Hrvatski političari podcjenjuju inteligenciju izvandomovinskih Hrvata

U razvijenim demokratskim zemljama diljem svijeta živi daleko veći broj visoko obrazovanih Hrvata tj. intelektualaca nego u Republici Hrvatskoj. Na primjer, na Hrvatskom iseljeničkom kongresu, održanom u Zagrebu u lipnju ove godine, sudjelovalo je preko sto vrhunskih hrvatskih intelektualaca iz svijeta, a među njima je bilo i nekoliko akademika i znanstvenika koji se nalaze u samom vrhu svjetske znanosti. Međutim, to niti malo ne sprječava hrvatske političare, s jedne i druge strane političke scene, da s vremena na vrijeme daju izjave i vuku poteze koji jednostavno potcjenjuju zdrav razum i inteligenciju izvandomovinskih Hrvata.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Da ne bi bilo nikakve dvojbe oko mojeg političkog svjetonazora, želim istaknuti kako bi danas glavna demokratska politička aktivnost i društvena zadaća svih hrvatskih domoljuba, u domovini i izvan domovine, trebala biti usmjerena prema izglasavanju nedvojbenog nepovjerenja dr. Ivi Josipoviću na dolazećim predsjedničkim izborima i SDP-u, u koaliciji ili bez koalicije s ORaH-om, na parlamentarnim izborima krajem iduće godine. Ukoliko se to ne dogodi Hrvatska će se naći u najvećoj opasnosti u svojoj novijoj povijesti. Društvena i gospodarska kriza koju danas imamo je raj u usporedbi s onim što nas čeka, ako hrvatski narod na vrijeme ne shvati kakve bi mogle biti posljedice drugog predsjedničkog mandata dr. Ive Josipovića i lijeve koalicijske vlade, na čelu sa Zoranom Milanovićem ili Mirelom Holy. Tu nema nikakve razlike. Što su nam sve spremni učiniti dr. Ivo Josipović i Zoran Milanović možemo zaključiti i po jučerašnjem prijedlogu Kluba SDP-a da se tri mjeseca prije predsjedničkih izbora izmijeni Zakon o izboru predsjednika Republike, kako bi se hrvatskim iseljenicima dodatno otežalo glasovanje za predsjednika RH.

Hrvati izvan domovine, koje se najčešće naziva hrvatskim iseljeništvom, ponovno su postali predmet političke rasprave oko zastupljenosti izvandomovinske Hrvatske u Saboru i glasačkih prava hrvatskih građana koji žive diljem svijeta. U nastojanju da nađu nekako objašnjenje za njihovo protivljenje referendumskoj inicijativi udruge «U ime obitelji» za promjenu izbornog zakonodavstva, čelnici Hrvatske demokratske zajednice u više su navrata izjavili kako ta inicijativa nije predvidjela izmjenu ustavne odredbe kojom je broj zastupnika iz dijaspore fiksiran na tri zastupnika, te da to nije pravedno prema hrvatskom iseljeništvu.

