Hrvatske vode: svi nasipi su bili puni vodom do vrha, a nisu projektirani da voda dođe do vrha

Slavonija je pod vodom, a šteta će biti milijunska. No njezini bi razmjeri bili znatno manji – da na dva mjesta nije puknuo nasip uz Savu, i to – navodno – zbog potkopavanja. Nasipi su rekonstruirani od 2003. do 2011., a posljednja dionica – od Gunje do Rajeva Sela, radila se zadnja. Sve je stajalo – 22 milijuna kuna. I dok premijer traži odgovorne, predsjednik upozorava – da se treba suzdržati od neprovjerenih informacija i čekati službeno izvješće.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sava je probila nasip i progutala Rajevo Selo. Bujica je nosila sve pred sobom, voda je odnijela i ljudski život. Mještani tvrde kako se to dogodilo zbog Hrvatskih voda. Kažu kako su godinu dana na nasipu bile rupe iz kojih se vadio pijesak. Hrvatske vode poriču odgovornost. ‘Svi nasipi su bili puni vodom do vrha, a nisu projektirani da voda dođe do vrha nego barem jedan metar ispod krune nasipa. Ovo je elemenarna nepogoda, mislim da to znate’, izjavio je generalni direktor Hrvatskih voda Ivica Plišić.

Kad se voda povuče, bit će jednostavno utvrditi jesu li nasipi krivi za katastrofu. Samo treba izvesti geomehaničke radove i u labaratoriju provjeriti od kojeg su materijala građeni te sastav tla. Nasipi pucaju još od 2010. Javnost se pita jesu li onda oni rješenje za obranu od poplava, a dio stručnjaka odgovara da postoji i drugi način. Njega su već prihvatile zemlje poput Nizozemske, Njemačke, Austrije.

Prema riječima Irme Popović iz Svjetske organizacije za zaštitu prirode (WWF) – Europa radi na principu davanja prostora rijekama da se mogu slobodno izlijevati u svoja prirodna poplavna područja (retencije) i stvaraju močvare oko kojih se onda grade nasipi. Dođe li do poplave, voda tada nema snagu da razara sve oko sebe.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.