Vlada odbila pomoć NATO-a oko poplava – jer može sama, ali se obratila EU

“Hrvatska država je bila sposobna i spremna sama rješavati problem poplava u istočnoj Slavoniji, a obratila se EU za pomoć u rješavanju posljedica poplava”, glasi odgovor Vlade RH na upit naroda. hr zašto je odbijena ponuđena pomoć NATO-a tijekom poplava u istočnoj Slavoniji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

NATO je pomago Srbiji i BiH, iako nisu članice tog vojnog saveza dok Hrvatska nije ni zatražila pomoć jer, kako tvrdi Vlada RH, Hrvatska je bila spremna sama rješavati problem poplave. Osim NATO-a, na hitne pozive Bosne i Hercegovine i Srbije odgovorilo je nekoliko zemalja članica EU-a da im se pomogne u borbi s posljedicama poplava kojima su pogođeni veliki dijelovi tih zemalja.

Europska komisija poslala je Srbiji i Bosni i Hercegovini 65 milijuna eura pomoći za prevladavanje posljedica poplava. Od toga su tri milijuna eura odmah upućena preko Crvenog križa i to najugroženijem stanovništvu u obje zemlje za najosnovnije potrebe kao što su hrana i voda, dok su preostala 62 milijuna eura namijenjena kratkoročnoj i srednjoročnoj rekonstrukciji i pomoć pogođenim područjima.

Hrvatski mediji su pisali kako je Europska komisija objavila kako je odobren zahtjev za pomoć Srbije i Bosne i Hercegovine, teško pogođenim poplavama. Ni jednom riječju, međutim, nisu spominjali Hrvatsku, kao ni to da je itko iz naše zemlje zatražio pomoć, iako su premijer Zoran Milanović i ministrica Vesna Pusić u medijima više puta ponavljali kako će to učiniti zajedno s dvjema navedenim državama.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

I predsjednik Europske komisije Jose Manuel Baroso, tijekom svog posjeta Srbiji je najavio da će “EU nastaviti pomagati Srbiji u saniranju posljedica poplava ne samo u narednim tjednima i mjesecima već i u godinama koje su pred nama”.

Novac koji je Crveni križ počeo dijeliti stanovnicima pogođenima poplavama, novac je koji su hrvatski građani prikupili kako bi dali svoj doprinos i pomogli svojim sunarodnjacima.

Premijer Zoran Milanović i ministri obilazili su poplavljena područja, obećali su kako je hrvatska država obnoviti škole i domove – no ne bi li ta pomoć bila brža da smo prihvatili NATO pomoć kao i iskoristili prednost što smo članica Europske unije?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kako je izvijestila ministrica graditeljstva Anka Mrak Taritaš na području Vukovarsko-srijemske županije treba izgraditi ili obnoviti 2.689 stambenih zgrada, 4.813 pomoćnih i gospodarskih u funkciji stambenih, 4.234 gospodarske zgrade i 32 zgrade javne namjene. Za oštećene zgrade druge kategorije pomoć države je 70.000 kuna s mogućnošću isplate 35.000 odmah i 35.000 poslije, a treća kategorija je, kaže Mrak Taritaš, u sustavu uobičajene obnove putem države.

Čelnici Vlade RH nisu još objavili kolika je ukupna šteta i prelazi li iznos od 254 milijuna eura što je uvjet da bi Hrvatska, kao članica EU, mogla računati na novac iz Fonda solidarnosti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.