-->
Utorak, 14 siječnja, 2025
-0.2 C
Zagreb
Pratite nas:

HDZ: Ministarstvo nabavlja softver milijunske vrijednosti, a u bolnicama nema klime

Podijeli

Iz HDZ-ova Odbora za zdravstvo upozorili su u ponedjeljak na rastrošnost Ministarstva zdravlja koje za 12 milijuna kuna nabavlja softver, dok istodobno nema novca za klimatizacijske uređaje na odjelima onkoloških bolesnika.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dok uprava zagrebačkog KBC-a javno traži pomoć i priznaje kako nema 75 tisuća kuna za kupnju klimatizacijskih uređaja na onkološkoj kirurgiji u Petrovoj bolnici u Zagrebu, u isto to vrijeme nadležno ministarstvo kupuje softver, neprovjerene vrijednosti i nepoznatog učinka, na netransparentnom natječaju koji opravdano izaziva sumnje, ističe u priopćenju Pavo Kostopeč iz HDZ-ova Odbora za zdravstvo.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ministarstvo zdravlja u subotu je izvijestilo o kupnji softvera kojim u idućem razdoblju planira ostvariti dodatne uštede u sustavu objedinjene javne nabave te tako na godišnjoj razini u zdravstvenom proračunu ostvariti uštede do 150 milijuna kuna. Novi softver nabavljen je od Hrvatskog telekoma, koji je ujedno bio i jedini ponuđač na javnom natječaju koji je završen u svibnju.

Kao dio zainteresirane stručne javnosti, Kostopeč navodi da Ministarstvo zdravlja tri i pol godine nije ništa poduzelo da dođe do informatičkog povezivanja zdravstvenih ustanova, a sada srlja u ovako skupi projekt, a da nema nikakav dokaz o uspješnosti i to putem natječaja koji opravdano izaziva sumnje o mogućem pogodovanju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na natječaj s tako visokom ukupnom vrijednošću, javio se samo jedan ponuđač i to nije izazvalo nikakvu dodatnu reakciju Ministarstva, kaže Kostopeč. Navodi i slučaj iz 2014. kada je T-com, također kao jedini ponuđač, dobio natječaj za softver za upravljanje dokumentima u javnim postupcima, vrijedan četiri milijuna kuna. Aktualni ministar Siniša Varga tada je bio na čelu HZZO-a.

Za novo informatičko rješenje, nazvano Cloud Plan, koje bi informatički trebalo povezati 50 zdravstvenih ustanova, kaže da nije priložen niti jedan dokaz o ranijoj implementaciji ni u Hrvatskoj, niti u stranim zdravstvenim sustavima, a ne postoji ni dostupna studija o učinkovitosti kupljenog sustava.

S obzirom da Ministarstvo zdravlja nije informatička tvrtka, upitno je i kako je, na osnovi samo jednog ponuđača, moglo približno procijeniti vrijednost kupljenog softvera.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Ministarstvo je moglo i moralo ili ponoviti natječaj ili obaviti dodatne konzultacije sa strukom o vrijednosti kupljenog softvera, a nema dostupnih informacija da se to i napravilo”, navodi se u priopćenju.

Kao “potpuni neuspjeh” ocijenjen je i cijeli dosadašnji projekt objedinjenja javne nabave u zdravstvu, koji je uveden 2012. godine, kako bi se dokinule velike razlike u nabavnim cijenama za robu i usluge.

“Glavne i najvažnije stavke u području javne nabave, kao što su lijekovi, osiguranje od liječničke odgovornosti, šivaći kirurški materijali i stapleri, kardiološki i drugi implantati, nikada nisu objedinjeni procesom javne nabave. Sve brojke o dosadašnjoj uštedi, nevjerodostojni su i na nivou špekulacija. Ne postoji niti jedna pouzdana činjenica koja zaista govori da će se implementacijom navedenog softvera ostvariti ušteda”, ističe se u priopćenju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr/h
Photo: fah

Pročitaj više

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci