Peternel za Narod.hr: ‘Ljevica ovaj tragični slučaj pretvara u političku platformu za torbarenje ideologijom’

Foto: Fah (Fotomontaža: Narod.hr)

Podržavajući Jelenu Veljaču, podržavate Možemo. Podržavajući Možemo, dobivate Jelenu Veljaču. Drugim riječima, primajući već drugi put Jelenu Veljaču i pregovarajući s njom, ministar, odnosno članovi Vlade, partnerski primaju i Možemo te s njima zajednički usuglašavaju ideološku politiku svog ministarstva u sferi socijale i obitelji. Neka se zna da grupacija Možemo, direktno i indirektno zadaje smjer kretanja Vladi HDZ-a i njihovih koalicijskih partnera, što potvrđuju na svojim konferencijama.”, istaknuo je u razgovoru za Narod.hr dr. sc. Igor Peternel, predstojnik Ureda potpredsjednika Hrvatskoga sabora Miroslava Škore i predsjednik Odbora za ljudska prava Domovinskog pokreta.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Kao dugogodišnji potpredsjednik Hrvatskog helsinškog odbora za ljudska prava vrlo dobro znam odnose u nevladinom sektoru i mogu decidirano reći da su udruge okupljene oko Jelene Veljače prema Možemo, ono isto što je bio GONG prema SDP-u. To je jedna te ista scena, vrlo dobro koordinirana, a postoje i vrlo jednostavne poveznice – Google sve pameti. I to treba javno reći.”, kazao je dr. sc. Peternel te zatim spomenuo još neka imena i pozadinu odnosa između nevladinog sektora i politike.

“Gospođa Benčić, aktualna zastupnica, jedna je od osnivačica zaklade Solidarna. Ta zaklada je izrasla iz Centra za mirovne studije. Tu su bili okupljeni gospođa Rada Borić, gospodin Bosanac i spomenuta gospođa Benčić. Oni su u Saboru te su prešli iz NGO-a u politiku, dok je u zakladu Solidarna ušla i Jelena Veljača sa svojom grupacijom.”, naveo je Peternel pojasnivši kako se tragičan slučaj djevojčice iz Nove Gradiške koja je preminula od ozljeda za koje se sumnja da joj je nanijela vlastita majka pretvara u ideološko nametanje od strane spomenutih opcija.

“Ovaj tragičan događaj, koji se po meni dogodio zbog propusta službi, otvara brojna pitanja. Prvo, funkcioniranja našeg društva kao takvog, jer vidimo da se ono raspada po svim osnovama. Ono što sad gospodin Mamić iznosi, stegovni postupci protiv sudaca dokaz su anarhije u pravosudnoj domeni. Sad je vidljivo, nakon što je odstupila već zaboravljena ministrica Nada Murganić, da se stanje u tom sektoru nije nimalo popravilo.Nnovinari su tada napadali Murganić i tražili dlaku u jajetu, no nakon ostavke, sada se ništa nije promijenilo: Ipak, ne traži se odstupanje ministra Josipa Aladrovića. Dakle, čak i da ministar odstupi, neće se ništa promijeniti, jer su, prvenstveno HDZ, a potom i SDP,  svojim upravljanjem posljednjih 30 godina potpuno devastirali hrvatsko društvo, od vrha prema dnu i doveli sustav u kaotično stanje. Koristeći tragediju koja je posljedica kaosa u društvu, pojavljuju se opcije koje zloupotrebljavaju situaciju, prikazujući se kao spasitelji, a zapravo žele torbariti ideološki i lobirati za svoju političku, odnosno ideološku agendu. To treba prepoznati i javno reći. NGO može propagirati svoju ideologiju, ali Vlada je ta koja je izabrana da provodi politiku. Ako Vladi razni NGO-i nameću politiku, to samo pokazuje kako je Vlada slaba, luta i boji se.”, zaključio je Peternel za Narod.hr.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Informacije koje je dr. sc. Peternel naveo u intervjuu za Narod.hr moguće je provjeriti pretragom informacija i biografija. Tako je i na internetskoj stranici platforme Možemo navedeno kako je Sandra Benčić jedna je od osnivačica i bivša članica zakladne uprave zaklade Solidarna. Zaklada Solidarna s inicijativom Jelene Veljače osnovala je fond “Spasi me” na čije je prikupljanje donacija uz pjevačicu Severinu došao i premijer Andrej Plenković.

