Ministarstvo znanosti i obrazovanja (MZO) i dalje šuti kad je u pitanju nastavak suradnje s izdavačem Profil Klett, čiji je udžbenik povijesti nedavno povučen. Riječ je o izdavaču koji ima popriličan broj naslova u Katalogu udžbenika, od hrvatskog jezika do trenutno sporne povijesti. Istovremeno šuti i izdavač na naša pitanja o recenzentima.
> Ministarstvo se konačno oglasilo o povučenom udžbeniku povijesti, o svojim recenzentima šuti
Uz pitanja o recenzentima koja smo uputili Ministarstvu, pitali smo ih i o nastavku suradnje s izdavačem Klett. Do objave ovog članka odgovor nismo dobili. Jednako postupa i izdavač, koji ne želi govoriti o onima koji su ključni u procesu odobravanja udžbenika.
Greške u udžbenicima nisu samo odgovornost autora nego i recenzenata. Oni su dužni pročistiti tekst od činjeničnih pogrešaka, kao i prilagoditi njegov cjelokupni smisao zadanoj pedagoškoj funkciji udžbenika. U Hrvatskoj se proces recenzije odvija na dvije razine. Prva je unutar same izdavačke kuće, gdje je izbor recenzenata stvar izdavača i urednika knjige.
Druga, važnija, procedura odvija se na razini MZO, gdje recenzente, odnosno stručna povjerenstva bira sam ministar i njihova imena nisu javna. No, iako su imena tajna, recenzije bi trebale biti javnosti dostupne na uvid, pa smo se Ministarstvu obratili i oko toga.
Možda će vas zanimati
Novinarka HR-a i recenzent Profila Klett u obrani povučenog udžbenika: Nazor ih pobijao argumentima
Nazora je upitala o udžbeniku koji je on radio za izdavača Alfa, dok nije spomenula da je Janković inače recenzent izdavača Profila Klett
Mnoštvo naslova Profila Klett
U školskoj godini 2023./2024. Ministarstvo obrazovanja u Katalog odobrenih udžbenika uvrstilo je 155 udžbenika izdavača Profil Klett. Za više razrede osnovne škole tu se nalaze i udžbenici za povijest čiji je autor Miljenko Hajdarović zajedno s kolegama.
Za ovu školsku godinu Profilu Klett nije odobren nijedan udžbenik za srednje škole, no ne znamo jesu li se uopće prijavili. No, valja podsjetiti da je za školsku godinu 2021./2022. Profilu Klett Ministarstvo odobrilo sporni, a sada povučeni, udžbenik za četvrti razred gimnazije „ZAŠTO JE POVIJEST VAŽNA? 4“ čiji su autori Miljenko Hajdarović, Vedran Ristić, Nikica Torbica.
Sporni udžbenik su recenzirali za izdavača Sergej Filipović s Filozofskog fakulteta u Osijeku, profesor Vinko Tadić iz osnovne škole te profesorica Valerija Turk-Presečki iz Gimnazije u Daruvaru.
Jedan od recenzenata Profila Klett na Narod.hr ustvrdio – manjak je vremena
Filipović, jedan od recenzenata Profila Klett, u komentarima na portalu Narod.hr ustvrdio je kako su bitne dvije stvari: manjak vremena i dobra metodologija, što je izazvalo reakciju drugih čitatelja.
“Znači li to gospodine Filipoviću da je vama kao recenzentu u udžbeniku važnija metoda od sadržaja i činjenica? Vi nama želite reći kako su se poneke činjenične greške potkrale nenamjerno? Tu nema ponekih, potkradenih i nenamjernih grešaka. Sve je to jedna vrlo dobro organizirana namjera, a autori, vi i ostala kompanija dobro znate čemu služi“, piše jedan čitatelj.
