Članovi Gospodarsko socijalnog vijeća (GSV) razmatrali su u ponedjeljak informaciju o novom sadržaju Europskog stupu socijalnih prava, budući da je nakon završetka gospodarske krize svakoj zemlji EU-a omogućeno da odlučuje o razini socijalnih prava u skladu sa svojim mogućnostima.
Ministrica demografije, obitelji, mladih i socijalne politike Nada Murganić izjavila je nakon sjednice da se konačna formulacija sadržaja Europskog stupa socijalnih prava očekuje krajem travnja. Nakon dugogodišnje ekonomske krize, koja je razorila ekonomiju Europske unije, među zemljama članicama osjetilo se da su dosta reducirana socijalna prava i zaštita građana, rekla je.
Više nema redukcije socijalnih prava
Ekonomska kriza je prošla pa više nije nužna redukcija prava, a također se prepoznalo da će se ulaganje u stanovništvo i resurse vratiti kroz gospodarski rast, istaknula je Murganić dodavši kako to veseli i Hrvatsku u kojoj je kriza također utjecala na ograničavanje socijalnih prava.
Smjernice Europske komisije idu za tim da se socijalna prava usklade s mogućnostima gospodarstva svake zemlje članice, a budući da se hrvatska Vlada opredijelila za gospodarski razvoj, otvaranje novih radnih mjesta i povećanje plaća, u skladu s time vodit će se i bolja socijalna politika prema građanima, najavila je ministrica.
Uz politiku socijalne zaštite najsiromašnijih građana Vlada razvija i druge socijalne politike, kao što su mjere demografske obnove, koje su također ulaganje u ljudske resurse, rekla je Murganić.
Odugovlače se sporovi članova sindikata
Predsjednik Nezavisnih hrvatskih sindikata Krešimir Sever kaže kako se razgovaralo i o stanju u pravosuđu, jer se odugovlače sporovi koje utužuje više tisuća članova sindikata, pa treba vidjeti kako je moguće to ubrzati. Ministar pravosuđa Ante Šprlje najavio je da se priprema ogledni spor u kojem bi se na razini Vrhovnog suda donijela preporuka koja bi se proširila na niže razine, pa bi županijski i drugi sudovi imali preporuku kako takve sporove rješavati, rekao je Sever.
U vezi ratifikacije izmijenjene Europske socijalne povelje, koja već neko vrijeme čeka na to, Sever je podsjetio da je povelja donesena još 2009., no u Hrvatskoj se dosta “kilavi” sa cijelim tim sustavom.
Sindikati su jasno upozorili da se, kada je riječ o izvješćima vezanim uz Europsku socijalnu povelju i ratificirane konvencije Međunarodne organizacije rada, Hrvatska često nađe na stupu srama, jer niz godina nije izvršavala svoje obveze, što je krimen brojnih dosadašnijih Vlada.
Predložili smo revitalizaciju GSV-ova povjerenstva za međunarodne konvencije i dobili obećanje da će se ono vratiti, s obzirom da je to interes Vlade, sindikata i poslodavaca, rekao je Sever.
Tekst se nastavlja ispod oglasa