Predstavlja li najnoviji udar LGBT udruge na portal Narod.hr udar na slobodu govora u Hrvatskoj? Tko ima pravo određivati što jest, a što nije govor mržnje? Zašto se u javnom prostoru u Hrvatskoj sve što ima konzervativni, pa i katolički predznak odmah u početku mora etiketirati kao kontroverzno? Jesu li i u Hrvatskoj umreženi aktivistički „profiteri“ koji zarađuju na stvaranju medijske panike i na viktimologiji tzv. manjinskih skupina? Odgovore na ta pitanja u Argumentima HKR-a daju psihijatar iz KBC-a Zagreb dr. Herman Vukušić, politolog s Hrvatskoga katoličkoga sveučilišta i kolumnist Glasa Koncila dr. Jakov Žižić i urednica portala Narod.hr Vlatka Polšak Palatinuš. Emisiju uređuje i vodi Marino Erceg.
> Hajka LGBT udruge na Narod.hr dobila rasplet: VEM odbacio zahtjev za cenzurom!
Krajem ožujka Vijeće za elektroničke medije odbacilo je dosad možda i najotvoreniji poziv na sankcioniranje portala Narod.hr. LGBT druga Centar za građanske inicijative Poreč optužila je prije nekoliko mjeseci Narod.hr da svojim člancima potiče na mržnju i širenje diskriminacije prema tzv. LGBT zajednici. No inicijativa udruge iz Poreča pala je u vodu nakon što se pokazalo da je istraživanje na kojem je temeljila svoje optužbe bilo provedeno na pristran, neznanstven i metodološki neispravan način.
Polšak Palatinuš: Htjeli su potaknuti regulatorna tijela da sankcioniraju pisanje portala Narod.hr
Polšak Palatinuš podsjetila je kako su mainstream mediji ovo nazvali “najopsežnijim zahtjevom za kažnjavanjem nekog hrvatskog medija zbog govora mržnje”. U rujnu 2024. godine CGI Poreč pokrenuo je anketu pod naslovom „Utjecaj medijskih sadržaja portala Narod.hr na LGBTIQ+ zajednicu“. I sve to uz financijsku pomoć Europske unije i Ureda za udruge Vlade Republike Hrvatske u iznosu oko 10 tisuća eura. Istaknuli su preko 300 članaka koje smatraju spornim.
> HND u službi cenzure: Održan okrugli stol LGBT udruge koja želi sankcionirati portal Narod.hr
“Njihovo istraživanje je trebalo poslužiti kako bi se potaknula regulatorna tijela da sankcioniraju pisanje portala Narod.hr“, poručuje Polšak Palatinuš.
Narod.hr je odgovorio pozivom čitateljima da sudjeluju u anketi. Istraživanje su dostavili i regulatornom tijelu, Vijeću za elektroničke medije (VEM) koje je njihovu prijavu odbacilo. CGI tvrdi da je u njihovoj anketi sudjelovalo 846 osoba od kojih je 80 isključeno jer su se “identificirale kao heteroseksualne endospolne cis osobe”, a dodatnih 229 osoba isključeno je nakon “pokušaja sabotaže”.
Anketa: Ne čitaju Narod.hr, ali ocjenjuju članke
Druga sporna točka je kako je više od 90 posto sudionika ankete percipiralo izvještavanje Naroda.hr kao negativno i vrlo negativno. A samo je “45,1 posto ispitanika čitalo sadržaje Narod.hr, dok 54,9 posto nije”.
> LGBT udruga CGI Poreč uz podršku vlasti traži gašenje ili sankcioniranje portala Narod.hr
“Ako većina ispitanika nije čitala članke (više od polovice), nije jasno kako mogu sudjelovati u ocjeni tona članaka“, mišljenje je VEM-a.
“Drugim riječima, za one koji nisu čitali te članke ostalo je otvorenim pitanje jesu li oni (nečitači) uopće svjesni da postoje takvi medijski sadržaji na Narod.hr”, pokazuju li interes za takav sadržaj ili pak Narod.hr “jednostavno izbjegavaju zbog uređivačke politike“, zaključuju u VEM-u, podsjetila je Polšak Palatinuš.
Zanimljivo je kako čak 54,3 posto sudionika ankete “dolazi iz većih gradova s više od 500.000 stanovnika i stanovnica”, odnosno iz Zagreba, jedinog hrvatskog grada s više od pola milijuna stanovnika.
Žižić o odluci: VEM se pokazalo kao vrlo ideološki uravnoteženo i nepristrano tijelo
“Ta anketa ima mnogo metodoloških nedostataka, ali time se ne treba baviti. U odgovoru VEM-a vidi se da su se najviše bavili pravnom argumentacijom. VEM je kao regulacijsko tijelo kazalo da to što imate sadržaj koji izražava negativno mišljenje o nekom fenomenu ne predstavlja poticanje na mržnju i diskriminaciju“, kazao je Žižić.
