Hrvatska još traga za 1892 osobe nestale tijekom Domovinskog rata: ‘Njihova identifikacija ne smije biti predmet političkih prijepora među državama regije’

Zagreb, 29.08.2014. - Hrvatska od svoje samostalnosti do danas još uvijek traži 2514 osoba koje se vode u Nacionalnoj evidenciji nestalih osoba (NENO), a policija istièe kako je brojka pronaðenih tijekom godina daleko veæa pogotovo kada se zna da su sve te godine ukupno tražili 24.000 osoba. Arhivska fotografija od 28.09.2007. godine prikazuje prosvjed Saveza udruga obitelji zatoèenih i nestalih hrvatskih branitelja. foto FaH/ Tomislav PAVLEK / mm

Pronalazak i identifikacija posmrtnih ostataka nestalih u ratu na području bivše Jugoslavije prvenstveno je humanitarno pitanje i ne smije biti predmet političkih prijepora među državama regije, rekao je u utorak u Sarajevu predstavnik Hrvatske koji je s kolegama iz Srbije i BiH potpisao provedbene protokole za ubrzanje tog procesa.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pomoćnik ministra hrvatskih branitelja Stjepan Sučić, voditelj ureda za nestale osobe Srbije Veljko Odalović te ravnatelj Instituta za nestale osobe u Bosni i Hercegovini (INO) Nikola Perišić potpisali su dokumente koji definiraju radna pravila i postupke u provedbi ranije usuglašenog međudržavnog Protokola o suradnji u traženju nestalih.

Hrvatska još traga za 1892 osobe nestale tijekom Domovinskog rata, a cijeli niz ranije potpisanih sporazuma nije donio napredak da se to pitanje napokon riješi, podsjetio je Sučić

“Kada dođe vrijeme postupanja pojave se prijepori”, kazao je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

No nestali su ponajprije humanitarni problem koji mora biti odvojen od svih drugih otvorenih pitanja između država regije, poručio je.

Današnji potpis je “mali iskorak” i ne očekujemo “ništa spektakularno ako ne postoji dobra volja i ako se to ne tretira kao pitanje u kojemu ne smije biti politike i povezivanja s drugim otvorenim pitanjima”, kazao je Sučić.

> Što treba raditi Povjerenstvo zbog kojeg je Plenković napao Grmoju (2): Srbija i skrivanje podataka o sudbini nestalih u Domovinskom ratu

Tekst se nastavlja ispod oglasa

>Medved: U zadnje tri godine prosjek pronalaska nestalih veći nego u proteklih 10 godina

>Stipo Mlinarić: Film ‘Posljednji B-24’ podsjetio me na susret s majkom mog prijatelja koji je nestao 1991.

Treba provesti reviziju postojećeg sporazuma o potrazi za nestalima potpisanog sa Srbijom kao i pravila postupanja sukladno novom Zakonu o nestalnim osobama nedavno usvojenim u Saboru jer je potrebna zaštita prava ne samo nestalih nego i članova njihovih obitelji, rekao je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ravnatelj Instituta za nestale osobe Perišić rekao je da pravila postupanja potpisana u utorak definiraju način suradnje i razmjene podataka uključujući ekshumacije i predaje posmrtnih ostataka.

Na prostoru cijele bivše Jugoslavije još se traga za oko 12 tisuća nestalih, a u mrtvačnicama diljem regije i dalje su posmrtni ostaci oko 4 tisuće osoba kojih identitet još nije utvrđen.

“Samo u BiH tragamo za 7200 nestalih i bez institucionalnih okvira suradnje bila bi nemoguća misija pronaći njihove ostatke”, kazao je Perišić.

Predsjednik povjerenstva za nestale vlade Srbije Odalović izjavio je da je i Beograd spreman na suradnju bez ikakvih ograda kako bi se riješilo pitanje nestalih tijekom ratova iz 90-ih, ali s obzirom na karakter tih sukoba taj problem nemoguće je riješiti bez regionalne suradnje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Mora postojati regionalni mehanizam potrage”, kazao je Odalović. To je odraz činjenice da državne granice ne mogu biti zapreka potrazi za nestalima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.