Većina zastupnika u Saboru je podržala Zakon o grobljima kojim se predviđa uklanjanje spomenika postavljenih nakon 30. svibnja 1990., koji veličaju srpsku agresiju na Hrvatsku. Rasprava je donijela iskre između Domovinskog pokreta i SDSS-a koji je napustio sabornicu. Milorad Pupovac se pobunio i okrenuo ploču na ‘ustaštvo’.
Domovinski pokret izrazio je zadovoljstvo što je Zakon o grobljima na njihovu inicijativu upućen u saborsku proceduru kako bi se uklonili četnički spomenici na području Hrvatske.
Pupovac se požalio na ‘znamenja koja su povezana s ustaškom ideologijom’
S druge strane, SDSS-ov Milorad Pupovac rekao je kako se stvara dojam da je po cijeloj Hrvatskoj “razasuto četničko groblje”, što, kaže, nije istina.
Poručio je kako “postoje ljudi kojima smetaju i znamenja koja su povezana s ustaškom ideologijom i idejom”, a “koja se također mogu naći na pojedinim grobljima, ali i izvan groblja na spomenicima te im vrijeđaju vjerske i nacionalne osjećaje”.
Mišić: Na svakom spomeniku četniku piše da je poginuo braneći srpsku zemlju u Hrvatskoj
Odgovorio mu je vukovarski branitelj srpske nacionalnosti Predrag Mišić (DP) riječima da otiđe na memorijalno groblje gdje su pokopani hrvatski branitelji te ondje nađe i jedan natpis gdje piše bilo što uvredljivo.
– Na svakom spomeniku četniku piše da je poginuo braneći srpsku zemlju u Hrvatskoj. Razumijete vi to jako dobro, samo nećete da razumijete, rekao je.
Pupovac mu je odgovorio kako se SDSS zauzimao za to da se ne produbljuju sukobi i da se ukloni ono što smeta.
– Ono što će sve vas još smetati, naš je strah. Znam da vam mi smetamo ovdje, ali nas nije strah, rekao je nakon čega su SDSS-ovci napustili sabornicu.
Mlinarić: Skinut će se grobnicu i mauzolej u Borovu Selu Vukašinu Šoškočaninu
Stipo Mlinarić (DP) poručio je da se neće “skidati” ploče na ćirilici na kojima piše ime i prezime pokojnika te datum rođenja i smrti, ali će se skinuti grobnicu i mauzolej u Borovu Selu Vukašinu Šoškočaninu te druge četničke spomenike na Banovini i drugdje.
– Gospodine Pupovac, takve ćemo skidati. Ima ih na stotine, poručio je pokazavši fotografije nekih takvih spomenika.
Negirao je i optužbe lijeve oporbe da je Domovinski pokret izdao svoje birače.
– Vidite da nismo. Da je netko ovo htio, skinuo bi davnih dana, poručio je.
Oporba podržala izmjene
Ove je izmjene podržala i oporba. Uklanjanje četničkih obilježja na spomenicima, uz vladajuće podržali su i Most, nezavisni Josip Jurčević kao i SDP.
No Jasenka Auguštan-Pentek (SDP) smatra da način provedbe može stvoriti ozbiljne političke i pravne probleme.
> Uklanjanje četničkih spomenika: Vlasnicima prijete kazne
– Postoji stvarna opasnost da se uklanjanje spomenika pretvori u selektivno-politički obračun umjesto u usklađeno i pravno utemeljeno uređenje prostora, rekla je.
Miro Bulj (Most) upozorio je da bi se određeni problemi trebali riješiti u dogovoru s vjerskim zajednicama. Primjerice način upravljanja grobljima, te da mnoga groblja nisu u vlasništvu jedinica lokalne samouprave.
Bačić: Uređuje se i status memorijalnih groblja za poginule hrvatske branitelje
Potpredsjednik Vlade i ministar Branko Bačić rekao je da se Zakonom o grobljima predviđa uklanjanje spomenika postavljenih nakon 30. svibnja 1990., koji veličaju srpsku agresiju na Republiku Hrvatsku. Sve kako se ne bi otvorio put širem povijesnom revizionizmu i daljnjim podjelama u društvu.
Dodaje kako je jedna od najvažnijih tema koje se uređuju predloženim zakonom to što se uklanjaju grobna mjesta i spomen-obilježja suprotna temeljnim odredbama i najvišim vrednotama propisanim Ustavom i ostalim pozitivnim propisima. Osim toga, da se prijedlogom zakona prvi put uređuje status memorijalnih groblja za poginule hrvatske branitelje, prenosi HRT.
Tekst se nastavlja ispod oglasa Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr/HRT
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.