(FOTO) Požar na Promini još aktivan, no kuće kod Rajića su obranjene i najgore je prošlo

Foto: fah

Još je aktivan požar na Promini koji i dalje nadlijeću zračne snage, a najgore je bilo kod zaseoka Rajići gdje je vatra došla samo par metara od kuća, no zahvaljujući dobro organiziranim vatrogasnim snagama, kuće su obranjene i najgore je prošlo.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kako se doznaje od Tomislava Dželalije, zapovjednika Stožera civilne zaštite Grada Drniša, stanovnici zaseoka Velušić, Bibići i Rajići u utorak popodne su vraćeni kućama.

“Na terenu su i dalje zračne i kopnene snage. Dva kanadera još nadlijeću požarište, a u međuvremenu smo izvršili povratak civila koji su bili smješteni u dječjem vrtiću u Drnišu. Još ima nešto otvorenog plamena, puše lagani maestral, ali ako vjetar pojača, požar se može lako ponovno rasplamsati”, kaže Dželalija.

U međuvremenu je planuo i požar u Kistanjama blizu vodotornja koji je brzo stavljen pod kontrolu i lokaliziran.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Aktivan je i požar u Đevrskama gdje je na terenu desetak vatrogasaca, doznaje se u centru 112 Šibensko-kninske županije.

Amfiteatar i lukovi rimskog logora Burnuma spašeni od požara; svuda okolo spaljena zemlja

Čuveni starorimski logor Burnum s amfiteatrom i prepoznatljivim ostacima lukova sa zgrade zapovjedništva logora, pretorija, pretrpio je veliku štetu u požaru koji je u ponedjeljak oko 13 sati izbio pokraj Nacionalnog parka Krka, kaže ravnatelj Gradskog muzeja Drniš Joško Zaninović, dok u Nacionalnom parku Krka, na čijem području se Burnum nalazi, kažu da stanje ipak nije toliko dramatično.

“Opožarena je kompletna površina zaštićenog prostora, čitav prostor aglomeracije koji je zaštićeno kulturno dobro. Prizori su apokaliptični, šteta je velika jer je cjelokupna površina logora spaljena. Požar je došao do amfiteatra koji su vatrogasci uspjeli obraniti tako da su sinoć oko 23 sata postavili crtu obrane oko lukobrana koji su također obranjeni”, izjavio je Joško Zaninović, ravnatelj Gradskog muzeja Drniš koji je rano jutros obišao taj arheološki lokalitet.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zaninović kaže da je ostao zatečen razmjerima opožarene površine jer u medijima jučer nije bilo riječi da se požar uopće približio Burnumu.

“Riječ je o požaru koji je krenuo s područja sela Radići Donji, nedaleko od Ivoševaca i vrlo brzo se proširio do arheološkog lokaliteta te ubrzo zahvatio cijeli taj prostor. Kada dođe do zagrijavanja kamenja, sve ono što se nalazi ispod zemlje je nagoreno, a svaki proces užarivanja kamena dovodi do raspadanja i uništenja, tako da je šteta velika. Vatrogasci su tu dežurali cijelu noć i uspjeli zaustaviti vatru kada je došla do amfiteatra”, ispričao je Zaninović.

Starorimski logor Burnum sagrađen je na prijelazu stare u novu eru, na strateški važnom položaju s kojeg se kontrolirao prijelaz preko rijeke Krke. Iz njega su počinjala vojna djelovanja prema kopnu, sve do tadašnjih sjevernih granica rimske države.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Na arheološkom području nema štete, jer je ono što se nalazi ispod zemlje zaštićeno od požara, a lukovi i amfiteatar vatrom srećom nisu bili zahvaćeni. Nije velika šteta ni što se tiče prirode jer se na tom području uglavnom obavlja ispaša, pa je izgorjela samo niska trava i raslinje. Jučerašnji požar, baš kao i nastala šteta, ne mogu se mjeriti s velikim požarom na prostoru Nacionalnog parka Krka početkom kolovoza”, kaže Katia Župan, glasnogovornica NP Krka.

Na lokalitetu oko nadaleko poznatih lukova cijela je površina tla crna od požara i na prvi pogled izgleda kao da je netko po tlu prosuo tanak sloj asfalta. Ponegdje iz zemlje izviruje pokoja biljka koja je preživjela vatru, a posebno je izražen kontrast između bijelih kamenih lukova i crne spaljene zemlje svuda naokolo. Samo su ti ostaci pretorija rimskog logora ostali čisti i bijeli na spaljenoj zemlji Burnuma.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.