Nakon uvođenja eura poskupljenja: ‘Cijene zaokružujemo da nema previše kovanica’

BBC
Foto: iStock by Getty Images

Ne prestaje ljutnja građana zbog poskupljenja i zaokruživanja prilikom konverzije kuna u eure. Gotovo da nema djelatnosti koja nije povisila cijene. Od kafića preko knjižnica pa sve do teretana, zaokruživalo se posvuda, i to preko noći. No Dnevnik Nove TV doznaje da bi na vrata mnogima uskoro trebao pokucati Državni inspektorat.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Cent ili euro ovih se dana itekako broji. Nakon Nove godine građane je dočekao financijski šamar. Korekcije cijena naviše vidljive su svugdje, uključujući kafiće i restorane.

“Cijene su zaokružene na decimalu iznad treće decimale koja je iznosila pet u centima. Ako je kava koštala 12 kn, sada je 12,06 kn, odnosno 1,6 eura”, rekao je Franz Letica, predsjednik Ceha ugostitelja i turističkih djelatnosti Hrvatske obrtničke komore.

“U dokumentima koje držim u ruci stoji da je ugostiteljima nabavna cijena ulaznih sirovina porasla za 13 posto. To znači da se cjenik od 2. 1. i od 8. 12. razlikuju za 13 posto”, dodao je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Cijene naviše zaokružili su frizeri, pa čak i neki stomatolozi. Članarina Knjižnice Grada Zagreba više nije 50 kuna, nego sedam eura, što je 52,74 kune.

Brojne prijave Državnom inspektoratu

Državni inspektorat već je u akciji. Kako je Dnevniku Nove TV potvrđeno, provjerava se pridržavanje Zakona o uvođenju eura te Zakona o zaštiti potrošača, odnosno opravdano ili neopravdano podizanje cijena.

“Poslovni subjekt mora dokazati, ako jest, zbog čega je došlo do porasta cijena proizvoda ili usluge, tj. je li riječ o neopravdanom povećanju cijena. Poslovni subjekti moraju dokazati povećanje stvarnim realnim troškovima. Proces konverzije kune u euro ne smije dovesti do povećanja cijena. Jučer i danas zaprimljeno je oko 60 prijava potrošača po kojima se, uz službene kontrole, postupa”, objasnili su iz Inspektorata.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Opravdanja onih koji su preko noći zaokružili cijene naviše uglavnom su jednaka: rast drugih ulaznih troškova, najmova, komunalnih usluga. Što god bilo opravdanje, teško će umanjiti bijes građana šokiranih divljanjem cijena.

Obrtnica: Zaokružujemo cijene da nema previše kovanica

O uvođenju eura i zaokruživanju cijena s Ivonom Obrić iz Ceha frizera, kozmetičara i pedikera Rijeka razgovarala je reporterka Dnevnika Nove TV Katarina Jusić Mezga.

“Cijene su prilagođene tako da nema baš previše kovanica jer bi nam to radilo problem zbog bankomata, zato što oni ne primaju kovanice. Nešto je otišlo gore, nešto dolje, ali je sve u svemu postignuta je nekakva najzlatnija sredina”, rekla je Obrić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dodala je da ona, kao ni kolegice s kojima je pričala, zasad s klijentima nisu imale problema zbog zaokruživanja cijena.

“Ako je nešto, na primjer, koštalo oko 7,5 eura, zaokružili smo na sedam ili osam eura, ovisno o slučaju. Od početka prošle godine cijene su drastično rasle tako da je i moj cjenik od travnja skuplji. Cijene su lani počele ludovati tako da su nam tu već nastali problemi, a ne sa samim eurom. Problem je što je cijena nafte skočila i tu su se svi troškovi pri nabavi materijala počeli dizati”, zaključila je Obrić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.