Saborska zastupnica i predsjednica ORaHa Mirela Holy rekla je u četvrtak u Puli kako bi država, kao vlasnik Tvornice električnih strojeva i uređaja (TESU), trebala financijskom injekcijom omogućiti nastavak proizvodnje strojeva jer interes naručitelja postoji.
“Situacija je teška, radnicima se ne isplaćuju plaće bez obzira na činjenicu što postoje nove narudžbe i interes za nastavkom proizvodnje strojeva u ovoj tvornici,” kazala je Holy novinarima nakon razgovora s članovima Uprave i radnicima TESU-a, koji su tek prije nekoliko dana dobili plaću za veljaču.
Ta industrija je iznimno važna za Hrvatsku i država bi, s obzirom da je vlasnik TESU-a, trebala iskazati dobru volju da se taj problem u Puli konačno riješi, rekla je Holy. Rješenje vidi u financijskoj injekciji kako bi se uopće omogućio nastavak proizvodnje, a s obzirom da postoji interes naručitelja strojeva, ona smatra kako bi se ta situacija mogla u konačnici prebroditi.
“To je vjerujem jedinstveni primjer u Hrvatskoj da su radnici i uprava na istoj strani. S obzirom da je to rijetkost u našoj državi, trebalo bi poslušati i njihove zahtjeve,” rekla je Holy i dodala da ako bi rješenje problema bila privatizacija kroz Uljanik, koji je jedini iskazao interes za kupnja TESU-a, onda bi to trebalo svakako poduprijeti.
“Nema razvoja industrije u Hrvatskoj ako nećemo proizvoditi strojeve i time omogućiti proizvodnju,” poručila je.
Radnici Uljanik Tvornice električnih strojeva i uređaja (TESU) štrajkali su od poliovice svibnja do početka srpnja, tražeći uspostavu mjesečne isplate plaća. Premda nije ispunjen taj, jedan od ključnih zahtjeva, štrajk je početkom srpnja završio, a Štrajkački odbor raspušten.
Jedan od njihovih zahtjeva bio je da Centar za restrukturiranje i prodaju (CERP) ponovno pokrene proces privatizacije TESU-a prema najavljenom kupcu.
Tekst se nastavlja ispod oglasa Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr/h
Photo: fah
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.