Portal Narod.hr zatražio je od Ministarstva znanosti i obrazovanja tko su recenzenti povučenog udžbenika povijesti, informacije o tome koliko su plaćeni i koje su posljedice pogrešaka koje su dovele do ovog slučaja za recenzente, ali i izdavačku kuću. Ministarstvo se konačno oglasilo, ali pritom još šuti o svojim recenzentima.
Ministarstvo znanosti i obrazovanja povuklo je nedavno udžbenik povijesti za učenike 4. razreda gimnazije pod nazivom „Zašto je povijest važna? 4“. Autori su Miljenko Hajdarović, Vedran Ristić i Nikica Torbica, a izdavač Profil Klett d.o.o.
Tko su recenzenti MZO koji nisu obavili svoj posao?
Pogreške koje su se pojavile u udžbeniku ukazuju na izostanak potpune recenzije, kao i na mogućnost da u udžbeniku ima i drugih pogrešaka. Recenziranje se provodi na dvije razine – kod izdavača i kod Ministarstva. Prema Zakonu o udžbenicima i drugim obrazovnim materijalima za osnovnu i srednju školu dužnosnici i službenici ministarstva nadležnog za obrazovanje te službenici ustanove za vanjsko vrednovanje obrazovanja i ustanova nadležnih za sustav odgoja i obrazovanja ne mogu biti autori, urednici niti recenzenti udžbenika.
Postupak utvrđivanja usklađenosti udžbenika s predmetnim kurikulumom i međupredmetnim temama te pravilnikom provode stručna povjerenstva koja imenuje ministar, a imena su tajna. Iako su imena recenzenata Ministarstva tajna, javnost ima pravo na uvid u recenzije koje su dali, kao i na odgovore na druga pitanja.
Prije više od tjedan dana tražili smo ih potvrdu o povlačenju, kao i rješenje temeljem kojeg je isti povučen. Iako su nam konačno i odgovorili, nisu dostavili traženo rješenje, kao niti odgovore na najvažnija pitanja – ona o njihovim recenzentima.
Pitanja za Ministarstvo i Profil Klett
Zanimalo nas je ponajprije znači li to što je udžbenik povučen ujedno i da će Ministarstvo prekinuti suradnju s recenzentima Ministarstva koji su ga analizirali?
Također postoji li mogućnost da se javno objavi tko su oni i jesu li obvezni vratiti honorar što su ga za svoj rad eventualno dobili?
Zanimalo nas je i koje su točno posljedice ovako grubog propusta te znači li to da članovi stručnog povjerenstva za povučeni udžbenik više neće biti angažirani na recenzijama udžbenika povijesti?
Pitali smo i znači li to i da Ministarstvo neće više surađivati s izdavačem Profil Klett?
Na koncu, tražili smo od Ministarstva da nam dostavi rješenje o povlačenju udžbenika uz informaciju o tome, kome je sve po proceduri isto poslano.
Uputili smo neka pitanja i samom izdavaču, tvrtki Profil Klett, a vezano za recenzente i udžbenike autora/koautora Miljenka Hajdarovića.
Što su nam odgovorili?
“Zbog primjedbi različitih dionika iz sustava odgoja i obrazovanja, Ministarstvo je od Agencije za odgoj i obrazovanje zatražilo provjeru navoda iz različitih predstavki što je Agencija i napravila.
Temeljem mišljenja Agencije za odgoj i obrazovanje, na temelju članka 15. stavka 2. Zakona o udžbenicima i drugim obrazovnim materijalima za osnovnu i srednju školu (Narodne novine, broj 116/2018. i 85/2022.) ministar znanosti i obrazovanja donio je Rješenje o brisanju spomenutog udžbenika iz Kataloga odobrenih udžbenika.
Za detalje oko mišljenja Agencije, molimo obratite se Agenciji za odgoj i obrazovanje“, kratak je odgovor na jedan od upita koji smo im uputili vezano na povlačenje udžbenika.
> Nakon pisanja portala Narod.hr i kritika stručnjaka: Ministarstvo povuklo sporni udžbenik povijesti
Udžbenik Ministarstvo povuklo nakon brojnih primjedbi
Podsjetimo, nakon objave na portalu Narod.hr, kao i žalbi koje su uputili Marijana Petir i povjesničari, povučen je udžbenik povijesti za učenike 4. razreda gimnazije.
Kako je Narod.hr doznao, više je onih koji su se žalili, a posebno je problematičan dio u kojem se prikazuje razdoblje stvaranja Republike Hrvatske, prvoga hrvatskog predsjednika dr. Franju Tuđmana, Domovinski rat… Petir se žalila kako se u udžbeniku djecu pogrešno uči da bl. Alojzije Stepinac nije rehabilitiran. Osim navedenih, bilo je i drugih pogrešaka, a zanimljivo je i kako je kao jedan od izvora za udžbenik korišten priručnik koji je napisao koautor udžbenika Hajdarović.
Ministarstvo je zatražilo 18. listopada 2023. godine od Agencije za odgoj i obrazovanje stručno mišljenje sadrži li Udžbenik netočne i zastarjele podatke koji bitno utječu na vjerodostojnost sadržaja i koji upućuju učenike na pogrešne zaključke ili otežavaju stjecanje znanja.
Agencija je negativno ocijenila udžbenik te je Ministarstvo znanosti i obrazovanja 5. prosinca 2023. godine donijelo rješenje o brisanju Udžbenika iz Kataloga odobrenih udžbenika.
> Hajdarović, član Jokićeve ekspertne skupine, ne negira svoje zagovaranje pedofilije u lektiri
Podsjetimo, sporni udžbenik su recenzirali za izdavača Sergej Filipović s Filozofskog fakulteta u Osijeku, profesor Vinko Tadić iz osnovne škole te profesorica Valerija Turk-Presečki iz Gimnazije u Daruvaru.
Izvor: narod.hr
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.