> Prof. Nazor u velikoj analizi za Narod.hr: Pogledajte što gimnazijalci uče o Stepincu, Milki Planinc, a tek o Domovinskom ratu
Drugi pita što znači da su “kratki rokovi za recenziranje”? Filipović mu odgovara da je cijeli proces trajao oko mjesec dana, ali da recenzenti nisu imali cjeloviti udžbenik do tjedan dana prije roka za slanje recenzije. Udžbenik ima 358 stranica.
Isti čitatelj piše kako bi “ozbiljan i odgovoran čovjek, ako misli kako je rok za recenziju prekratak”, odbio takvu recenziju. Filipović se na to pravda kako nije znao koliki će biti rok prije potpisivanja ugovora. Da je znao, kaže, možda bi i odbio recenzirati. Također ističe da je smatrao kako njih nekoliko ipak može dobro odraditi posao a “pogotovo da će sve još biti detaljno secirano u anonimnoj recenziji Ministarstva”.
Recenzenti Profila Klett vodili se onom – brigo moja prijeđi na drugoga
Jedan od čitatelja dalje piše kako mu se čini da više “nije riječ o ideologiji, nego aljkavosti” onih koji su radili na udžbeniku. Filipović se s tim ne slaže.
“Ne bih rekao da se radi o aljkavosti, kao što sam naveo, ja sam metodičar i metodički je udžbenik dobar. Problem je u samome sustavu recenziranja. Ne govorim sad samo o ovom udžbeniku, već i o drugima, koje, kada bi ih se podvrglo analizi, zasigurno bi se i u njima moglo naći grešaka. Mi recenzenti izdavača smo imali jako malo vremena za recenziranje i jednostavno nisam stručnjak za cijelo razdoblje koje pokriva udžbenik, stoga su neke greške mogle proći nezapaženo. Ne znam koliko su tri recenzenta Ministarstva imali vremena za recenziranje, no udžbenik je jednoglasno odobren bez da je potrebno unijeti ikakve izmjene”, napisao je.
Možda će vas zanimati
Iako protuzakonito, savjetnica AZOO-a Miletić recenzirala povučeni udžbenik?
Kako doznaje Narod.hr viša savjetnica za povijest u Agenciji za odgoj i obrazovanje Loranda Miletić bila je recenzentica udžbenika za povijest 2021. u povjerenstvu Ministarstva znanosti i obrazovanja.
Ni recenzenti Ministarstva nisu odradili svoj posao?
Jedan od autora povučenog udžbenika Miljenko Hajdarović je u razgovoru za portal Index.hr, čiji je osnivač Matija Babić, rekao također kako je udžbenik bio “odobren jednoglasno, bez ikakvih izmjena, što je vrlo rijetko”.
Narod.hr je doznao da je Loranda Miletić, inače viša savjetnica za povijest u AZOO u ispostavi Zadar, 2021. sudjelovala u odobravanju udžbenika povijesti kao recenzentica Ministarstva znanosti i obrazovanja. No, to nije smjela biti. Naime, to je protivno Zakonu o udžbenicima i drugim obrazovnim materijalima za osnovnu i srednju školu. Dužnosnici i službenici ministarstva nadležnog za obrazovanje te službenici ustanove za vanjsko vrednovanje obrazovanja i ustanova nadležnih za sustav odgoja i obrazovanja ne mogu biti autori, urednici niti recenzenti udžbenika.
Pogreške koje su se pojavile u udžbeniku ukazuju na izostanak potpune recenzije, kao i na mogućnost da u udžbeniku ima i drugih pogrešaka. Kod recenziranja se očito pogriješilo – i kod izdavača i kod MZO-a, to nije upitno. To je i potvrđeno samim povlačenjem udžbenika. Pitanje koje ostaje svakako je hoće li Ministarstvo nastaviti suradnju s izdavačem čiji recenzenti su pustili takav udžbenik na daljnji pregled i koje će posljedice biti za recenzente koji su ga recenzirali za MZO?
Tekst se nastavlja ispod oglasa