Hrvatska udruga ugovornih ordinacija (HUGO) najavila je da će njihovi članovi, u znak prosvjeda i kako bi upozorili da županija i grad Zagreb ne poštuju zakonske odredbe, 29. lipnja ove godine provesti deset minuta ispred svojih ordinacija te da će na vrijeme najaviti i sljedeće prosvjedne akcije.
HUGO je u srijedu održao konferenciju za novinare o kojoj je u četvrtak izvijestio u priopćenju u kojemu su izrazili i javnu podršku kolegicama i kolegama ginekolozima u Splitu koji, kako je istaknuto, “ne pristaju na uništavanje liječnika i sestara radom u više rodilišta”.
“Sve to iscrpljuje naše stručne i ljudske resurse i svi postajemo bolesni liječnici koji nemaju pravo na bolovanje”, poručila je Hrvatska udruga ugovornih ordinacija .
Treba mijenjati zakonske odredbe vezane uz OIB
HUGO opetovano traži da zakonodavac i hrvatska Vlada promijene zakonske odredbe vezano uz OIB ordinacije. Podsjeća da su, u vrijeme zakupa njihove ordinacije imale OIB koji nije bio jednak OIB-u liječnika nositelja ordinacije a koji, tvrdi udruga, ne smije biti jednak OIB-u liječnika nositelja ordinacije.
Jer, smatraju, takva zakonska odredba može ozbiljno ugroziti opstojnost javno zdravstvene mreže.
U priopćenju se podsjeća kako do danas nisu donesene dvije važne odluke na koje obvezuje Zakon o zdravstvenoj zaštiti – iznos najamnine, koji ne smije biti viši od jedne kune, budući da su ugovorne ordinacije dio javnoga zdravstva i cijene njihovih usluga nisu tržišne. Kako je istaknuto, takva odluka pridonijela bi zadržavanju liječnika i sestara u Republici Hrvatskoj .
“Sredstva Hrvatskoga zavoda za zdravstveno osiguranje – HZZO strogo su namjenska, te u kalkulaciji stoji točno određeni iznos za zakupninu, a to znači da ni iznos zakupnine ne smije biti veći od onoga koji HZZO refundira, niti iznos zakupnine može biti drukčiji za svaku županiju”, navedeno je.
Druga odluka za koju je HUGO upozorio da nije donesena odnosi se na broj ordinacija koje bi trebale ostati pod domovima zdravlja. S tim u vezi, članovi traže da se status ugovorne ordinacije omogući svakome tko to želi a to bi, smatraju, bio znak aktivne politike zadržavanja zdravstvenoga kadra u Republici Hrvatskoj.
Jer, upozorili su, “građani moraju znati da je za nedostatak liječnika i sestara direktno odgovoran njihov župan ili gradonačelnik, budući da ih na to obvezuju Ustav Republike Hrvatske, Zakon o regionalnoj i lokalnoj samoupravi i Zakon o zdravstvenoj zaštiti”.
Priopćenje su potpisale predsjednica Huga Josipa Rodić, predsjednica Sekcije obiteljskih liječnika Sanja Klajić Grotić i članica Izvršnog odbora Koordinacije hrvatske obiteljske medicine (KoHom) Nataša Ban Toskić.
Tekst se nastavlja ispod oglasa