GONG je u utorak apelirao na Vladu i Sabor da prije raspuštanja donesu Zakon o referendumu te iskoriste zadnju priliku pred izbore za “ugradnju boljih osigurača za veću transparentnost izbornih i referendumskih kampanja”.
“Kako bi u manjoj mjeri vrijedilo iskušano pravilo da se izbori dobivaju s “jednom trećinom iznad, a s dvije trećine ispod stola”, GONG apelira na Vladu i Sabor da prije raspuštanja donesu poboljšani i dugo očekivani Zakon o referendumu te iskoriste zadnju priliku pred izbore za ugradnju boljih osigurača za veću transparentnost izbornih i referendumskih kampanja”, stoji u priopćenju GONG-a.
Usprkos činjenici da je tijekom gotovo četiri godine mandata sadašnje Vlade prošao nekoliko javnih rasprava i saborskih čitanja, konačnom prijedlogu Zakona o referendumu prijeti, smatra GONG, sigurna smrt.
Ustvrdili su da je na istom putu i Zakon o financiranju političkih aktivnosti, izborne promidžbe i referenduma koji je prošao prvo čitanje u Saboru još u svibnju ove godine. Namjera tog zakonskog prijedloga je da se strankama i kandidatima propiše podnošenje financijskih izvještaja putem online aplikacije o donacijama i donatorima kako bi se, radi prevencije korupcije, tu bazu podataka moglo učinkovito povezati s drugim bazama.
Sveobuhvatan registar financijskih izvještaja političkih stranaka i drugih subjekata koji sudjeluju u političkom natjecanju povezan s online bazama podataka koje se odnose na imovinske kartice, javne nabave, koncesije, oproste poreznih dugova, poticaje i slično, omogućio bi, napominju iz GONG-a, rano detektiranje sukoba interesa, osnova sumnje korupcije i potencijalnih klijentelističkih odnosa između donatora, stranaka i institucija vlasti.
“Ukoliko Sabor ne donese ove važne zakone koji omogućuju pošteniju izbornu i referendumsku utakmicu te otvaraju put za veću kontrolu novca u politici, poslat će jasnu poruku da se ipak ne želi čuti glas građana kroz kvalitetnija referendumska pravila te da ga od više transparentnosti boli glava”, zaključuje GONG u priopćenju.
Stoga pozivaju Vladu i Sabor da usvoje već gotove zakonske nacrte koji su prošli saborsku i javnu raspravu te tako “dokažu da se uistinu zalažu za red i stabilnost, a ne za nered, bezakonje i kaos”.
“Veliko je pitanje što će to značiti za demokratsku proceduru i kulturu demokracije uopće. Još više, pitanje je kako će ubuduće bilo koja građanska inicijativa uspjeti mobilizirati građane za neki referendum. To je teško učiniti sada kad građani potpisuju na nekoliko tisuća mjesta”, upozorio je prof. dr. Robert Podolnjak prije nekoliko mjeseci u tekstu koji možete pročitati OVDJE.
Tekst se nastavlja ispod oglasa Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr/h
Photo: fah
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.