Site icon narod.hr

Hajdaš Dončić se hvali rušenjem Jugoslavije: Podsjećamo kako je SDP glasao o samostalnosti 1991.

Montaža: Narod.hr, izvor: Fah

Prije 35 godina hrvatska i slovenska delegacija napustile su 14. izvanredni kongres Saveza komunista Jugoslavije u Beogradu. To je označilo politički kraj Jugoslavije. Godišnjica je obilježena u srijedu u Hrvatskom novinarskom domu u Zagrebu. Na njoj su sudjelovali i članovi SDP-a predvođeni predsjednikom Sinišom Hajdašem Dončićem. On je svojom pojavom i govorom pokušao naglasiti kako su upravo članovi SDP-a imali važnu ulogu u rušenju Jugoslavije, zaboravljajući pritom da su upravo SDP-ovci glasali protiv Ustavne odluke o samostalnosti i suverenosti Republike Hrvatske.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Podsjetimo, 14. izvanredni kongres Saveza komunista Jugoslavije održan je od 20. do 22. siječnja 1990. godine, u beogradskom centru “Sava”. U kongresu su sudjelovali izaslanici iz svih tadašnjih jugoslavenskih republika i pokrajina, kao i partijsko izaslanstvo JNA. Obilježilo ga je napuštanje slovenskih i hrvatskih izaslanika što je značilo početak kraja Jugoslavije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Hajdaš Dončić i put osamostaljenju Hrvatske

U Zagreb su povodom obljetnice stigli i delegati s tog zadnjeg Kongresa. Iz Hrvatske Branko Caratan, a iz Slovenije bivši predsjednik Milan Kučan te Ciril Ribičič. Uz njih su bili i brojni SDP-ovci. Okupljenima se bratio i Hajdaš Dončić koji je podsjetio na “povijesnu okolnost da su hrvatski i slovenski komunisti zajedno otišli na Drugo zajedanje AVNOJ-a u Jajcu 1943., kad je stvorena Jugoslavija i 47 godina kasnije, kad nije više bilo mogućnosti zajedničkog dogovora o Jugoslaviji, zajedno napustili kongres SKJ”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Ishod kongresa bio je dramatičan. Napuštanjem slovenskih i hrvatskih delegata, Savez komunista Jugoslavije prestao je postojati kao jugoslovenska politička snaga, a trasiran je put prema raspadu države i osamostaljenju Hrvatske i Slovenije“, rekao je Hajdaš Dončić, prenosi HRT.

>25. lipnja 1991. Dan državnosti – SDP glasovao protiv odluke o suverenosti i samostalnosti Hrvatske!

Hajdaš Dončić tako je SDP-u pripisao zasluge u rušenju Jugoslavije i osamostaljenju Hrvatske. No, valja podsjetiti kako su upravo članovi SDP-a bili ti koji nisu digli ruku za hrvatsku samostalnost. Štoviše, htjeli su ostaviti mogućnost udruženja s članicama Jugoslavije koje bi to htjele.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Članovi SDP-a nisu digli ruku za hrvatsku samostalnost

>(VIDEO) SDP-ovi zastupnici ne znaju kako je 1990. razoružana hrvatska Teritorijalna obrana?

Naime, na sjednici Sabora 25. lipnja 1991. predstavljeno je izvješće predsjednika Ustavne komisije i koordinatora radne grupe Sabora Vladimira Šeksa o zaključcima razmotrenih amandmana i prijedloga iznesenih u raspravi o Ustavnoj odluci Sabora Republike Hrvatske o samostalnosti i suverenosti Republike Hrvatske, Ustavnom zakonu o izmjeni i dopuni Ustavnog zakona za provedbu Ustava Republike Hrvatske te Deklaraciji o samostalnosti i suverenosti Republike Hrvatske.

SDP glasao protiv

Nakon predstavljanja za riječ se javio zastupnik i predsjednik SDP-a Ivica Račan kako bi izrazio glasno negodovanje vezano uz pripremu, tijek i rad Ustavne komisije. Govorio je o razlozima zbog kojih je SDP predložio amandmane na Ustavnu odluku Sabora Republike Hrvatske o samostalnosti i suverenosti Republike Hrvatske, koji nisu usvojeni.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Rekao je da je SDP tražio dvije osnovne stvari: da se pokuša u naslovu tog akta dodati i mogućnost udruživanja u Savez suverenih republika i da se u članak 2. stavak 1., na kraju gdje se govori da tim činom Republika Hrvatska pokreće postupak razdruživanja od drugih republika i SFRJ, doda sljedeći tekst: “pokreće se i postupak udruživanja u Savez suverenih republika”. Objasnio je da se takvom formulacijom ništa ne prejudicira osim udruživanja u Savez suverenih republika s onim jugoslavenskim republikama koje to žele i ako to žele i da je ta formulacija “na liniji dotadašnje službene hrvatske politike”.

