Site icon narod.hr

GREVIO, Istanbulska i podilaženje udrugama: Deset pitanja koja smo poslali ministru Piletiću – bez odgovora

grevio

Foto: Fah

Ministar socijalne politike Marin Piletić u rujnu ove godine poslao je dopis Hrvatskom zavodu za socijalni rad, Obiteljskim centrima i Centrima za posebno skrbništvo. U njemu upućuje spomenute institucije da skupina stručnjaka GREVIO “zahtijeva žurno djelovanje od strane hrvatskih vlasti, odnosno poduzimanje određenih mjera” glede pristupa određenim roditeljskim kompetencijama. Dopis je proslijeđen i na 42 dodatne adrese, redom udruga aktivistica za ženska prava, među kojima su i građanske inicijative i lezbijske skupine. O ovakvom koraku, koji dopušta utjecaj GREVIO-a na zakonodavne, izvršne i sudske procese u Hrvatskoj, uputili smo opsežan upit ministru.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Narod.hr je ministru uputio upit, a zatim smo tražili i pravo na pristup informacijama, na koje do objave ovog članka nismo dobili odgovor.

Evo što smo ga pitali:

1. Vi kao ministar u Vladi Republike Hrvatske sigurno znate da odluke koje se tiču izvršne vlasti na razini države u zapadnim demokracijama može donositi jedino i isključivo ministar. Te ovlasti jasno su definirane Ustavom i odgovarajućim zakonskim odredbama. Ministar je pritom dužan djelovati u skladu s Ustavom, zakonima i drugim odlukama parlamenta te odgovarajućim sudskim odlukama, ali svoju odluku donosi potpuno autonomno i nikome ju ne može prepustiti. Povrh toga, sustav demokracije podrazumijeva trodiobu vlasti unutar koje nema mjesta zahtjevima navodnih stručnjaka za poduzimanje određenih mjera, a kakve zahtjeve prema vlasti u RH ističe skupina GREVIO.

Sukladno tome, zašto ste proslijedili zahtjev skupine stručnjaka GREVIO, koja nema nikakvu zakonodavnu, izvršnu niti sudsku ovlast u Republici Hrvatskoj i opremate ju ministarskim autoritetom? Na čemu se temelji taj vaš korak?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

2. Poznato nam je da iz Istanbulske konvencije, koju je usvojio Hrvatski sabor, proizlaze određene obveze za Republiku Hrvatsku. Međutim, GREVIO kao skupina savjetnika koja nadzire provedbu konvencije, nema zakonodavne ni izvršne ovlasti u Republici Hrvatskoj, niti može davati naputke članovima Hrvatske vlade. Je li se u tom smislu nešto promijenilo a da hrvatska javnost s time nije upoznata? Jesu li možda nekom saborskom odlukom ograničene ovlasti ministara u Vladi Republike Hrvatske?

> Tko su članovi GREVIO-a, za čije se naredbe ministar Malenica hvali kako ih Hrvatska poslušno izvršava?

3. O neusklađenosti Istanbulske konvencije s vladavinom prava kao najvišom vrjednotom Ustava RH u više se navrata izjasnila pravna teorija. Možda svjestan toga kao i protivljenja njezinoj ratifikaciji od strane saborskih zastupnika (čak i među članovima HDZ-a) i šire gledano pučanstva, premijer Andrej Plenković daje tzv. interpretativnu izjavu sljedećeg sadržaja:

”Republika Hrvatska smatra da je cilj Konvencije zaštita žena od svih oblika nasilja te sprječavanje, progon i eliminacija nasilja nad ženama i obiteljskog nasilja. Republika Hrvatska smatra da odredbe Konvencije ne sadrže obvezu uvođenja rodne ideologije u hrvatski pravni i obrazovni sustav ni obvezu promjene ustavne definicije braka. Republika Hrvatska smatra da je Konvencija u skladu s odredbama Ustava Republike Hrvatske, posebno s odredbama o zaštiti ljudskih prava i temeljnih sloboda te će Konvenciju primjenjivati uzimajući u obzir navedene odredbe, načela i vrednote ustavnog poretka Republike Hrvatske.”

