(FOTO, VIDEO) Liječnik koji će liječiti malu Milu, za vrijeme Domovinskog rata bio je u Hrvatskoj kao liječnik bez granica

Foto: snimka zaslona

Malena Mila Rončević u ovom je trenutku na putu prema Philadelphiji. Očekuje se da će tamo stići iza 21 sat po našem vremenu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Učinit ću sve na ovome svijetu da spasim vaše dijete”, tim je riječima roditelje Nore Šitum prije šest godina dočekao dr. Richard Aplenc u Childrens Hospital of Philadelphia. Danas su po te riječi otputovali roditelji malene Mile Rončević, dvogodišnjakinje oboljele od rijetkog oblika leukemije koja će liječenje nastaviti u toj američkoj bolnici i koje će također voditi dr. Aplenc, piše Ivana Rimac Lesički za Večernji list.

Detalji liječenja ovisit će o nalazima pretraga koje su pred Milom, ali ako itko zna i može pomoći, onda je to taj liječnik i upravo ta bolnica, bez sumnje ovih dana govore mnogi.

S tom nadom za Philadelphiju danas je sa zagrebačkog aerodroma ispraćena obitelj Rončević, uz pljesak i puno želja za uspješnim liječenjem i njegovim sretnim dovršetkom. Takav dovršetak, nažalost, nije bio kod malene Nore, djevojčice koja je također ujedinila Hrvatsku i pokazala kako je sve moguće pokrenuti i učiniti. Njezini su roditelji, Đana Atanasovska i Ivica Šitum, hrabro ovih dana bili rame uz rame s Milinim roditeljima Marinom Rončevićem i Sanjom Matijević Rončević. Nitko od njih ne zna bolje kroz što prolaze i što je pred njima, a sa svojom Zakladom Nora Šitum provode cijelu ovu humanitarnu akciju. S dr. Aplencom postali su prijatelji tijekom Norina liječenja te ostali u kontaktu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Liječnik Aplenc slovenskog je porijekla i tijekom Domovinskog rata bio je u Hrvatskoj kao “liječnik bez granica”

“Sigurna sam da je Mila u najboljim mogućim rukama. Čim ga vidite, jasno vam je koliko je dobroćudan. Doktor Aplenc je skroman, skrušen i ponizan, mogu reći samo riječi hvale. Tamo smo u bolnici cijelo vrijeme s njim komunicirali i kada smo odlazili, razmijenili smo kontakte te sve ove godine, kada za neko dijete treba drugo mišljenje, ja njemu pošaljem i on da drugo mišljenje u roku od 24 sata, i to potpuno besplatno. Sretna sam što i Mila ide upravo k njemu”, rekla je o dr. Aplencu Norina majka Đana.

Zahvaljujući Zakladi koju vode Norini roditelji, dr. Aplenc lani je gostovao na okruglom stolu u Zagrebu za što, govori Đana Atanasovska, nije htio uzeti ni putni trošak za dolazak iz Amerike.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Rekao je da nema šanse da uzme ikakav novac za put za to što mi radimo kao Zaklada. Kada su on i obitelj u ovim krajevima, uvijek se čujemo i nađemo. On jest rođen u Americi, ali je podrijetlom Slovenac te mu je i žena s ovih prostora. A dr. Aplenc sasvim solidno govori hrvatski. Tijekom rata u Hrvatskoj je bio kao liječnik bez granica”, govori Đana Atanasovska napominjući da se mora razjasniti kako liječenje na koje je otišla Mila i na kojemu je bila Nora nisu ista.

Ljudi i dalje uplaćuju novac

Na put je krenula rano jutros iz Rijeke nakon što su se sinoć, nakon dugih pregovora, roditelji uspjeli dogovoriti s bolnicom oko plana liječenja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nju i njezine roditelje u zagrebačkoj zračnoj luci djelatnici i putnici dočekali su gromoglasnim pljeskom. Baš svi su htjeli zaželjeti sretan put i iskazati podršku.

Odlazak je bio vrlo emotivan. Malo tko je mogao suspregnuti suze. Roditelji su još jednom zahvalili cijeloj Hrvatskoj i poručili – sad se ide u najvažniju bitku.

I dok Mila leti po svoju šansu za život, građani ne odustaju – i dalje prikupljaju i uplaćuju novac bez obzira na to što je iznos itekako premašio onaj koji je bio potreban.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.