HZZO odobrio troškove usmrćivanja bebe Grge u Ljubljani, platit će sve po dobivanju računa

HZZO
Foto: Fah

Hrvatski zavod za zdravstveno osiguranje odobrio je trudnici Mireli Čavajdi pokrivanje troškova obavljanja medicinskog zahvata feticida u Ginekološkoj klinici Univerzitetskog kliničkog centra u Ljubljani. Boravak u ljubljanskoj bolnici bit će pokriven iz sredstava zdravstvenog osiguranja u skladu s odredbama koje reguliraju financiranje troškova liječenja i medicinskih zahvata hrvatskih zdravstvenih osiguranika u inozemstvu, rekli su u srijedu iz HZZO-a, prenosi HRT.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Odobreno je podmirenje troškova zahvata i platit će sve po dobivanju računa. Podsjetimo, u šestom mjesecu trudnoće Čavajdi je rečeno da nosi dijete s tumorom. Usprkos tome što se ne može utvrditi je li tumor benigni ili maligni, te unatoč preporukama liječnika da se dijete rodi i liječi, ona se odlučila za zahvat feticida, usmrćivanja djeteta.

> Kontroverzni skupovi: Pogledajte radikalne i neukusne transparente kojima se podržava feticid

> KBC Zagreb: ‘Gospođa Čavajda odbila je izazivanje prijevremenog poroda i zbrinjavanje bebe’

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> U nekoliko hrvatskih gradova prosvjed potpore Čavajdi za usmrćivanje bebe Grge

> Prof. Ćorušić objasnio kako će se usmrtiti bebu Grgu

> Poruka majke čije je dijete umrlo Čavajdi: ‘Pruži priliku svojoj bebi, kad daš sve od sebe, imaš mir’

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ministar zdravstva Vili Beroš izjavio je prošlog četvrtka da pacijentica Mirela Čavajda nije odbijena u Petrovoj bolnici već njezina želja da izvrši prekid trudnoće na određeni način, koji se u ovom trenutku u Hrvatskoj ne radi.

– Ako je odluka gospođe Čavajde da se zahvat učini izvan Hrvatske, zdravstveni sustav će to podržati te će troškove snositi HZZO, kao i kod svih drugih slučajeva kada se medicinski zahvati hrvatskih osiguranika iz opravdanih razloga obavljaju u inozemstvu, poručio je tada.

Kronologija slučaja

Podsjetimo, nakon što su sve četiri ginekološke klinike u Zagrebu odbile provesti feticid šestomjesečnog nerođenog Grge Čavajde, udruge Pa Riter, Roda, CESI i zaklada Solidarna prikupile su novac kako bi Grgina mama Mirela mogla otići usmrtiti Grgu u Sloveniji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zaklada Solidarna prikupila je sredstva usmrćivanje djeteta u majčinoj utrobi u ovako visokom stadiju trudnoće i porod mrtve bebe u Sloveniji.

Održani su i prosvjedi u nekoliko hrvatskih gradova.

S druge strane, u nekoliko hrvatskih gradova održane su manifestacije Hod za život, na kojima se zalaže za zaštitu života od začeća do smrti. Mnoge su majke podijelile svoja iskustva koja su imala i imaju s teško bolesnom djecom, te su poručile Mireli da je svaki život dar i vrijedan življenja.

Osim toga, protekli tjedan u Hrvatskom Saboru glasalo se o SDP-ovom prijedlogu “Zakona o pobačaju”. Sa 78 glasova protiv, 47 glasova za i pet suzdržanih prijedlog zakona o medicinskom postupku prekida trudnoće nije dobio potreban broj glasova.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kako smo pisali, SDP je predao 30 potpisa potrebnih da se u Saboru otvori rasprava o zakonu o pobačaju koji je Vlada po odluci Ustavnog suda trebala predložiti prije tri godine. Ideju da se usmrćivanje djece plaća novcem svih građana podržali su i zastupnici Možemo, Socijaldemokrata, Centra, GLAS-a, HSS-a i Radničke fronte.

Što su zatražili?

Prema aktualnom zakonu iz 70-ih godina prošlog stoljeća, pobačaj je moguće obaviti do 10. tjedna gestacijske dobi nerođenog djeteta, a lijeva oporba želi tu granicu pomaknuti na 12. tjedana.

Tražili su i da troškove pobačaja i sterilizacije u potpunosti pokriva HZZO.

Iako u svom obrazloženju priznaju institut priziva savjesti za koji pišu da “proizlazi iz prava na slobodu savjesti koja je zajamčena člankom 18. Opće deklaracije UN-a o pravima čovjeka iz 1948. godine i kao i člankom 40. Ustava Republike Hrvatske kojim se jamči sloboda savjesti i vjeroispovijedi te sloboda javnog očitovanja vjere ili drugog uvjerenja”, traže da se napravi odredba koja “jasno propisuje u kojim ustanovama (opće bolnice, kliničke bolnice, klinički bolnički centri i privatni liječnici) se može izvršiti zahvat i na koji način, dakle obvezno dostupnost i kirurškog i medikamentoznog zahvata”. Traže i obavezu rada liječnika bez priziva savjesti u bolnicama i klinikama, “kako bi usluga bila dostupna i pravovremena u svim ustanovama”.

Oporba je tražila i da maloljetnice koje su navršile 16 godina pobačaj mogu napraviti bez suglasnosti roditelja. Uveli bi i odredbu koja se odnosi na osobe s invaliditetom, tj. lišene poslovne sposobnosti i “njihovo pravo odlučivanja o prekidu trudnoće”, a traže i besplatnu kontracepciju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.