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dakle, kako tumačite činjenicu da unatoč Interpretativnoj izjavi RH Vi kao izvršna izvršna vlast dopuštate utjecaj na zakonodavne, izvršne i sudske procese kroz „požurnice“ koje upućujete državnim tijelima?

4. Temeljem kojih zakonskih odredaba stručna skupina GREVIO, koja je međunarodnim aktima ovlaštena provoditi evaluaciju provedbe Istanbulske konvencije, koristi Vladu Republike Hrvatske i druge državne ustanove kao svoja radna tijela? Koji je ustavno-pravni položaj Hrvatskog sabora i Vlade u odnosu na skupinu GREVIO?

5. Smatrate li da stručnjaci koji rade u pravosudnom sustavu, socijalnim službama i zdravstvenom, psihološkom i psihijatrijskom sustavu u Republici Hrvatskoj, nisu dovoljno kompetentni da bi sami mogli prosuditi koje su kvalifikacije i pristupi u njihovu poslu najprikladniji, a sve u vezi s uputom koju ste dali Hrvatskom zavodu za socijalni rad i njegovim podružnicima glede zabrane korištenja pojedinih stručnih termina kakav su manipulacija s djecom i otuđenje djeteta od roditelja?

Tekst se nastavlja ispod oglasa
> Kud GREVIO okom, tud Plenković skokom: Kako je Vlada nakon izvješća o Istanbulskoj, brzinski udovoljila zahtjevima feministica

6. S kojim stručnjacima ste se konzultirali i/ili zatražili njihovo mišljenje o važnim stručnim pitanjima koja se odnose na koncept otuđenja? Da li su to bili stručnjaci mentalnog zdravlja koji rade u nevladinim organizacijama kojima ste dobis poslali na znanje ili ste o tome mišljenje zatražili od relevantnih stručnjaka koji u sustavu svakodnevno rade sa roditeljima koji su u konfliktnom razvodu (Komora socijalnih radnika; Hrvatska psihološka komora; Sekcija psihologa u socijalnoj skrbi Hrvatskog psihološkog društva; Hrvatska odvjetnička komora; Pravobranitelj za prava djece)?

7. Koju ste argumentaciju dobili kako biste u Vašem dopisu tvrdili da nema znanstvenog utemeljenja za korištenje pojma otuđenja djeteta? Da li je jedina argumentacija koju ste dobili činjenica da taj pojam nije klasificiran u MKB-u i DSM-u? Da li ste, u tom smislu upoznati sa činjenicom da su se medicinske klasifikacije kroz povijest mijenjale i da su neki fenomeni sa kojima se praksa susreće naknadno uvrštavani u klasifikacije, a neki su prestali biti dio medicinskih klasifikacija?

8. Da li ste informirani da, iako u DSM-5 otuđenje djeteta nije prepoznat kao nozološka cjelina, ali zato jest sadržan odjeljak “Druga stanja koja mogu biti predmetom kliničke pažnje” gdje se razmatra ovu pojavu pod nazivom “Problemi vezani uz obiteljski odgoj”. U DSM-5 se navodi da „ovu kategoriju treba rabiti kada je u fokusu kliničkog interesa odnos roditelj-dijete, ili kada kvaliteta tog odnosa utječe na tijek, prognozu ili tretman psihičkog poremećaja ili drugih zdravstvenih poremećaja“?

