Predsjednik Vlade Andrej Plenković danas boravi u Splitu i Dubrovniku. Premijer se nakon posjeta splitskom KBC-u sastao sa splitsko-dalmatinskim županom Blaženkom Bobanom.
Novinari su ga, nakon tog sastanka, pitali i za komentar na proslavu neustavnog Dana Republike Srpske koja je tijekom vikenda održana u Banjoj Luci, a na kojoj je bio i njegov koalicijski partner, saborski zastupnik, predsjednik SDSS-a Milorad Pupovac.
> Legitimitet pobune: Milorad Pupovac – uporni umorni branitelj neobranjivog
“Što se tiče ovoga što se dogodilo u Banjoj Luci i što se tiče prisutnosti gospodina Pupovca, on je tamo bio samo na toj akademiji, išao je u svojstvu predsjednika SNV-a. Koliko ja znam postojala je i dosta značajna potpora u pogledu obnove Banovine nakon potresa, i s te strane on niti je tamo govorio nešto niti je imao nekakvu posebnu ulogu. A što se tiče poruka: mi smo protiv svih poruka koje imaju secesionističke, separatističke konotacije za BiH. Naprotiv, želimo da zemlja dobro funkcionira, i to je naš stav, kristalno jasan od početka”, ustvrdio je Plenković za HRT.
Spomen-ploča majoru JNA Milanu Tepiću
Komentirao je i spomen-ploču majoru JNA Milanu Tepiću u Banjoj Luci, rekavši da je Ministarstvo vanjskih i europskih poslova reagirati, ministar Gordan Grlić Radman već će danas uputiti prosvjednu notu. S tim u vezi reagirao je i župan bjelovarsko-bilogorski, kao i gradonačelnik Bjelovara, podsjetio je.
” Mi smo apsolutno svi zgroženi s obzirom na Barutanu, s obzirom na broj poginulih tada. Prema tome za nas je bilo kakva spomen ploča neprihvatljiva, deplasirana i osuđujemo to”, rekao je.
Povijest ‘praznika’
Podsjetimo, vlasti tzv. Republike Srpske u Banjoj Luci ponovo su organizirale proslavu 9. siječnja kao dana tog entiteta unatoč činjenici da je Ustavni sud BiH još 2016. taj ‘praznik’ okvalificirao neustavnim jer vrijeđa osjećaje Hrvata i Bošnjaka koji žive u RS.
Pravorijek Ustavnog suda u RS-u su odbili poštovati te su nastavili obilježavati datum kada je 1992. godine odmetnuta skupina srpskih zastupnika u skupštini tadašnje SR BiH protuzakonito proglasila “srpsku republiku BiH” kao dio plana da se spriječi proglašenje neovisnosti BiH i ona zadrži u sastavu krnje Jugoslavije pod dominacijom Slobodana Miloševića.
Taj je čin predstavljao uvod u rat koji je izbio nakon što je uvjerljiva većina građana BiH na referendumu održanom potkraj veljače i početkom ožujka 1992. glasala za neovisnost a paravojne postrojbe bosanskih Srba uz potporu JNA provedbu te odluke pokušale su spriječiti.
Bio je i ruski veleposlanik
Dodikovu proslavu uglavnom su ignorirali predstavnici međunarodne zajednice u BiH no došao mu je ruski veleposlanik, patrijarh Srpske pravoslavne crkve (SPC) Porfirije kao i cijeli niz visokih dužnosnika iz Srbije predvođenih premijerkom Anom Brnabić.
Tamo je bio i zastupnik u Hrvatskom saboru i predsjednik SDSS-a i Srpskog narodnog vijeća (SNV) Milorad Pupovac – koalicijski partner Andreja Plenkovića koji je i ovaj put našao opravdanje za Pupovčevo sudjelovanje u proslavi legaliziranog etničkog čišćenja Hrvata i Bošnjaka.
Izvor: narod.hr/Hrt
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.