“Rekli su da portal Narod.hr ima kritička, polemička stajališta. I ima ih, on je jedan od rijetkih konzervativnih portala, o ideologiji buđenja, o liberalnoj antropologiji, o ideji da je rod elastična kategorija… To je u jednom pluralističkom društvu i liberalno-demokratskom poretku sasvim legitimno. Ali ne i za 32 udruge koje su tu prijavu podnijele”, smatra Žižić.
“Za razliku od nekih drugih državnih tijela, poput pravobraniteljice za ravnopravnost spolova, VEM se pokazalo kao vrlo ideološki uravnoteženo i nepristrano tijelo. I da odbija paradigmu po kojoj svaki sadržaj koji ima negativno mišljenje o nekoj brojčano manjinskoj skupini je automatski govor mržnje i diskriminacija”, kaže.
Podsjetio je kako VEM u svojim natječajima daje velika sredstva lijevo-liberalnim udrugama za njihove, znači, neprofitne medije, a vrlo skromna sredstva za Narod.hr.
“Htjeli su napraviti da se u javnosti ne smije iznositi ono što oni smatraju nepodobnim”, dodao je.
“Ne samo u javnosti, oni su Sa tim svojim istraživanjem išli i na saborske odbore. Išli su pred stranke i tako dalje. Dakle tu se radi politički pritisak“, smatra Polšak Palatinuš.
Vukušić o LGBT osobama: Nisam vidio nijednu brojku koja pokazuje manjinski stres
“Ja već dvije godine na psihijatrijskim skupovima slušam od kolega koji se bave takozvanom psihijatrijom duginih boja o tom manjinskom stresu, ali nisam vidio niti jedan graf, niti jedan broj. Zato sam si dao truda, pa sam za ovu emisiju pogledao koji su podaci Vladinog ureda za ljudska prava, odnosno MUP-a Republike Hrvatske, zadnji obrađeni podaci za dinamiku kaznenih dijela koja su iz domene poticanje na mržnju, govor mržnje ili sve ono što se u ZKPU pod time podrazumijeva. Znate koliko ih ima za 2023.? 13. Ucijeloj Hrvatskoj 13 kaznenih dijela te prirode. To je puno manje nego što bi čovjek očekivao. 13 kaznenih djela na temeljnu spolne orijentacije. Puno manje nego što bi čovjek očekivao iz reakcije ovih udruga.
Krovna udruga, odnosno ta prva koja je potpisana protiv Narod.hr-a, nije išla na portal samo jer ima konzervativni katolički predznak. Nego zbog toga što je Narod.hr, ako tako ja mogu slobodno reći, jedan od rijetkih portala i medija koji se bore da se istina, da eksperimentiranje nad djecom u Hrvatskoj dođe na vidjelo. Ranije sam za Glas Istre govorio da se biologija ne može promijeniti, biološke determinante spola se nikako ne mogu promijeniti. I nakon toga sam doživio nezapamćeni napad, čak mogu reći i govor mržnje iz ovog kruga. Ista udruga me odmah proglasila homofobom i transfobom, prijavili su me Europskoj udruzi za transrodno zdravlje, koja me pak prijavila predsjedniku Republike, premijeru, tadašnjem ministru zdravlja”, ispričao je Vukušić.
> Udruga U ime obitelji oglasila se o neistinitim informacijama o dr. Markić i tematskoj sjednici o transrodnosti djece
Vukušić: Što bi bilo da ja kažem – stat ću na kraj čelnicima LGBT udruga u Hrvatskoj?
“Povod je bio taj što sam ja počeo iznositi činjenice da je zabrinjavajuće da u Hrvatskoj, u razmaku od devet godina, broj ‘transrodne’ djece, i to poglavito ženske djece, poraste za 12 i pol puta. Kad imate jedno medicinsko stanje koje doživi takav jedan eksponencijalni porast za 1200%, u 9 godina vi kao medicinar se morate pitati šta je tome uzrok“, ističe Vukušić i podsjeća kako 9. veljače 2023. godine su u Saboru organizirali zajedničku konferenciju udruga Hrvatska mati i još njih nekoliko na tu temu, koja je doživjela nezapamćeni bojkot od strane radikalne ljevice.
> RTL-ova Pastorčić i udruga Kolektirv u hajci:’Stat ćemo na kraj Markić i Vukušiću’
“U RTL Direktu taj dan gostuju čelnici udruge ‘transrodnih’ osoba koji doslovce kažu: “Vukušić i Markić, to su oni koji se bave braniteljima, mole na trgovima. Oni su jako vokalni, ali mi ćemo im stati na kraj.” Zamislite šta bi se dogodilo kada bi ja u ovoj emisiji rekao hipotetski da ću stati na kraj čelnicima LGBT udruga u Hrvatskoj. Što bi doživio?”, zapitao se Vukušić.
