Hrvatski represivni aparat i mediji zbunjeni: ‘Transrodna’ mula s kokainom za policiju Brazilac, za sud Brazilka

brazilac
Montaža: Narod.hr, izvor: Snimka zaslona, PUZ

45-godišnji brazilski državljanin koji je ‘pao’ s više od jednog kilograma kokaina u Zračnoj luci Franjo Tuđman potpuno je zbunio hrvatski represivni aparat. Naime, tzv. mula, deklarira se kao žena iako je muškarac. Pa policija spominje Brazilca, dok Županijski sud u Velikoj Gorici o istoj osobi govori u ženskom rodu. Zbunjen je i Jutarnji list kojem uhićeni Brazilac preko noći u drugom tekstu postaje Brazilka.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Policija u službenim izvješćima navodi ispravno spol uhićenog Brazilca. ”Policijski službenici Policijske uprave zagrebačke dovršili su kriminalističko istraživanje nad 45-godišnjim državljaninom Brazila zbog sumnje u počinjenje kaznenog djela ‘Neovlaštena proizvodnja i promet drogama”, stoji u priopćenju.

Dakle o uhićenom pišu u muškom rodu s obzirom na to da je uhićeni muškarac.

No, ‘uhićeni Brazilac’ uskoro postaje ‘uhićena Brazilka’. Glasnogovornica Županijskog suda u Velikoj Gorici Kornelija Blažeković u izjavi za javnost o istoj osobi pak govori u ženskom rodu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>Transseksualni Brazilac koji je pao s kokainom bit će u ženskom odjelu Remetinca

”Dežurna sutkinja odredila je istražni zatvor državljanki Brazila. Istražni zatvor je određen u trajanju od mjesec dana radi opasnosti od bijega. Uhićene osobe u pravilu odmah traže odvjetnike, ali ona je to odbila. Imala je samo pravo na tumača, a drugo ništa nije tražila”, rekla je.

Naime, iako u službenim ispravama piše da je muškarac i ima glavno obilježje muškog spola, pred sutkinjom istrage Brazilac se izjasnio da je žensko, odnosno okrivljenica i tako je i uneseno u zapisnik s istražnog ročišta, piše Jutarnji list.

Isti medij donosi i izjavu Armina Tatarevića, predsjednika Sindikata pravosudne policije Hrvatske: ”Ne postoji nikakav pravilnik ni zakonska odredba kako tretirati transrodne osobe i to je problem koji je prisutan u zatvorskom sustavu”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Što piše u Jutarnjem listu?

Transrodna ideologija koja je pokucala na vrata hrvatskog represivnog sustava zbunila je i neke mainstream medije. Tako je u utorak Jutarnji list govorio o Brazilcu, u srijedu je Brazilac opet čarobnim štapićem postao Brazilka.

Da stvar bude bolja, ovaj muškarac sa ženskim atributima i koji tvrdi da je žena, smješten je na ženski odjela zatvora u zagrebačkom Remetincu s obzirom na to da mu je određen pritvor.

Jutarnji list u posljednjem tekstu u srijedu navečer u istom članku za istu osobu koristi imenicu malo u muškom, malo u ženskom rodu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Montaža: Narod.hr, izvor: Snimka zaslona

Čekamo odgovor na pitanje zašto je muškarac na ženskom odjelu

Zašto su muškarca smjestili na ženski odjel u srijedu navečer pitali smo Ministarstvo pravosuđa i uprave tj. Upravu za zatvorski sustav i probaciju.

Zanimalo nas je zašto i temeljem čije odluke i temeljem kojeg propisa je muškarac smješten na ženski odjel.

Uz to, zanimalo nas je i temeljem čega se donosi odluka hoće li osoba biti smještena na muški ili ženski odjel: Izgleda, dokumenata ili same izjave osobe da se osjeća ovako ili onako.

Odgovore ćemo objaviti kada ih dobijemo.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Udruga Trans Aid educirala voditelje zatvorskih odjela

U bespućima interneta ne nalazimo niti jedan pravilnik, zakon ili internu uputu o smještaju muškaraca na ženske zatvorske odjele, no nalazimo vijest na stranicama Ministarstva pravosuđa i uprave o tri radionice održane 2019. pod nazivom “Prava i specifičnosti rada s transspolnim, transrodnim i rodno nenormativnim osobama” za službenike zatvorskog sustava i probacije.

”Edukacija se provodi u suradnji s Uredom pravobraniteljice za ravnopravnost spolova, Udrugom Trans Aid te kliničkom psihologinjom iz Klinike za psihijatriju Vrapče.

Centar za izobrazbu ovu je izobrazbu organizirao sukladno preporukama Pravobraniteljice za ravnopravnost spolova, a u cilju senzibilizacije službenika zatvorskog sustava i probacije te njihovog upoznavanja sa zakonskim okvirom, postupanjem, kao i specifičnostima rada. Na edukaciji su sudjelovali voditelji odjela Zatvora u Osijeku, Zatvora u Splitu, Središnjeg ureda, Zatvora u Zadru, Kaznionice u Glini, Zatvora u Šibeniku, Zatvora u Gospiću, Zatvora u Dubrovniku, Zatvora u Rijeci, Centra za dijagnostiku, Sektora za probaciju te Probacijskog ureda Varaždin.

Edukaciju su održali savjetnik Pravobraniteljice za ravnopravnost spolova Nebojša Paunović dipl. iur., dvije predavačice iz udruge Trans Aid te Iva Žegura, mr. spec. kliničke psihologije, djelatnica Klinike za psihijatriju Vrapče kojima se ovim putem zahvaljujemo. Polaznici edukacije aktivno su sudjelovali na izlaganjima te su predavanje ocijenili kao vrlo korisno i primjenjivo u daljnjem radu”, stoji u priopćenju na stranicama navedenog ministarstva.

U našem upitu tražili smo i da nam pošalju materijale s tih radionica.

* Ovaj tekst sufinanciran je sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.