov Zakon o toplinarstvu preko centralnog toplinskog sustava grijanju vraća status javne usluge i uvodi slobodu izbora.
“Ukida se fiktivno tržište toplinske energije čime se nadzor, kao i definiranje svih aspekata rada, vraća pod nadležnost Hrvatske energetske regulatorne agencije. Ukida se pojam kupca toplinske energije kao suvišne karike koja u praksi nije zaživjela”, rekao je Grabovac.
Također, rekao je, nadležnost nad toplinskom podstanicom zgrade vraća se distributeru toplinske energije.
“Odabir modela dodatno je kvalificiran zahtjevom razmjernosti kako bi se spriječila zloupotreba i nasilje većine nad manjinom. Diskriminacija stanara koji su razdjelnike već ugradili i platili, izbjegava se tako da se njihovi financijski udjeli u budućim investicijama u dizanje energetske učinkovitosti zgrade umanje u odnosu na stanare koji razdjelnike nisu ugradili”, pojasnio je Grabovac.
Novi Zakon, kaže, propisuje obvezu provjere kvalificiranosti tvrtke putem ovlaštenja koja će morati posjedovati, a vodi se računa i o tehničkim preduvjetima.
Ante Čikotić, koji je zajedno s Grabovcem radio na Zakonu, podsjetio je kako Most svojim zakonima o mikrosolarima i o toplinarstvu ide u korist građanima.
Slaven Dobrović uvjeren je kako predloženi zakon prekida nered nastao prethodnim zakonom.
“Prekinut je kontinuitet proizvodnja -distribucija – opskrba, te uvedeno fiktivno tržište toplinske energije, nasilno i nesustavno postavljeni razdjelnici, što je na koncu ugrozilo potrošače. Ovim prijedlogom ukida se monopol, vraća se tehnička i ekonomska cjelovitost sustava, a ujedno se stvaraju preduvjeti za buduću sustavnu integraciju zanemarenih obnovljivih izvora energije – toplinski solarni sustavi, geotermalni izvori i dizalice topline uparene s fotonaponskim sustavima”, istaknuo je Dobrović.
“U pozadini dodatnog osiromašivanja građana kroz velike račune grijanja, stoje pojedinačni interesi i interesne skupine, a Rijeka je pravi primjer takvog načina funkcioniranja. Građani su dovedeni u situaciju u kojoj razmišljaju hoće li radije kupiti hranu ili platiti grijanje, što je nedopustivo”, zaključila je Ines Strenja Linić.
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: hina/mt
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.