Ponovio je i da je smisao spomenutih amandmana “da politika Republike Hrvatske dobije što je moguće jače saveznike na ovom jugoslavenskom prostoru u drugim republikama i drugim narodima, kao i u Europi”. Smatrao je da bi se njima otklonile “izražene sumnje kod naših mogućih i poželjnih saveznika u Jugoslaviji i u Europi, o nekakvom mogućem diskontinuitetu politike Republike Hrvatske i o pitanju nije li to ipak odcjepljenje”. Na kraju je istaknuo da SDP “podržava i odluku i postupak suverenosti i samostalnosti Republike Hrvatske”, ali i ponovio da su zastupnici SDP-a “nezadovoljni što Ustavnom odlukom nije izražena i namjera da se pokrene postupak udruživanja s drugim republikama koje, i ako to žele”, te je poručio da će zastupnici SDP-a zbog toga glasovati protiv Ustavne odluke Sabora Republike Hrvatske o samostalnosti i suverenosti Republike Hrvatske, piše Ante Nazor.

Kako je Račan najavio, zastupnici SDP-a glasali su protiv.

Račan i razoružanje Hrvatske

K tomu valja pridodati i ono što su SDP i Račan napravili godinu dana ranije. Upravo su oni krivi što je Hrvatska rat dočekala razoružana. Naime, 23. svibnja 1990., samo osam dana prije sazivanja novoga Hrvatskog sabora s većinom koju je osvojila stranka HDZ, hrvatska javnost putem priopćenja Predsjedništva SR Hrvatske saznala je kako je prema odluci Saveznog sekretarijata za narodnu obranu praktički oduzeto sve oružje Teritorijalne obrane Hrvatske.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

>Kontekst ratova za vojarne: razoružavanje teritorijalne obrane Hrvatske, uvođenje embarga i otvoreni napad JNA

Radilo se je o velikoj količini naoružanja koje je tadašnji SKH-SDP na čelu s Ivicom Račanom predao JNA: Hrvatskoj je tako oduzeto oružje kojim se moglo naoružati 200.000 ljudi – uključujući znatnu količinu protuoklopnog i protuzračnog naoružanja, te lako topništvo. Tako su Račan i SDP Hrvatsku pred sam rat doveli u vrlo tešku situaciju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

SDP i Tito danas

Osim toga, Hajdaša Dončića treba podsjetiti da je SDP tražio vraćanje imena Trga Republike Hrvatske u Trg maršala Tita.

“Josip Broz, maršal Tito je zamisao našega hrvatskog političkog i kulturnog oslobođenja doveo do pune pobjede”, napisao je tadašnji šef zagrebačkog SDP-a Viktor Gotovac u obrazloženju 2022.

>Tko je Viktor Gotovac, novi šef zagrebačkog SDP-a koji želi vratiti trg maršala Tita?

Ljubav SDP-a prema Titu nije nešto što se gajilo davno, a tomu svjedoče i mladi SDP-ovci. U rujnu 2023. Forum mladih Socijaldemokratske partije Hrvatske (SDP) organizirao je ljetnu školu socijaldemokracije tijekom koje su mladi, prema fotografijama sudeći, mahom tek punoljetni, kreirali plakat s crvenom petokrakom, natpisom ‘Hej Slaveni’ i porukom ‘Mi smo Titovi, Tito je naš’.

>Grbinova ljetna škola za mlade rođene u 21. stoljeću: ‘Hej Slaveni i ‘Mi smo Titovi, Tito je naš’

U ožujku ove godine, pred parlamentarne izbore, tadašnji čelnik SDP-a Peđa Grbin gostovao je u emisiji Nedjeljom u 2. Aleksandar Stanković pitao ga je tko je pozitivnija ličnost – Alojzije Stepinac ili Josip Broz Tito.

>HRT smatra da su Stepinac i Tito usporedivi, Grbin zna kome bi dao prednost

“Obojica su imali stvari koje su bile pozitivne i negativne. A svatko će sam ocijeniti koja prevladava. Međutim, kad znam što je za vizije narodnooslobodilačke borbe napravljeno za Hrvatsku, onda je za mene to Tito”, rekao je Grbin.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE
Exit mobile version