> Kako GREVIO skače sam sebi u usta: Žale se da nema više sigurnih kuća za žene, a upravo ih Caritas drži čak pet

9. Planirate li napraviti političku intervenciju kojom ćete zabraniti korištenje i drugih stručnih pojmova koji nisu klasificirani niti u jednoj od medicinskih klasifikacija kao što su bullyng, nomofobija, seksting i dr.?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

10. U Vašem dopisu stoji: “Slijedom navedenog, upućujemo vas da ste dužni navedenu uputu primjenjivati ‘ODMAH’ te o ovoj uputi obavijestiti sve stručne radnike vaših ustanova kako se u službenoj komunikaciji te u izradi izvješća i mišljenja ne bi koristio navedeni pojam ‘sindrom otuđenja djeteta’, kao i majke koje se pozivaju na nasilje ne bi smatralo ‘nesuradljivima’ i ‘nekompetentnima’ kao roditeljem”. Znači li to da smatrate da roditelj, u ovom slučaju majka, izjavom da je izvrgnuta nasilju u svakom slučaju automatski uživa zaštitu od toga da ju nadležni stručnjaci okvalificiraju kao “nesuradljivu” i “nekompetentnu”?

Zbog čega zanemarujete temeljno pravno načelo o presumpciji nedužnosti, odnosno da je jedino pravomoćna sudska odluka (u ovom slučaju kaznenopravna) relevantna u vezi s pitanjem je li neka osoba nasilnik ili nije?

> GREVIO u nadzoru: Kako je Plenković obmanjivao Hrvate interpretativnom izjavom koja nema nikakav učinak?

11. Svoj ste dopis proslijedili i na 42 dodatne adrese, redom udruga aktivistica za ženska prava, među kojima su i građanske inicijative i lezbijske skupine.

Dopis ste proslijedili na slijedeće adrese: Ženska mreža Hrvatske, Autonomna ženska kuća Zagreb, Centar za ženske studije, Centar za građansku hrabrost – HRABRE SESTRE, Centar za građanske inicijative Poreč, Centar za žene žrtve rata ROSA, Centar za podršku i razvoj civilnog društva DELFIN, Centar za društveno-humanistička istraživanja Zadar, Centar za zdravo odrastanje IDEM i ja Mali Lošinj, DEŠA – Dubrovnik, Domine, organizacija za promicanje ženskih prava, Koordinacija ženskih grupa SEKA, Lezbijska grupa Kontra, Mirovna grupa OAZA, Projekt građanske demokratske inicijative Beli Manastir, SOS Rijeka – centar za nenasilje i ljudska prava, SOS Virovitica, TARA Ličko Petrovo selo, Udruga Brod,

Udruga “HERA” Križevci, Udruga žena Dalj, Udruga žena Nit Korenica, Udruga žena Romkinja u Hrvatskoj “Bolja budućnost”, Ženska grupa Donji Lapac, Ženska grupa Split, Ženska pomoć sada – SOS, Ženska udruga Izvor Tenja, Ženska sekcija SSSH, Udruga žena Vukovar, Zaklada Solidarna, #spasime, U dobroj vjeri, Sigurna mjesta, Ženska soba, Iris Bjelovar, CESI – Centar za edukaciju, savjetovanje i istraživanje, Pariter, Milijarda ustaje protiv nasilja nad ženama i djevojčicama, Lezbijska organizacija Rijeka – LORI, Mreža žena s invaliditetom – SOIH, Ženska grupa Karlovac “Korak” i RODA – roditelji u akciji.

Smatrate li da su obiteljske udruge manje vrijedne i zauzete za prava djece, da su udruge za zaštitu prava muškaraca manje involvirane u ovaj problem, pa njima niste poslali svoj dopis?

Što piše u dopisu ministra Piletića?

U dopisu ministra Piletića Hrvatskom zavodu za socijalni rad, Obiteljskim centrima i Centrima za posebno skrbništvo piše:

“U vezi skrbi o djeci, pravu na viđanje djece i sigurnost, GREVIO zahtijeva žurno djelovanje od strane hrvatskih vlasti odnosno poduzimanje određenih mjera, između ostalog, da svi zainteresirani stručnjaci, posebno oni koji rade u pravosudnom sustavu, socijalnim službama i zdravstvenom, psihološkom i psihijatrijskom sektoru, budu upozoreni na nedostatak bilo kakvih znanstvenih temelja za ‘sindrom otuđenja od roditelja’, kao i na bilo koji drugi pristup ili načelo, kojim se majke koje se pozivaju na nasilje smatraju ‘nesuradljivima’ o ‘nekompetentnima’ kao roditeljem, te ih se okrivljuje za loš odnos između nasilnog roditelja i njegove djece.

