Tko je bio Milan Tepić – terorist kojem su u Banja Luci podigli spomenik?

Milan Tepić
Foto: snimka zaslona

Gradonačelnik Banje Luke Draško Stanivuković otkrio je 8. siječnja spomen-ploču majoru JNA Milanu Tepiću, 30 godina od bjelovarskog rujna ‘stavio je sol na ranu’ obiteljima poginulih hrvatskih branitelja. Ploča je postavljena u ulici koja nosi Tepićevo ime. U tzv. Republici Srpskoj Milana Tepića proglasili su posljednjim narodnim herojem, te osim što su mu otkrili spomen-ploču, podigli su i spomenike te po njemu imenovali ulice.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> Evo kako Plenković brani Pupovčevo sudjelovanje na Dodikovoj proslavi legaliziranog etničkog čišćenja Hrvata i Bošnjaka

MVEP: “Ugrožava se proces izgradnje povjerenja i razvoja dobrosusjedskih odnosa“

Hrvatski veleposlanik u BiH uručio je u ponedjeljak prosvjednu notu ministarstvu vanjskih poslova te zemlje zbog toga što je u Banjoj Luci otkrivena ploča majoru JNA Milanu Tepiću koji se 1991. raznio u skladištu oružja u Bjelovaru.

MVEP ističe da se gradske vlasti Banja Luke time „poistovjećuju sa zločinačkom velikosrpskom politikom“ i ugrožavaju „proces izgradnje povjerenja i razvoja dobrosusjedskih odnosa“.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ministarstvo branitelja: ‘banjalučke vlasti zastupaju velikosrpsku ideologiju i politiku’

Iz Ministarstva hrvatskih branitelja najoštrije su osudili odavanje počasti ratnom zločincu Milanu Tepiću kojemu su banjalučke vlasti u nedjelju otkrile spomen-ploču i time potvrdile da zastupaju velikosrpsku ideologiju i politiku.

Iz Ministarstva su u ponedjeljak priopćili da tim činom vlasti u Banja Luci veličaju sumanuti čin u kojemu su poginula jedanaestorica hrvatskih branitelja i deset ročnih vojnika te izravno ugroženo stanovništvo bjelovarskoga kraja.

“To nikako nije i ne može biti herojski čin kakvim ga vlasti u Beogradu i Banja Luci pokušavaju prikazati, to je kukavički čin i ratni zločin”, priopćili su.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Istaknuli su da veličanjem ratnog zločinca predstavnici banjalučkih vlasti, među njima i banjalučki gradonačelnik Draško Stanivuković, potvrđuju da zastupaju velikosrpsku ideologiju i politiku.

“Trideset godina od tog zločina slaviti Milana Tepića kao heroja još je jedan pokušaj iskrivljavanja istine o Domovinskom ratu, otvaranje rana obiteljima ubijenih hrvatskih branitelja, ali i dovođenje u zabludu mladih generacija koji svoju budućnost žele graditi na istini i europskim vrijednostima”, navode u priopćenju iz Ministarstva branitelja.

Naglašavaju da je Hrvatska pobijedila u Domovinskom ratu i porazila velikosrpsku politiku, te da je to istina s kojom se spomenuti moraju suočiti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pljuska u lice i sol na ranu svim žrtvama agresije na Hrvatsku i svima u Bjelovaru

Podizanje spomen-ploče majoru JNA Milanu Tepiću u Banjoj Luci je pljuska u lice i sol na ranu svim žrtvama agresije na Hrvatsku, a posebno nama u Bjelovaru, stoji u priopćenju bjelovarsko-bilogorskog župana Marka Marušića.

“Skandalozno je što se njegovanju kulta ličnosti, koja ni po čemu dobrom neće ostati zapamćena u novijoj povijesti, priključio gradonačelnik Banja Luke koji u vrijeme strašnog zločina nije bio ni rođen. Ovo samo pokazuje da ideja „velike Srbije”, stoji u priopćenju.

– Najmanje sam očekivao da nam nakon 30 godina lekcije što je Bjelovar prolazio tih dana dijeli mladi nadobudni političar rođen 1993. godine. Mislim da on nema pojma o strahotama kroz koje je Bjelovar prolazio, rekao je Dario Hrebak, gradonačelnik Bjelovara.

‘Svojevrsni kult majora Tepića’

Društvo za očuvanje hrvatske vojne tradicije (DOHVT) izjavilo je da je u Srbiji i Republici Srpskoj stvoren svojevrsni kult majora Tepića. DOHV je potaknuo inicijativu osnivanja Muzeja Operativne zone i Zbornog područja Bjelovar upravo na Spomen području “Barutana 1991.”. Muzej je već otvoren u rujnu 2021., ali će biti upotpunjen novim multimedijskim sadržajem.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> Bjelovarsko-bilogorski župan i gradonačelnik Bjelovara osudili podizanje spomen-ploče Milanu Tepiću u Banjoj Luci

Tko je bio major zloglasne JNA Milan Tepić?