Među osnivačima zaklade Solidarna su Tomislav Tomašević, Sandra Benčić, Vili Matula, Sanja Sarnavka, Marina Škrabalo, gotovo svi danas politički aktivni u spomenutoj platformi, dok među neke od organizacija zakladnika spada Centar za mirovne studije, Dokumenta- Centar za suočavanje s prošlošću i GONG. Popis osnivača Zaklade za ljudska prava i solidarnost – Solidarna javno je dostupan i može se provjeriti OVDJE.

> U ime obitelji: Nedopustivo je da se djecu bez roditelja iskorištava za nametanje LGBT ideologije i/ili političko razračunavanje

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> Što znamo o parapolitičkim organizacijama koje u suradnji sa SDP-om sudjeluju u kampanji udomljavanja djece od homoseksualaca?

Građanska inicijativa “Spasi me” iza koje stoji glumica Jelena Veljača već je jednom pokrenula javne napade na rad Centara za socijalnu skrb i njihovih stručnjaka. Simpatizeri i aktivisti uključeni u inicijativu “Spasi me” krenuli su prozivkama zbog “nehumanosti, nepostupanja, nedovoljnu senzibiliziranost za potrebe žrtve”. Jelena Veljača sudjelovala je sa saborskom zastupnicom Radom Borić u jednoj akciji koja se održala 2020. u organizaciji brojnih udruga i inicijativa te zaklade Solidarna.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Početkom veljače prošle godine glumica Jelena Veljača u velikom intervjuu za Jutarnji list promiče homoseksualni par i njihovu “borbu da postanu roditelji” – na način da se preko pritisaka na hrvatske institucije njima odobri zahtjev za udomiteljstvom. “Voljeli bismo imati troje djece”, tvrdi taj istospolni par u razgovoru s Veljačom te ističu da su Plenkovićeve ministrice i sam Plenković “podržavajući”.

Podsjetimo, Jelena Veljača prisutna je u javnosti kao aktivistica za borbu protiv nasilja nad ženama, osnivačica je pokreta #SpasiMe čijem su prosvjedu u Zagrebu pridružio i premijer Andrej Plenković koji je tu priliku iskoristio da se pohvali ratifikacijom Istanbulske konvencije. Predstavnice pokreta primila je i bivša hrvatska predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović, a i sam premijer Andrej Plenković.

Predsjednik Vlade Andrej Plenković sudjelovao je i na humanitarnoj večeri u organizaciji Inicijative #SPASIME i Zaklade za ljudska prava i solidarnost – Solidarna gdje su se prikupljale donacije za pomoć i zaštitu žrtava obiteljskog nasilja.

Nakon tragičnog slučaja u Novoj Gradišci, Veljača se sastala s ministrom Josipom Aladrovićem, iako su strukovne udruge i radnici u otvorenom pismu javnosti upozoravali kako gospođa Veljača nije stručna za raspravu o temi aktualnoj ovih dana.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> Ogorčena socijalna radnica za Narod.hr: ‘Po čemu je Veljača kompetentna dati svoj sud?’

> Pogledajte prostačke objave Jelene Veljače koja se unatoč protivljenju struke sastala s ministrom Aladrovićem

“Nejasno je kako i na koji način je Ministarstvo prepoznalo jedino inicijativu SpasiMe i gospođu Jelenu Veljaču kao jedinu i najviše pozvanu da Ministarstvo s istom/istima održi sastanak na tu temu, te kako i zašto su oni jedini pozvani o tome diskutirati? Želimo Vam skrenuti pozornost na činjenicu kako niti gđa. Veljača niti osobe koje ju okružuju nisu niti stručne niti uopće o toj temi imaju ikakvih stručnih saznanja da bi sa znanstvenog, praktičnog ili stručnog aspekta o tim i takvim temama mogle adekvatno govoriti i iznositi svoje prijedloge”, upozorili su iz Hrvatska udruga za ravnopravno roditeljstvo (HURR).

I na redakciju Narod.hr-a zaprimili smo pismo razočarane socijalne radnice zagrebačkog centra koja se zapitala zašto je Veljača kompetentna za razgovor s ministrom nakon prostačkih uvreda na račun radnika u sustavu socijalne skrbi.

“Svojim izjavama sudjelujete u poticanju bijesne gomile na linč ljudi koji pošteno rade svoj posao. Pitam se hoćete li i Vi moći spavati mirno kada netko opet dođe u CZSS i pobije nedužne ljude na radnom mjestu? Svoju struku sam sama odabrala i volim svoj posao, ali znate, teško je napraviti dobru seriju s lošim glumcima, oskudnom scenografijom i trećerazrednim scenarije. Vi to znate i bolje od mene…”, stoji u pismu diplomirane socijalne radnice redakciji portala Narod.hr.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.