Hrvati zabrinuti zbog uvođenja eura: Problemi s bankomatima, apel da ne koriste trgovine kao mjenjačnice…

eura
Foto: Getty images

Prelazak s kune na euro mnogima je donio probleme. Više od tisuću bankomata i dalje su izvan upotrebe. Iako su nas vladajući mjesecima uoči uvođenja eura uvjeravali da poskupljenja zbog nove valute ne bi trebalo biti, vrlo brzo postalo je jasno da je do poskupljenja ipak došlo. To je ono na što se građani najviše žale.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> Filipović-Grčić iz Državnog inspektorata: Podatci pokazuju porast cijena, to nije zaokruživanje

> Što se smatra neopravdanim povećanjem cijena zbog uvođenja eura?
> Nakon uvođenja eura poskupljenja: ‘Cijene zaokružujemo da nema previše kovanica’

“Od prvog je dana bilo spremno 2657 bankomata, a trenutno ih je u opticaju 2932, a njih 4 tisuće će biti spremno do 15. siječnja. U bankomatima su pretežno novčanice od 10 i 20 eura jer su najbliže svojoj vrijednosti od 100 i 200 kuna, a one će nam pomoći zbog svoje male nominalne vrijednosti u ovim prvim danima. To će tako biti do 31. ožujka. Trebat će malo vremena da se svi familijariziramo s izgledom novčanica i euro kovanica”, rekao je izvršni direktor Sektora za gotov novac iz HNB-a Tihomir Mavriček u N1 Studiju uživo.

Građani se žale da je u nekim gradovima gotovo nemoguće pronaći bankomat koji radi. Trgovci pak napominju kako sa svoje strane nemaju nikakvih poteškoća no kako postoje tehnički problemi s pojedinim bankama i to kod kartičnog plaćanja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Mirko Budimir, potpredsjednik HUP-a, predstavnik malih trgovaca u Studiju 4 je apelirao na građane da ne upotrebljavaju trgovine kao mjenjačnice.

“Rok od 15 dana, do 14. siječnja, dovoljan je za prilagodbu i da svi koji još imaju kune to stignu zamijeniti u bankama. Ja bih apelirao na građane da svoje kune ipak mijenjaju u bankama a ne kod nas u trgovinama jer trgovci nisu u mogućnosti mijenjati kune u eure”, poručio je.

 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.