Hrvatska izvještajna novinska agencija (Hina) rano jutros u 5 sati i 29 minuta objavila je članak autora Miroslava Edvina Habeka u kojem se bavi portalom Narod.hr. “VEM odbacio prijavu protiv Naroda.hr za poticanje mržnje prema LGBTIQ+ zajednici”, naslov je teksta koji drugi mediji prenose kao njihovi korisnici. Pritom ovaj slučaj neki od njih nazivaju “najoštrijim i najopsežnijim zahtjevom za kažnjavanjem nekog hrvatskog medija zbog govora mržnje”. VEM je svojim odgovorom LGBTIQ+ udruzi pokazao da dobro radimo. O čemu je zapravo riječ?
Vijeće za elektroničke medije (VEM) odbacilo je zahtjev kojim se traži sankcioniranje portala Narod.hr. Zahtjev je podnio Centar za građanske inicijative (CGI) Poreč, inače “LGBTIQ+” udruga, a supotpisalo još tridesetak udruga i aktivističkih platformi LGBT i ekstremno lijevog predznaka, uz pravnu pomoć odvjetnice Zrinke Bojanić. Sve zbog navodnog “poticanja mržnje i širenje diskriminacije prema LGBTIQ+ zajednici”.
VEM: Autori portala Narod.hr imaju polemičke stavove, teme su od interesa javnosti
VEM je odbio zahtjev, kako piše Hina, razmatrajući pojedine slučajeve tekstova navedenih u analizi i anketi dostavljenima kao potkrepa stajališta da Narod.hr krši prava LGBTIQ+ zajednice. Prema informacijama koje su objavili, VEM je utvrdio da se ti primjeri ne mogu podvesti pod odredbu Zakona o elektroničkim medijima kojom je zabranjeno poticati, pogodovati poticanju i širenju mržnje ili diskriminacije na osnovi genetskog naslijeđa, rodnog identiteta, izražavanja ili spolne orijentacije.
Možda će vas zanimati
Pogledajte popis od 32 udruge koje traže kažnjavanje portala Narod.hr
Riječ je pretežito o LGBT udrugama i organizacijama civilnog društva koje možemo okarakterizirati kao parapolitička društva.
“Redovito se radi o polemičkim stavovima koje autori (ili nepoznati autori, ili uredništvo) koji objavljuju na portalu Narod.hr o pitanjima rodne ravnopravnosti, seksualnosti, braka, obiteljske zajednice, socijalnih tema i drugo. Može se uzeti da su sve te teme od interesa za javnost i za diskusiju u javnosti“, ističe se u odgovoru VEM-a.
> LGBT udruga CGI Poreč uz podršku vlasti traži gašenje ili sankcioniranje portala Narod.hr
“Generalno se može uzeti da je stajalište autora koji objavljuju na portalu Narod.hr da je djelatnost LGBTIQ+ udruga i zagovaranje ideja koje oni pronose društveno štetno i da se protiv toga treba boriti, da ih treba podvrgnuti javnoj kritici, no to samo po sebi ne čini iznošenje takvih stajališta kažnjivim“, dodaju.
VEM smatra kako je kod sankcioniranja medija važno pravilno utvrđenje ravnoteže između slobode izražavanja, s jedne strane te povrijeđenog osobnog ili društvenog dobra.
“Ovdje želimo navesti posebice da Vijeće ne može biti proizvoljno u primjeni ovih pravila. Ono što kao pravilo vrijedi za slučaj povrede osoba koje pripadaju LGBTIQ zajednici, jednako tako vrijedi i za etničke ili rasne manjine, vjerske zajednice ili migrante, na primjer”, zaključuje se.
CGI Poreč žali se na ‘miniranje legitimnog istraživanja’
VEM im je dostavio prateću bilješku u kojoj se ističe nekoliko spornih stvari. Vezane su na anketu koju je u rujnu 2024. godine pokrenuo CGI Poreč pod naslovom „Utjecaj medijskih sadržaja portala Narod.hr na LGBTIQ+ zajednicu“. Cilj ankete bio je prikupiti podatke koji bi se potom iskoristili za „poticanje regulatornih tijela na sankcioniranje“ sadržaja i samog portala.
“Ispitivanje“ je provodio „Centar za građanske inicijative Poreč“ u sklopu akcije pod nazivom “DiskrimiNacija”, podržane putem javnog poziva za akcije za obranu europskih vrijednosti programa Impact4Values“. I sve to uz financijsku pomoć Europske unije i Ureda za udruge Vlade Republike Hrvatske.Novi napad LGBT udruge iz Poreča: Žele sankcionirati portal Narod.hr i provode anketu – ispunite ju!