Na spomenutom iseljeničkom kongresu u Zagrebu otvoreno se govorilo o negativnom institucionalnom odnosu Republike Hrvatske prema hrvatskom iseljeništvu od 1991. godine, a posebno nakon smrti prvog hrvatskog predsjednika dr. Franje Tuđmana 1999. godine. Najveća zamjerka koja je bila upućena od strane izaslanika na Hrvatskom iseljeničkom kongresu nije se odnosila na fiksni broj dijasporskih zastupnika u Saboru Republike Hrvatske nego na na činjenicu da je Hrvatska jedna od rijetkih zemalja na svijetu koja ima ogromnu dijasporu, a nema državno ministarstvo koje bi se bavilo svim aspektima odnosa između Republike Hrvatske i iseljeništva. Ne treba posebno naglašavati da ni HDZ nije od 2000. godine ništa poduzeo da bi se promijenio taj odnos prema izvandomovinskim Hrvatima, premda se radi o gospodarskim, demografskim i drugim značajnim potencijalima koji bi mogli spasiti Hrvatsku.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Gospodine Karamarko, iako je pitanje broja zastupnika iz dijaspore u Saboru Republike Hrvatske vrlo važno pitanje, moje je saznanje, a ono se temelji na stalnom izravnom kontaktu s hrvatskim iseljenicima diljem svijeta, da to nije više i najvažnije pitanje koje muči izvandomovinske Hrvate. Hrvati u iseljeništvu danas su u daleko većoj mjeri zabrinuti što se današnja samostalna hrvatska država nije razvila u sređeno, razvijeno i pravedno društvo, slično društvima u kojima oni žive i napreduju. Hrvati u iseljeništvu današnju Hrvatsku vide kao nesređenu, nedemokratsku, korumpiranu i osiromašenu zemlju tj. državu bez perspektive ukoliko u njoj budu i dalje vladala djeca ustaša i komunista, koji zatiru sve povijesne, civilizacijske i kulturne vrijednosti hrvatskog naroda.

Iz tih razloga odgovorno tvrdim da Hrvati u iseljeništvu nisu uopće zabrinuti zbog toga što referendumska inicijativa udruge «U ime obitelji» ne nudi rješenja za povećani broj zastupnika iz dijaspore, koji je smanjen na sadašnji broj zahvaljujući dogovoru između HDZ-a i SDP-a. Hrvati u iseljeništvu zapravo dijele strah domoljubnog dijela Hrvata u domovini da zbog udružene kampanje predsjednika Josipovića, SDP-a i HDZ-a protiv referendumske inicijative udruge «U ime obitelji» ta inicijativa ne uspije te da nakon slijedećih parlamentarnih izbora Hrvatskom nastave vladati oni koji zbog vlastitih, ali i antihrvatskih, interesa koče razvoj demokratskog i prosperitetnog društva u Hrvatskoj.

Nije potrebno sakrivati činjenicu da su Hrvati u iseljeništvu izgubili i svaku volju za glasovanje na izborima u Republici Hrvatskoj, kako onim parlamentarnim tako i onim predsjedničkim. Na zadnjim izborima za Europski parlament u Australiji je glasovalo manje od 100 ljudi. Osim dubokog razočaranja s današnjom političkom i društvenom krizom u Hrvatskoj, Hrvati u iseljeništvu ne glasaju u većem broju iz još druga dva razloga. Jedan je razlog to što je za hrvatske iseljenike jako teško dobiti hrvatsko državljanstvo, pa sve manje onih koji su rođeni izvan Hrvatske traže hrvatsko državljanstvo. Drugi razlog je taj što hrvatski iseljenici s pravom glasa u Australiji moraju putovati i preko tisuću kilometara da bi došli do glasačkog mjesta u hrvatskim diplomatskim i konzularnim predstavništvima. No, valja naglasiti, da referendumska inicijativa udruge «U ime obitelji» nudi, kroz dopisno i elektroničko glasovanje, vrlo kvalitetno rješenje za taj veliki problem u Australiji i drugim državama.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Da je referendumska inicijativa udruge «U ime obitelji», a koja nudi zaustavljanje propadanja Hrvatske, naišla ne veliko odobravanje i u iseljeništvu svjedoči poruka koju sam dobio od jednog dugogodišnjeg hrvatskog iseljeničkog djelatnika da bi «zbog njezine neumorne i hrabre borbe protiv ujedinjenog političkog establišmenta, koji, što iz namjere, a što iz neznanja, vodi Hrvatsku u sigurnu propast, Željka Markić trebala biti proglašena osobom godine u Hrvatskoj u 2014. godini».

 

*Antun Babić je bivši savjetnik predsjednika dr. Franje Tuđmana i bivši pomoćnik ministra povratka i useljeništva.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.