HRT smatra da su Stepinac i Tito usporedivi, Grbin zna kome bi dao prednost

Grbin
Foto: Montaža Narod.hr / snimke zaslona

Predsjednik Socijaldemokratske partije Peđa Grbin u predizbornom nastupu na HRT-u, uz priliku da objasni spasenjsku ulogu Zorana Milanovića dobio je i mogućnost da pohvali Tita. Štoviše, nacionalna televizija na istu je razinu stavila Tita i kardinala Stepinca.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U emisiji HTV-a Nedjeljom u 2 nastupio je Peđa Grbin kako bi građane uveo u predizbornu kampanju. Nacionalna televizija time je na početku kampanje svoj program pretvorila u promidžbeni program SDP-a.

Grbin je detaljno objasnio biračima zašto je promjena u Hrvatskoj potrebna, zašto je Zoran Milanović u pravu i zašto je proizvoljno tumačenje zakona potrebno.

Nametanje tema Vatikanskih ugovora, Stepinca i Tita

Usput, voditelj Aleksandar Stanković i Grbin dotakli su se nekoliko pitanja koja u tome kontekstu očito smatraju vrijednim spomena.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>Peđa Grbin povodom odluke Ustavnog suda: ‘Rijeke pravde dolaze!

U nekoliko rečenica, Stanković i Grbin komentirali su Vatikanske ugovore, Stepinca i Tita.

HRT-u je očito važno problematizirati Vatikanske ugovore, pa je voditelj inzistirao da mu Grbin kaže hoće li potaknuti njihovu reviziju. Grbin se malo izmotavao, govorio o “izmijenjenim okolnostima”, no na kraju je priznao da ju namjerava potaknuti.

HRT također očito pokušava nametnuti i novi pristup novijoj hrvatskoj povijesti, pa je voditelj stavio na istu razinu kardinala Alojzija Stepinca i Josipa Broza Tita. Zatražio je od Grbina da kaže tko je “veća povijesna ličnost”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Da Grbin ne bi previše dvojio, voditelj mu je “pomogao” tvrdnjom o Stepincu: “Činjenica je da je on prijepor između tvrđeg dijela Katoličke crkve u Hrvatskoj i pape Franje”.
Time je, na vrlo sugestivan način, predstavljen pokušaj novog gledanja na Stepinca i na Katoličku crkvu općenito.

Što je ‘tvrđi”, a što ‘mekši’ dio Katoličke crkve u Hrvatskoj?

Voditelj nije obrazložio tvrdnju da između Katoličke crkve u Hrvatskoj, odnosno jednog njezina dijela i pape Franje postoji prijepor o Stepincu.

Nije ni objasnio što znači “tvrđi dio Katoličke crkve u Hrvatskoj” i čime se on odlikuje, odnosno, čime se razlikuje od “mekšeg” koji bi, logikom stvari, također trebao postojati. No, sugovorniku je time zadan okvir u kojemu može odgovoriti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>Zoran Milanović: ‘Šta je tu sporno, nepismeni gangsteri?’

Stanković je svoju tvrdnju predstavio kao “činjenicu”, a u istom je stilu Grbin i odgovorio.
“Činjenica”, rekao je Grbin, “da ponašanje Alojzija Stepinca tijekom Drugog svjetskog rata nije baš bilo idealno”.

Valja napomenuti da se Grbin pritom ogradio napomenom da on nije pripadnik Katoličke crkve i da se ne namjerava miješati u pitanje kanonizacije Stepinca. Također je podsjetio na neslavne političke procese nakon Drugog svjetskog rata.

Grbin pred izbore najradije ne bi o nekim temama, ali Tito mu je ipak glavni

Međutim, to i nije bilo Stankovićevo pitanje. On je želio znati koga Grbin smara “većom povijesnom ličnošću za Hrvatsku”. Htio je time reći da su Stepinac i Tito po nečemu jednaki, pa je potrebno utvrditi tko je veći. Grbin se i u tom slučaju pokušao izvući.

“Utjecaj na život Hrvata danas i u proteklih 50 godina, utjecaj na svjetsku političku scenu Josipa Broza i Alojzija Stepinca naprosto nije usporediv”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Stanković nije popuštao, htio je znati tko je veći, komunistički diktator ili kardinal kojega je progonio. “Tko je pozitivnija ličnost?”, pitao je.

>Kardinal Alojzije Stepinac – sam sučelice protiv zločinačkog komunizma: Titov mu je režim želio odmah presuditi

“Obojica su imali stvari koje su bile pozitivne i negativne. A svatko će sam ocijeniti koja prevladava. Međutim, kad znam što je za vizije narodnooslobodilačke borbe napravljeno za Hrvatsku, onda je za mene to Tito”, zaključio je Grbin.

Ukratko, Stepinac nije sudjelovao u “narodnooslobodilačkoj” borbi, pa se samim time diskvalificirao. Nije otkrio je li Stepinac ipak imao dobrih strana, niti je li Tito možda imao koju lošu osobinu.

No rekao je ono što je voditelj želio da čuju gledatelji nacionalne televizije. A to je da se žrtvu i krvnika može uspoređivati. A Grbin je na kraju ipak priznao da on, kao čelnik druge po snazi političke stranke u Hrvatskoj, ipak daje prednost Titu pred Stepincem.

Ostaje otvoreno pitanje zašto Hrvatska televizija nameće predizborne teme i iz kojih razloga javno sugerira SDP-u stajališta protivna vrijednosnom sustavu hrvatskog društva.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.