Hrvatsko društvo mladih liječnika podupire primjenu izmjenjenog pravilnika o usavršavanju

Foto: Thinkstock

Hrvatsko društvo mladih liječnika Hrvatskoga liječničkog zbora pozdravlja donošenje i podupire primjenu Pravilnika o izmjenama i dopunama Pravilnika o specijalističkom usavršavanju doktora medicine koji je stupio na snagu 16. srpnja ove godine jer, smatraju, rješava brojne akutne probleme liječnika specijalizanata.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kako se navodi u njihovu otvorenom pismu, upućenom mjerodavnim tijelima i javnosti u srijedu, spomenuti izmijenjeni i dopunjeni pravilnik rješava brojne akutne probleme liječnika specijalizanata, mahom tehničke naravi, ali se bavi i egzistencijalnim pitanjima kao što je definiranje troškova specijalističkog usavršavanja.

Podsjeća se da su do donošenja Pravilnika liječnici specijalizanti i specijalisti bili jedina struka u Hrvatskoj koju su poslodavci ucjenjivali na zakonski način jer je trošak specijalističkog usavršavanja uključivao bruto plaće. U pismu se objašnjava kako to u praksi znači da su mladi liječnici u slučaju da su željeli otići iz zdravstvene ustanove (zbog stručnih ili osobnih razloga) u kojoj su provodili specijalističko usavršavanje u neku drugu zdravstvenu ustanovu, u Hrvatskoj ili izvan nje, bili obvezni vratiti odštetu ustanovi iz koje odlaze tako što su u odštetu bile uračunate i bruto plaće.

Tako se, dodaje se, dolazi do apsurdne situacije da liječnik koji je obavljao veći opseg posla treba vratiti veći iznos – radilo se o iznosima od otprilike milijun kuna, racionalne alternative nije bilo, a ugovori su vezali nove specijaliste za ustanovu najmanje onoliko vremena koliko je trajalo specijalističko usavršavanje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ističe se kako se samo od sebe nameće pitanje – ako je ovakav način pravedan, legalan i u skladu s pravnom stečevinom EU, čiji smo punopravni član, zašto se takav model ne primjenjuje i na druge struke u Republici Hrvatskoj te zašto to nije uobičajena praksa u drugim članicama EU.

Hrvatsko društvo mladih liječnika zauzima se za ostanak liječnika u Hrvatskoj, ali ne na prije opisan način. Navodi se kako sve veći broj mladih liječnika odlaze iz Hrvatske, a da nisu proveli ni jedan radni dan u hrvatskome zdravstvenom sustavu, a s druge strane, zbog dosadašnjeg ucjenjivačkoga modela, iz Hrvatske odlaze gotovi specijalisti s pet do 15 godina radnoga staža.

U pismu stoji kako su, sukladno predmetnom pravilniku, zdravstvene ustanove obvezne u roku od 30 dana od stupanja na snagu ponuditi specijalizantima sklapanje izmijenjenog ugovora o međusobnim pravima i obvezama, a na zahtjev specijalista, u roku od 30 dana od podnošenja zahtjeva, ponuditi sklapanje izmjenjenog ugovora o međusobnim pravima i obvezama.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kako rok od 30 dana istječe 16. kolovoza ove godine, Hrvatsko društvo mladih liječnika, vjeruje da će ravnatelji zdravstvenih ustanova postupiti sukladno odredbama pravilnika, te zahvaljuje Hrvatskoj liječničkoj komori na angažmanu u zaštiti prava specijalizanata i specijalista te liječničke struke općenito u Republici Hrvatskoj.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.