CGI tvrdi da je u njihovoj anketi sudjelovalo 846 osoba od kojih je 80 isključeno jer su se “identificirale kao heteroseksualne endospolne cis osobe”, a dodatnih 229 osoba isključeno je nakon “pokušaja sabotaže”.
Podsjetimo, Narod.hr pozvao je svoje čitatelje da se uključe u anketu. Više o tome možete čitati ovdje:
“Narod.hr je iskoristio priliku kako bi mobilizirao svoju publiku, koja se uglavnom sastoji od heteroseksualnih endospolnih cis osoba, da ispune anketu u pokušaju sabotaže. Taj potez jasno ukazuje na aktivan pokušaj miniranja legitimnog istraživanja “, ističu u CGI.
Je li uzorak ankete CGI Poreč uopće reprezentativan?
VEM pritom ističe kako nije jasno je li uzorak od 537 sudionika reprezentativan za cjelokupnu LGBTIQ+ zajednicu u Hrvatskoj. S obzirom da je u anketi navedeno pretežito urbano porijeklo sudionika. Pritom čak 54,3 posto sudionika ankete “dolazi iz većih gradova s više od 500.000 stanovnika i stanovnica”, odnosno iz Zagreba, jedinog hrvatskog grada s više od pola milijuna stanovnika.
VEM: Ako većina ispitanika nije čitala Narod.hr, kako ga mogu ocijeniti?
Druga sporna točka je kako je više od 90 posto sudionika ankete percipiralo izvještavanje Naroda.hr kao negativno i vrlo negativno. A samo je “45,1 posto ispitanika čitalo sadržaje Narod.hr, dok 54,9 posto nije”.
“Ako većina ispitanika nije čitala članke (više od polovice), nije jasno kako mogu sudjelovati u ocjeni tona članaka“, mišljenje je VEM-a.
“Drugim riječima, za one koji nisu čitali te članke ostalo je otvorenim pitanje jesu li oni (nečitači) uopće svjesni da postoje takvi medijski sadržaji na Narod.hr”, pokazuju li interes za takav sadržaj ili pak Narod.hr “jednostavno izbjegavaju zbog uređivačke politike“, zaključuju u VEM-u.
Uloga Hine
Po Zakonu bi HINA trebala djelovati po načelima neovisnoga, nepristranog i profesionalnoga novinsko-agencijskog izvještavanja. Ne smije biti izložena bilo kakvim utjecajima koji bi mogli ugroziti točnost, objektivnost ili vjerodostojnost njezinih informacija. Hina ne smije, faktički ili pravno, doći pod vlasničku ili drugu interesnu kontrolu neke ideološke, političke ili ekonomske skupine.
> HINA objavila dezinformaciju umjesto informacije o Analizi Pupovčevih Novosti!
Međutim, u Hini se pod dugogodišnjem ravnateljstvom Branke-Gabriele Vojvodić provodi cenzura, odnosno političko pogodovanje neobjavljivanjem informacija važnih za javnost. Dok se periodično pruža neuobičajeno veliki prostor fenomenima iz bivšeg sustava koje se nekritično hvali i prikazuje i sl.
Inače, autor članka je nekad pisao za Novosti, tada SNV-a Milorada Pupovca. Između ostaloga, u tom je razdoblju nazivao portal Dnevno.hr i tjednik 7dnevno ekstremnom desnicom, a portal je nazvao i ‘zloglasnim’.
Zanimljivo je da po pitanju prijave CGI Poreč iz Hine nitko nije kontaktirao niti portal Narod.hr. Niti udrugu U ime obitelji kao izdavača. Iako su o svemu objavili opsežan članak.
VEM svojom odlukom poručio da dobro radimo
CGI Poreč je do početka 2024. u više navrata prijavljivao članke s portala Narod.hr. I to one koje je ocijenio homofobnima ili transfobnima. Prijave su išle institucijama poput Pravobraniteljice za ravnopravnost spolova i tzv. Novinarskog vijeća časti Hrvatskog novinarskog društva i VEM-u.
Pritom su se pravobraniteljica Višnja Ljubičić i tzv. Novinarsko vijeće časti upozorenjima i preporukama portalu Narod.hr svrstali na suprotnu stranu. Odbacivanjem zahtjeva “LGBTIQ+” udruge za sankcioniranjem portala Narod.hr i objašnjenjem svoje odluke VEM je poručio da ipak dobro radimo. Pa čak i kad nas se dovodi u situaciju da se moramo braniti. Sve zbog toga što kao elektronički medij objektivno, pravovremeno i istinito informiramo javnost. Točnije, kad se pokušava ugušiti naša sloboda izvještavanja i izražavanja te u konačnici kad se napada sloboda novinarstva.
* Ovaj članak omogućuju donacije naših čitatelja. Podržite i vi slobodno i neovisno novinarstvo koje stoji uz prave vrijednosti putem DONACIJE.
Izvor: narod.hr
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.