Pluralizacija civilnog društva počela s referendumom o braku
“Zapravo negdje tek zapravo negdje tamo od 2013. i referenduma o braku imamo ideju pluralizacije civilnog društva. Na neki način ono je bilo isključivo onako lijevo liberalno orijentirano. Tek smo tada shvatili zapravo da je sasvim legitimno da u civilnom društvu budu raznovrsne udruge, a nisu sve udruge zagovaračke, ali da bude različitih zagovaračkih udruga, znači i liberalnih i konzervativnih i tako dalje“, kaže Žižić.
> Prof. dr. sc. Kušević u raspravi o ‘transrodnosti’: ‘Udruge u javnom govoru trebaju iznositi točne medicinske podatke’
“VEM je stvarno pokazalo jednu pravednost u javnom rasuđivanju. Podsjetit ću da je to isto vijeće koje je i oslobodilo, ako se tako mogu izraziti, Zorana Šprajca od pritužbe da je uvrijedio katolike u jednoj svojoj misiji. Prema tome, znači, oni pokazuju jednu ravnotežu u svom djelovanju. Za razliku od spomenute pravobraniteljice za ravnopravnost spolova, koju ja ozbiljno sada već sa pozicije javno zdravstvenog aktiviste 30-godišnjeg, smatram problemom. Ta žena s svojim djelovanjem predstavlja veliki problem, jer ima očitu spregu, više nego intimno, sa aktivističkim dijelom ove liberalne populacije“, kaže Vukušić.
Žižić: Oni koji slijede kršćansku antropologiju često su izloženi uvredljivom govoru
“Mi živimo pod dominacijom paradigme koja jasno dijeli određene društvene skupine na one koje ugnjetavaju i one koje su ugnjetavane. Znači, prema toj paradigmi koja je nažalost prodrla u određene državne institucije, ideja je da, na primjer, katolici kao brojčana većina nikad ne mogu biti ugnjetavani, nikad ne mogu biti uvrijeđeni, znači oni nisu navodno izloženi nekakvom stereotipizirajućem, stigmatizirajućem govoru, jer su većina. Nego uvijek su zapravo ti koji su ugroženi, koji se vrijeđa, koji se stereotipizira, koji se stigmatizira, određene društvene manjine.
> Dr. Arbanas napustio listu stručnjaka za ‘promjenu spola’ zbog pritisaka aktivističke udruge
Mislim da su ljudi koji slijede kršćansku antropologiju vrlo često izloženi jednom vrlo uvredljivom govoru i vrlo često se zapravo zbog pisanja većine i tih glavnostrujaških i lijevo-liberalnih portala mogu osjećati uvrijeđeno. Njihov diskurs je vrlo stereotipizirajući, stigmatizirajući, uvredljivi i tako dalje. Međutim, vi ne možete na osnovu toga tražiti sankcioniranje, razumijete?”, ističe Žižić.
Žižić: To je ideja zahtjeva – da pripazite što ćete pisati
“Jednostavno, morate prihvati da živimo u pluralističkom društvu u kojem jednostavno legitimno imati stajališta koja su suprotna kršćanskoj antropologiji.
No, druga strana, nominalni liberali, njima je zapravo jako teško prihvatiti bilo kakva stajališta koja su suprotna liberalnoj antropologiji. To je taj problem. To je protivno njihovom mišljenju i njihovim stajalištima, sve ono što je negativno mišljenje za ono o čemu se zalažu, oni žele podvesti pod poticanje na mržnju i onda sankcionirati. A tako to ne može funkcionirati”, ističe Žižić.
> U Saboru pročitano potresno pismo majke iz Hrvatske čije dijete ‘mijenja spol’
“Ali mislim da je to teže dokazivo na sudu. Zato su se oni odlučili za Vijeće elektroničke medije. I onda bi ta neka njihova njima poželjna odluka imala jasan ishod. A to bi bilo oduzimanje prava na financiranje. I onda da se uspostave neki standardi da se u praksi više ne mogu financirati udruge koje slijede kršćansku antropologiju. Jer one su automatski diskriminirajuće i ideološki nepodobne. I da to bude jedno upozorenje svima koji bi se usudili biti disidenti. To je ideja, da pripazite naravno što ćete pisati, jer mi smo u poziciji ugrožene skupine i mi imamo pravo da arbitriramo što je zapravo govor mržnje, odnosno poticanje na mržnju“, zaključuje Žižić.
Tekst se nastavlja ispod oglasa Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.