Slijedom navedenog , upućujemo vas da ste dužni navedenu uputu primjenjivati ODMAH te o ovoj uputi obavijestiti sve stručne radnike vaših ustanova kako se u službenoj komunikaciji te izradi izvješća i mišljenja ne bi koristio navedeni pojam ‘sindrom otuđenja djeteta’, kao i majke koje se pozivaju na nasilje ne bi smatralo ‘nesuradljivima’ i ‘nekompetentnima’ kao roditeljem.

Ujedno vas obavještavamo da ćete tijekom mjeseca rujna 2023. zaprimiti sve ostale preporuke Izvješća GREVIO-a koje se odnose na rad i postupanje vaših ustanova”, zaključuje se u dopisu.

‘Otuđenje djeteta’ i Jelena Jindra

Konceptom ‘otuđenja djeteta’ se bavila novinarka Jelena Jindra, pišući za H-alter, u nizu članaka o tome da se, kako je tvrdila, na temelju mišljenja Poliklinike za zaštitu djece i mladih da je nenasilan roditelj zapravo otuđujući roditelj i zlostavljač djece, oduzimaju djeca.

U drugoj polovici rujna 2021. godine Općinski građanski sud u Zagrebu donio je Rješenje o zabrani pisanja povodom 10 tekstova koje je u razdoblju od 12. 7. 2021. do 25. 8. 2021. napisala Jindra. Odluka suca Andrije Krivka donesena je na traženje tadašnje ravnateljice Poliklinike Gordane Buljan Flander, koja je nakon svega dala ostavku.

> Ideološko politikanstvo: Po čemu je Veljača kvalificirana za sastanke s Plenkovićem?

Narod.hr razotkrio je kako su Jelena Jindra sa svojim djetetom bila klijentica Poliklinike za zaštitu djece i mladih. U presudi koju smo dobili se spominje kako su zajedno s djetetom posjećivali kliniku u Đorđićevoj ulici. Novinarka Jindra tu informaciju kod pisanja članaka o Poliklinici i prof. dr. sc. Gordani Buljan Flander, sklopu projekta koji je financirao AEM, nije nigdje navela, što je suprotno Etičkom kodeksu HND-a. Nije bila transparentna niti kod gostovanja na HRT-u u emisiji “Otvoreno”, gdje također nije iznijela tu informaciju, kao što nije spomenuto ni da je ona zaposlenica javne televizije.

Gradonačelnik Grada Zagreba Tomislav Tomašević (Možemo) i premijer Andrej Plenković su pod krinkom ‘slobode medija’ branili H-alter i Jindru.

GREVIO vrši pritisak

Podsjetimo, skupina stručnjaka Vijeća Europe za djelovanje protiv nasilja nad ženama i nasilja u obitelji (GREVIO) objavila je 6. rujna svoje prvo evaluacijsko izvješće u kojem se ocjenjuju napori Hrvatske u provedbi Istanbulske konvencije. Ocijenili su da se Hrvatska trudi ispuniti zadaće koje su pred nju postavljene Istanbulskom konvencijom, ali da mora poduzeti dodatne napore te zatražili niz mjera koje se trebaju ispuniti. Čim je stigla kritika, reagirala je Vlada. U suradnji s većinom feminističkim udrugama Vlada Andreja Plenkovića predstavila je veliki paket ”mjera za suzbijanje nasilja nad ženama i zaštitu prava djece”.

Dakle, to se očekivalo to se i dobilo – GREVIO daje preporuke pa i vrši pritiske na sve najvažnije institucije Republike Hrvatske, kako bi se dodatno pojačao napor u ostvarivanju takozvanog “različitog i uključivog društva” koje će uključivati razne nacionalne, seksualne i druge manjine, a istovremeno osuđivati tradicionalna okruženja i društveni poredak kao nedovoljno “napredan”, odnosno zastario.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE
Exit mobile version