I ove je godine Srpsko narodno vijeće u suradnji sa Savezom antifašističkih boraca i natifašista RH organiziralo proslavu ustanka u Srbu 1941.
Iako su danas dobro poznate činjenice o ustanku koji je u vrijeme komunističkog režima bio slavljen kao „antifašistički“, a informacije o njegovom stvarnom karakteru bile pomno skrivane – da je riječ o ustanku četničkog karaktera potpomognutom manjim brojem komunista uz potporu talijanskih fašista, a tijekom kojega su počinjeni brojni zločini – to nije spriječilo određene osobe iz hrvatskog političkog života da i ove godine dođu na proslavu.
Na proslavi se okupilo 60-ak sudionika, među kojima je bio i bivši predsjednik Stipe Mesić te Milorad Pupovac, piše Slobodna Dalmacija.
> Za proslavu pokolja nad Hrvatima u Srbu SNV je ove godine dobio 100.000 kuna
> Zašto se Savka 1971. usudila reći da je Srb mjesto velikosrpstva, a danas to političari ne čine?
– Od ratnog raspada bivše države pa do danas vrijednosti antifašizma stalno se osporavaju i uzrokuju daljnje podjele i urušavanja umjesto da upravo one budu osnova za očuvanje demokratskih vrijednosti ovog društva i našeg položaja u zajednici slobodnih država – kazao je Pupovac kojega su novinari pitali hoće li sudjelovati na obilježavanju Oluje ove godine u Kninu.
– Pustite nas da razmislimo o tome što sve ti pozivi znače za nas, što sve ti pozivi znače za naše društvo. Što bi oni donijeli i što bi se trebalo napraviti da donesu nešto što će biti značajno. Ne samo za dan obilježavanja Oluje, nego za odnose između Hrvata i Srba i za odnose u Hrvatskoj – odgovorio je Pupovac.
Paralelno sa službenom proslavom kod spomenika u središtu mjesta, gdje su zbog trenutne epidemiološke situacije vijenac položile samo službene delegacija, bez organiziranog dolaska tzv. “antifašista” iz cijele regije kao ranijih godina, održan je i najavljeni kontraprosvjed u organizaciji Dražena Kelemineca, predsjednika Autohtone – Hrvatske stranke prava i dvadesetak njegovih pristaša.
Keleminec je kazao kako je Pupovcu ovo “zadnja godina da dolazi slaviti u Srb” te da “hrvatska Vlada plaća sramotno slavljenje četničkih zločina”.
Oba skupa, kao i ranijih godina, pratilo je jako policijsko osiguranje.