Ministar vanjskih i europskih poslova Gordan Grlić Radman nakon sastanka parlamentarne većine u Banskim dvorima kazao je da su na sastanku novi ministri predstavili prioritete u svojim resorima. Vladajuća većina dotaknula se aktualnih tema, posebice situacije u Ukrajini. Jedna od tema razgovara vladajuće koalicije bila je i porast cijene energenata, kao i stanje u gospodarstvu u poljoprivredi, prenosi HRT.
> Milanović: ‘Stavit ću veto na ulazak Finske u NATO dok se ne riješi hrvatsko pitanje u BiH’
“Parlamentarna većina podržava pristup Finske i Švedske u NATO”
Hrvatski predsjednik Vlade Andrej Plenković sutra će sudjelovati na konferenciji u Varšavi, gdje će Hrvatska potvrditi svoju spremnost pomoći Ukrajini.
Parlamentarna većina također je razgovarala i o pristupanju Finske i Švedske u NATO, te parlamentarna većina podržava pridruživanje.
– Naravno, kada ta tema dođe na dnevni red Sabora u smislu ratifikacije sporazuma, procedura je jednostavna, naglasio je ministar Grlić Radman.
Dodao je da Hrvatska prepoznaje važnost Finske i Švedske kao visokorazvijenih zemalja kad je u pitanju vladavina prava i demokracija.
– Mislim da će njihovo članstvo u NATO-u doprinijeti jačanju naše obrane i sigurnosti, poručio je.
“Milanović se ponaša kao milicajac ’45.”
Ministar vanjskih poslova osvrnuo se na izjave predsjednika Republike Zoran Milanovića o pristupanju Finske i Švedske NATO-u.
– Ponovno smo čuli teze koje je iznio predsjednik države da treba staviti veto na širenje NATO-a. Naravno da te teze nanose štetu Hrvatskoj, sramote nas i dovode u izravnu vezu pitanje rješavanja pitanja Hrvata u Bosni i Hercegovini i štete i njima. Začuđeni smo i zgroženi rječnikom. Izdajnik se rijetko može čuti u vokabularu demokratskih zemalja. To se moglo se čuti ’45 godine kad su svi hrvatski patrioti bili izdajnici. Moglo se čuti i da će on progoniti kao đavao grešnu dušu. Nečuveno je da će on progoniti legalno i legitimno izabrana zastupnike u Hrvatskom saboru. To nam nanosi strašno veliku štetu. Predsjednik se ponaša kao milicajac ’45. kad je istjerivao ljude iz crkve i progonio ih samo zato što su vjernici. Stvara se percepcija Hrvatske kao incidentne države, poručio je Grlić Radman.
Naglasio je da se predsjednik Milanović sada nudi kao spasitelj Hrvata u Bosni Hercegovini, a otkrio ih je tek prije godinu dana.
“Milanović relativizira situaciju u Ukrajini”
Grlić Radman istaknuo je da Milanović relativizira situaciju u Ukrajini. Ministar je naglasio da predsjednik Republike Hrvatske ima proruske stavove, jer je cijeli svijet optužio brutalnu rusku agresiju, a on još uvijek podržava Rusiju.
– Ja poštujem instituciju Predsjednika države, ali on radi nepopravljivu štetu, a mi moramo svaki dan peglati ono što je on izgovorio, kazao je ministar vanjskih i europskih poslova.
“Račanova vlada radila je sve protivno interesima Hrvata u Bosni i Hercegovini”
Ministar vanjskih i europskih poslova Gordan Grlić Radman rekao je da predsjednikovi istupi ne pomažu Hrvatima u Bosni i Hercegovini te da vladajući imaju drugi put, strpljiviji i da je njihov put dugačak.
Naglasio je da je to napravila Milanovićeva vlada, danas bismo imali promijenjen Izborni zakon.
– Mi sada baš zbog tog nerada i ignoriranja nemamo Izborni zakon, istaknuo je Grlić Radman.
Naglasio je i kako je Račanova vlada 2000. godine radila sve protivno interesima Hrvata u Bosni i Hercegovini.
“Predsjednik jedino može napraviti show”
Grlić Radman osvrnuo se i na najavljeni veto Milanovića na članstvo Švedske i Finske u NATO-u.
– Svi su začuđeni može li Hrvatska uopće uložiti veto. Prema tome, na proceduralnoj razini, predsjednik jedino može napraviti show, poručio je ministar vanjskih i europskih poslova.
“Možda bi se predsjednik trebao zabrinuti”
Dmitrij Medvedev, bivši ruski premijer i predsjednik, a danas dopredsjednik Vijeća za nacionalnu sigurnost, upozorio je da uskoro prijeti odmazda Kijeva hrvatskom predsjedniku Zoranu Milanoviću zbog njegovih stavova i izjava o Ukrajini i Rusiji.
Grlić Radman naglasio je kako ne zna treba li se zabrinuti zbog takvih izjava.
– Možda bi se predsjednik trebao zabrinuti, mene ne zabrinjava, poručio je.
Tekst se nastavlja ispod oglasa Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr/hrt
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.