(FOTO) Što su isticali prosvjednici protiv vojnog roka i što im je s protuprosvjeda poručio Željko Glasnović

Foto: fah

Ispred zgrade Ministarstva obrane u subotu su gotovo u isto vrijeme organizirani prosvjedi ‘za’ i ‘protiv’ uvođenja vojnog roka, i dok jedni tvrde kako je Hrvatskoj nužan vojni rok jer ima dobar učinak na mlade, drugi poručuju “šaljite svoju, a ne našu djecu u vojsku”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sudionici prosvjeda protiv vojnog roka, koji je organizirala Radnička fronta, tražili su ‘ulaganje u obrazovanje, a ne u ratovanje’ izvikujući “Gradite tvornice, a ne kasarne”. “Želimo društvo koje će ulagati u obrazovanje, znanost, kulturu i zdravstvo, a ne u avione, helikoptere, tenkove, šatore koji čak nisu ni hrvatske proizvodnje, jer su oni koji vladaju i proizvodnju uništili”, poručili su.

Na transparentima se moglo pročitati “Radnik, ne ratnik”, “Topovsko meso ne hrani gladan narod”, “Rat protiv militarizacije”, “Šaljite svoju, a ne našu djecu u vojsku”, “Djeca su anemična, cijela je država kratkovidna”, a okupljeni su uz bubnjeve izvikivali “Rat je gotov”, “Nećemo ginuti za tajkune i političare”, “Nisam dijete Hrvatske nego oca i majke”, “Društvu nije potrebna militarizacija, nego obrazovanje”.

Poručili su da traže “bolje i pravednije društvo, društvo tolerancije i solidarnosti, a ne ohrabrivanje stvaranja klime kasarne i pripreme za druge sukobe. Radnici, ako rade, rade za crkavicu, za plaće koje kasne mjesecima, ljudi bježe iz Hrvatske i nužno je”, poručili su prosvjednici, “oduprijeti se političkim elitama koje narod pokušavaju gurnuti u podjele sukobe, ako im se dozvoli i u ratove, gdje neće ginuti njihova djeca, nego mi i naša djeca.”

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Mi imamo svoje snove, nećemo rat”, rekao je jedan mladić i dodao da bi mladi trebali putovati u Njemačku kao turisti, a ne “kao robovi”.

Marko Milošević iz Radničke fronte rekao je da nitko ne želi u rat za interese geopolitičkih elita NATO saveza. “Pravi neprijatelji nisu drugdje, nego među nama, oni se obećaju za ovu zemlju boriti do posljednje kapi krvi, ali ne svoje, žele osigurati sebi lagodan život, a većini strah, nesigurnost, siromaštvo i brutalno izrabljivanje”, rekao je Milošević i istaknuo da ima djece invalida bez zdravstvenog osiguranja dok se političari i tajkuni vozaju u limuzinama, jahtama i helikopterima.

Skup potpore vojnom roku

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nasuprot njima, u organizaciji Udruge hrvatskih branitelja iz Đurđevca održan je skup potpore vojnom roku, koji je podržao i saborski zastupnik Željko Glasnović. On je kazao da Hrvatska treba, ugledajući se na druge države, “aktivnu ili pasivnu pričuvu” i podsjetio kako “Hrvatska ima obvezu prema NATO-u podići vojni proračun na dva posto”.

“Zadnji događaji, zajedničke vojne vježbe, pokušaj vojnog udara u Crnoj Gori, stanje u Republici Srpskoj zahtjevaju vojnu obuku”, ocijenio je.

“Tko može biti protiv, oni su klaunovi, ostaci jugorežima. Oni su prije pekli volove kada su išli u JNA. Oni su protiv svega što je hrvatsko”, rekao je Glasnović odgovarajući na pitanje što misli o skupu održanom protiv vojnog roka.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dodao je i da su mladi muškarci svake godine sve više feminizirani, “možda ima previše estrogena u vodi”.

Skupove je osiguravao veliki broj interventih policajaca, koji su stali između dvije skupine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.