Major Jugoslavenske narodne armije (JNA) Milan Tepić bio je zapovjednik skladišta borbenih sredstava Barutana u Bedeniku pokraj Bjelovara, koji se otvoreno stavio na stranu agresorske Miloševićeve politike i koji je svjesno uzrokovao smrt nekoliko desetaka žrtava.

Kada su hrvatske snage, 29. rujna 1991. godine, u vojnoj akciji oslobodile vojarnu u Bjelovaru, pri čemu se većina tamošnjih vojnika JNA predala, Milan Tepić odbio se predati. Umjesto predaje, u samoubilačkoj akciji raznio je jedno od skladišta oružja, pri čemu je ubijeno jedanaest hrvatskih branitelja i deseci nedužnih vojnika koji su služili redoviti vojni rok u jugovojsci te je izravno ugroženo civilno stanovništvo malog hrvatskog mjesta u kojem se spomenuta Barutana nalazi.

Šteta se mjeri milijunima eura. Eksplozija je bila toliko jaka da se čula i pedesetak i više kilometara od Bjelovara.

Za one koji su obranili Bjelovar Milan Tepić je neprijeporno zločinac. Nakon eksplozije pronađena su tijela samo trojice hrvatskih branitelja, ostale obitelji nisu mogli ni pokopati.

Na ruševinama nekadašnjeg skladišta branitelji se pitaju kako bi sve izgledalo da su tada eksplodirala sva tri skladišta, a ne jedno, jer Bjelovarčani su ostala spasili. Ruševine i spomenici ostavljaju gorčinu. Hrvatska je to pitanje trebala odavno riješiti. Milan Tepić je narodni heroj u Srbiji dvadesetak godina.

Nažalost, Hrvatska dopušta da nama Srbija drži lekcije vezane uz Domovinski rat, a na proslave legaliziranog etničkog čišćenja Hrvata i Bošnjaka odlazi hrvatski saborski zastupnik SDSS-ov Milorad Pupovac, koalicijski partner HDZ-ovog Andreja Plenkovića, koji za svojeg partnera uvijek pronalazi opravdanja za Pupovčevo sudjelovanje u kontroverznim velikosrpskim proslavama.

Spomenik masovnom ubojici u Beogradu

Predsjedništvo SFRJ Tepića je 1991. odlikovalo ordenom narodnog heroja Jugoslavije “za izvanredan podvig u borbi protiv neprijatelja prilikom njihovog napada na vojarnu JNA u Bjelovaru”.

Ime ovog psihopata i masovnog ubojice danas nose ulice u gradovima širom Srbije i tzv. Republike Srpske. U Beogradu je dobio na Savskom Vencu ulicu koja se zove Heroja Milana Tepića, 11000 Beograd (Savski Venac).

Ulice, trgove i spomenike imaju brojni četnički koljači i vojvode kao Draža Mihailović, Vuk Kalaitović, Uroš Drenović, Rade Radić, pa čak i Ravnogorski pokret u Banjoj Luci.

Spomenik Milanu Tepiću otkriven je u u rujnu u Beogradu 2017. godine u povodu 25. obljetnice njegove smrti i imajući u vidu, kako kažu, “njegov neustrašiv podvig”.

Oštar prosvjed Beogradu

Hrvatsko ministarstvo vanjskih poslova tada je zbog toga izrazilo oštar prosvjed Beogradu. Taj potez zgrozio je cjelokupnu hrvatsku javnost. Ministarstvo hrvatskih branitelja ističe da se Vlada Srbije veličanjem tog terorističkog čina poistovjećuje s tom velikosrpskom idejom i politikom.

“Ovaj čin hrvatskog ministarstva pokazuje da apsolutno nisu u stanju pogledati u svoje dvorište”, reagirao je na prosvjed uručen veleposlanici Srbije u Zagrebu, srbijanski ministar vanjskih poslova Ivica Dačić.

“Mi smo spremni razvijati suradnju i dobrosusjedske odnose, ali s druge strane ne postoji nikakva osuda pokušaja rehabilitacije fašističke prošlosti”, ustvrdio je Dačić na konferenciji za novinare u Beogradu koristeći uobičajenu taktiku prozivanja Zagreba za navodno ustaštvo.

Otvaranju spomenika zločincu Milanu Tepiću bili su prisutni ministar Vulin i dužnosnici Vlade Republike Srbije.

 

U vrijeme kada je Tepić “branio svoj dom”, Jugoslavija je tada već bila u fazi raspadanja. Milan Tepić nije branio svoj dom, već razarao tuđi, a sa sobom je odnio još jedanaest nedužnih života hrvatskih branitelja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.