Site icon narod.hr

Gradonačelnik Banje Luke ljetovao u Dubrovniku koji po njemu ‘pripada svima’, a prije toga slavio zločinca koji stoji iza bjelovarske Hirošime

stanivuković

Foto: Facebook, fotomontaža: Narod.hr

Gradonačelnik Banje Luke Draško Stanivuković u intervjuu koji je 14. kolovoza dao za N1 televiziju rekao je, među ostalim: “Prepoznaju me i izvan BiH. Idem na more i u Hrvatsku i Crnu Goru. Obožavam svaki dio Balkana.”

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ljetovanje u Dubrovniku

I zaista, na svojemu Facebook profilu je 13. lipnja objavio svoju fotografiju u Dubrovniku uz koju je ćirilicom napisao:

“Dubrovnik, mjesto gdje je prošlost sadašnjost. Mjesto koje je svim narodima jednako drago i lijepo i pripada svima.”

Izvor: Facebook

Osim što ima poteškoće na FB napisati da se Dubrovnik nalazi u Hrvatskoj, Draško Stanivuković se otpočetka svoje političke karijere uključio u narativ velikosrpske propagande. Veliča ratne zločince koji su razarali Hrvatsku 1991. godine, a nedavno je VRO Oluju nazvao “najprljavijom akcijom i najvećim zločinom nad srpskim narodom u novijoj povijesti, čime je dovršeno ono što je započeto u prošlim ratovima.”

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> Gradonačelnik Banja Luke: Cijeli svijet se urotio protiv Srba i ‘Dare iz Jasenovca’

> Tko je bio Milan Tepić – terorist kojem su u Banja Luci podigli spomenik?

> Bjelovarsko-bilogorski župan i gradonačelnik Bjelovara osudili podizanje spomen-ploče Milanu Tepiću u Banjoj Luci

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na skupu u Novom Sadu

Dana 4. kolovoza ove godine Stanivuković je bio na skupu u Novom Sadu u Srbiji gdje su, među ostalim, patrijarh SPC Porfirije, predsjednik Srbije Aleksandar Vučić i srpski član predsjedništva BiH Milorad Dodik pred velikim mnoštvom naroda iznosili neistine o Oluji, pobjedničkoj vojno-redarstvenoj operaciji hrvatskih snaga. Milorad Dodik tom je prilikom čak ustvrdio da Srbi nisu imali koncentracijske logore, te da su iza sebe ostavljali izgrađene gradove. Patrijarh Porfirije je održao govor s netočnim tezama o “kristalnoj noći u Zadru” 1991., kao i o zbivanjima tijekom 2. svjetskog rata.

Draško Stanivuković također je nakon skupa u Novom Sadu na Facebooku u tipično velikosrpskoj maniri iznosio pretjerane ni sa čim potkrijepljene brojke.

Ovo je samo nastavak njegove djelatnosti na ovome planu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Otkrivanje spomen-ploče

Naime, Stanivuković je 9. siječnja ove godine, kada Republika Srpska slavi neustavni “Dan Srpske”, u Banjoj Luci otkrio spomen-ploču majoru JNA Milanu Tepiću, koji je 1991. kod Bjelovara raznio sebe i veliko skladište eksploziva.

Ploča je postavljena u ulici koja već otprije nosi Tepićevo ime.

11 poginulih hrvatskh branitelja

Milan Tepić je bio major zločinačke Jugoslavenske narodne armije koji je na početku rata u Hrvatskoj digao u zrak skladište eksploziva u Bjelovaru, u kojem je bilo 170 tona streljiva i minsko-eksplozivnih sredstava. Namjera majora JNA bila je izazvati eksploziju čitavog skladišta koja bi, da ga u tome sumanutom naumu nisu spriječili herojski hrvatski branitelji, cijeli grad Bjelovar sravnila sa zemljom.

Tom prilikom uz Tepića poginulo je i jedanaest hrvatskih vojnika, te je nastala ogromna materijalna šteta u okolici.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kako piše na službenim stranicama grada Bjelovara:

“Grad Bjelovar i Bjelovarčani posebno se emotivno sjećaju 29. rujna 1991. kada je, uz ljudske žrtve i materijalnu štetu, osvojena vojarna Jugoslavenske narodne armije Božidar Adžija, a taj se datum danas obilježava kao Dan Grada i Dan bjelovarskih branitelja.

Cjelokupno naoružanje Teritorijalne obrane Bjelovar nakon toga prešlo je hrvatskoj vojsci. Posljedice napada JNA toga dana na grad: jedanaest poginulih hrvatskih branitelja kada je neprijatelj digao u zrak vojno skladište na Barutani u šumi Bedenik, 17 ranjenih pripadnika Zbora narodne garde, pet poginulih civila od granatiranja okolice i grada, a u bjelovarsku je bolnicu primljeno 100 ranjenika.

Osim toga, uništeno je ili oštećeno 437 stambenih zgrada u gradu i okolnim naseljima, 513 stanova te 169 gospodarskih zgrada. Stradalo je 25 javnih institucija i poduzeća, a među njima najviše su stradali Policijska uprava Bjelovar, Hrvatska pošta i telekomunikacija te silos Prerade. U tim su danima djelovale i humanitarne udruge kao što su Lanac solidarnosti pri Ministarstvu rada, socijalne skrbi i obitelji te pododbor Bedem ljubavi.”

Bjelovarska Hirošima

Na mjestu gdje je bila barutana sada je spomen područje za poginule i stradale u obrani grada. Nalazi se na ulazu u grad i još se naziva bjelovarskom Hiroshimom.

Međutim, u Srbiji i Republici Srpskoj su Milana Tepića proglasili posljednjim narodnim herojem, te mu otkrili spomen-ploče, podigli spomenike i po njemu imenovali ulice.

Stanivuković je prilikom otkrivanja spomen-ploče objavio i video na svojem facebook profilu:

Prosvjedna nota

Republika Hrvatska tom je prilikom uputila prosvjednu notu zbog otkrivanja spomen-ploče, a reagirali su i bjelovarski gradonačelnik, te župan bjelovarsko-bilogorski.

Hrvatski veleposlanik u BiH uručio je prosvjednu notu ministarstvu vanjskih poslova te zemlje.

Ministarstvo vanjskih i europskih poslova je priopćenjem ukazalo na neprihvatljivost ovakve odluke vlasti Banje Luke jer “veliča teroristički čin osobe koja je tijekom velikosrpske agresije na Republiku Hrvatsku, u samoubilačkoj akciji svjesno uzrokovala smrt velikog broja hrvatskih branitelja i civila te ogromna materijalna razaranja Grada Bjelovara“.

MVEP je istaknuo da se gradske vlasti Banje Luke time „poistovjećuju sa zločinačkom velikosrpskom politikom“ i ugrožavaju „proces izgradnje povjerenja i razvoja dobrosusjedskih odnosa“.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE
Exit mobile version