Ideološko politikanstvo: Po čemu je Veljača kvalificirana za sastanke s Plenkovićem?

veljača
Montaža: Narod.hr, izvor: Fah

Jelena Veljača bila je na sastanku koji je u povodu predstavljanja mjera za suzbijanje nasilja nad ženama i zaštitu prava djece predsjednik Vlade Andrej Plenković održao s predstavnicima institucija, udruga i inicijativa koje se bave ovim pitanjem. I dok Caritas, čiji su predstavnici također sudjelovali na sastanku, doista radi nešto konkretno po ovom pitanju, nejasno je što je Veljača radila na ovom sastanku.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Naime, Caritas u Hrvatskoj vodi pet sigurnih kuća za žrtve obiteljskog nasilja, a upravo sam GREVIO u izvješću navodi da imamo daleko premalo smještajnih kapaciteta u sigurnim kućama. Prema tome, jasno je što su predstavnici Caritasa radili na ovom sastanku, dok je dolazak Jelene Veljače ideološko politikanstvo.

> Kako GREVIO skače sam sebi u usta: Žale se da nema više sigurnih kuća za žene, a upravo ih Caritas drži čak pet

Što će se promijeniti?

Premijer je istaknuo kako su promijenjeni kazneni zakon, zakon o zaštiti od nasilja u obitelji, zakon o kaznenom postupku i obiteljski zakon. U središte su stavljene žrtve.

Istaknuo je da je danas prigoda da se čuju i razmišljanja udruga o ovome problemu kojim se bave dugi niz godina.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

– Imate zaista dragocjeno iskustvo, iskustvo nerijetko prateći sudbinu žrtava i to u svim mogućim situacijama u kojima se oni nalaze u kontekstu nasilja. To iskustvo omogućilo nam je da ispravimo određene procese i mehanizme na razini koordiniranog djelovanja različitih tijela države, rekao je Andrej Plenković.

Dodao je da su uvijek čvrsto u osudi nasilja, ali da to nije dovoljno. Istaknuo je da je potrebno da se kroz politike promijeni opseg tog fenomena.

> Aktivistice iskoristile tragičan slučaj preminule djevojčice za napad na biološku obitelj

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Rekao je da su uvijek odlučivali kako da kazneno zakonodavstvo bude bolje i zaštiti žrtvu.

– A da kroz Obiteljski zakon unaprijedimo prava djece. I mi smo stoga odlučili u dogovoru s udrugama mijenjati ponovno Kazneni zakon, Zakon o zaštiti i nasilju u obitelji, Zakon o kaznenom postupku i Obiteljski zakon, rekao je premijer.
Objasnio je da kada je riječ o kaznenom zakonodavstvu, osnažuju se prava žrtava.

– Uvodi se pravo žrtve na žalbu protiv rješenja o mjeri opreza. Kod kršenja mjera opreza, sud će u roku od 24 sata o zamjeni mjera opreza istražnim zatvorom. Policija dobiva ovlasti uhititi nasilnika kada postoji sumnja da je mjera prekršena. Žrtve kaznenih dijela protiv spolnih sloboda, trebat će se ispitivati audiovizualnim putem. Iz Zakona o zaštiti od nasilja u obitelji, brišemo prekršaj spolno uznemiravanje i prebacujemo ga u sferu kaznene odgovornosti, istaknuo je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dodao je da za kršenje zaštitnih mjera iz Zakon o zaštiti od nasilja u obitelji moći izreći isključivo zatvorska kazna.

> Peternel za Narod.hr: ‘Ljevica ovaj tragični slučaj pretvara u političku platformu za torbarenje ideologijom’
> Ogorčena socijalna radnica za Narod.hr: ‘Po čemu je Veljača kompetentna dati svoj sud?’

Kazna za silovanja

Poručio je da se mijenja kazna za silovanje.

– I to za temeljni oblik, 3 do 8 godina zatvora, umjesto 1 do 5 godine zatvora. Za kvalificirani oblik 5 do 12 godina zatvora umjesto aktualnih 3 do 10, rekao je.

Dodao je da se ukida zastara kaznenog progona izvršenja kazne za sva teška kaznena djela spolnog zlostavljanja i iskorištavanja djeteta.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

– Nametljivim ponašanjem i spolnim uznemiravanjem, odsada će se smatrati i kaznena djela koja nisu dužno bila dugotrajna, rekao je.

Istaknuo je da će temeljna kazna za femicid iznositi 10 godina do dugotrajnog zatvora.

> Pogledajte prostačke objave Jelene Veljače koja se unatoč protivljenju struke sastala s ministrom Aladrovićem

Obiteljski zakon

– Kod donošenja odluke o roditeljskoj skrbi, propisujemo da sud mora uzeti u obzir i tvrdnje o postojanju nasilja. Ovim izmjenama usklađujemo se s odredbama Istanbulske konvencije, preporukama izvješća, kao i preporukama iz izvješća posebne izvjestiteljice UN-a protiv nasilja nad ženama i djevojčicama, rekao je premijer.

Poručio je da će država napraviti alimentacijski fond, putem kojeg će država isplaćivati iznos alimentacije za djecu čiji roditelji ne održavaju svoju obavezu.

– A država će se namiriti od obveznika uzdržavanja, objasnio je, piše HRT.

Ranije akcije Jelene Veljače

Aktivistica Jelena Veljača, nekadašnja glumica i producentica, poznata je po inicijativi Spasi me. Bila je kolumnistica Jutarnjeg lista kojeg izdaje Hanza media, medijska kuća koja njeguje dobre odnose s Plenkovićem, a danas je glavna urednica časopisa Elle Hrvatska.

Hrvatska udruga socijalnih radnika upozoravala je ranije na rizike i moguće posljedice ishitrenih inicijativa (poput inicijative Jelene Veljače #spasime) s namjerom da se stanje promijeni/popravi, ali koje pokazuju suštinsko nepoznavanje sustavu socijalne skrbi i dostignutih standarda zaštite posebno osjetljivih socijalnih skupina.

Iako se to odvilo godinama prije, još nema nikakve promjene i Veljaču se i dalje uvažava kao ‘kompetentnu’. Brojni su političari su, poput struke, također upozoravali – nedopustivo je da nekvalificirane osobe, poput Veljače, miješaju se u ovako važne teme.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.