HRT u kampanji za pobačaj: Čavajda predstavljena kao ‘hrabra žena s dirljivom pričom’

pobačaj
Foto: Snimka zaslona, HRT

HRT je u emisiji “Kod nas doma” reklamirao kampanju „My Voice, My Choice“. Riječ je o europskoj inicijativi za „besplatan, dostupan i legalan pobačaj“. Mirela Čavajda postala je zaštitno lice kampanje koju u Hrvatskoj predvodi feministica i lijeva aktivistica Lana Bobić. Kao i u slučaju LGBT propagande, HRT se opet pokazao kao platforma za prenošenje ideologije, bez imalo kritičkog promišljanja o temi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
> Na HRT-u previše LGBT propagande: Ravnatelj Robert Šveb bio je HDZ-ov kandidat

„U tijeku je velika digitalna akcija europske inicijative “My Voice My Choice”, čiji je cilj prikupiti milijun potpisa za osiguranje legalnog, besplatnog i dostupnog pobačaja u cijeloj Europskoj uniji. Inicijativa je okupila brojne volontere i javne osobe, uključujući Mirelu Čavajdu, čija je dirljiva priča potaknula snažnu reakciju javnosti“, stoji u objavi emisije „Kod nas doma“ na Facebooku.

Slučaj Čavajda: feticid, a ne pobačaj

Na početku priloga javnosti se obraća sama Mirela Čavajda. U ustaljenoj praksi proabortus aktivista, Čavajda iznosi slučaj jedne poljske žene koja je uslijed komplikacija preminula, koristeći tako tu situaciju kao pravilo, a ne iznimku. Cilj je stvoriti dojam da je svaka žena koja želi učiniti pobačaj životno ugrožena ukoliko joj se on ne omogući. Naravno, pomoći ženi tijekom trudnoće i pokušaj da se ona predomisli i sačuva život svog djeteta u očima proabortus aktivista je gotovo pa skandalozan čin. Jednom kada se žena odluči na pobačaj, povratka više nema.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
> Prisjetimo se: Kako je Paradžiković plasirala slučaj Čavajda

Pri kraju uvoda, Čavajda kaže kako je ta žena iz Poljske mogla biti ona. Međutim, njezin slučaj bio je u potpunosti drugačiji. Zdravlje joj nije bilo ugroženo, već je samo nastojala usmrtiti svog bolesnog nerođenog sina kojem je i dala ime – Grga. U pitanju je bila i skrb o bolesnom djetetu. Kako su i liječnici tada govorili, ona je zapravo zahtijevala feticid, a ne pobačaj.

Pobačaj je medicinski zahvat, a ne zdravstvena skrb

K tome treba naglasiti kako pobačaj nije ljudsko pravo. Pobačaj je u potpunosti u opreci s osnovnim ljudskim pravom – na život. Pobačaj je medicinski zahvat, a ne zdravstvena skrb. Naime, trudnoća nije bolest. Pokojni ravnatelj KBC-a Zagreb dr. Ante Ćorušić u jeku slučaja Čavajda objasnio je u emisiji “Otvoreno” HRT-a što se zapravo događa u ovom konkretnom slučaju koji HRT danas opisuje kao „dirljivu priču“.

> Peternel o Mireli Čavajdi: ‘Radi se o proabortus aktivistici’

Ćorušić je naglasio da se radi o feticidu – ubojstvu ploda. „Radi se o dosta specifičnom, pa i brutalnom postupku gdje se sa iglom ulazi u trbuh trudnice, u njenu maternicu, te se probijaju ovoji ploda i traži pupkovina ili fetalno srce“. Pritom se dijete ubija, a potom se njegovo mrtvo tijelo komada i izvlači van. „Nimalo ugodno za onoga tko to radi“, zaključio je Ćorušić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U prilogu inicijative „My Voice My Choice“ iznosi se i manipulativna izjava: „Kada pobačaj nije dostupan i legalan, žene umiru u mukama“. Cilj je senzibilizirati javnost za potpisivanje peticije. U tu svrhu, iznose se neistine i potpuno fabricirani narativi, nadrealni scenariji kojima nitko u zapadnom svijetu ne svjedoči, pogotovo u zemljama gdje se život štiti od začeća.

> Francuski TV kanal kažnjen jer je pobačaj nazvao vodećim svjetskim uzrokom smrti

Milijun potpisa za Europsku komisiju 

Potom se u prilogu, očekivano, i priča Čavajde romantizira i predstavlja kao „dirljiva“. Na kraju se navodi i kako je njezin slučaj „nadahnuo mnoge“, što je također izmišljeni narativ i subjektivni doživljaj sudionika i volontera ove inicijative.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nakon što se manipulacijama i klasičnim lijevo-liberalnim podvalama pobačaj upakirao u „zdravstvenu skrb“ bez koje žene ne mogu živjeti, u kadar stiže proabortus aktivistica Lana Bobić koja je predstavljena kao koordinatorica inicijative „My Voice My Choice“ u Hrvatskoj. Saznajemo kako se ovaj projekt približio brojci od milijun potpisa. Prikupljeno je nešto više od 850 000 potpisa koji bi se u konačnici trebali predati Europskoj komisiji.

Inicijativa se zalaže za to da se ženama koje dolaze iz zemalja gdje je pobačaj nedostupan omogući pobačaj u zemljama u kojima je on dostupan. Troškove zahvata pokrivala bi Europska unija.

> Sud ih odbio: PaRiter pokušao cenzurirati termin ‘usmrćivanje bebe’ koji je Narod.hr koristio u slučaju Čavajda

Čavajda ‘simbol borbe za reproduktivna prava’

U kampanju se uključila i glumica Lana Barić. U prilogu je poručila kako je pobačaj „zdravstvena usluga, naše pravo i nema nikakvog srama u tome“. Izjavila je i kako se radi o „reproduktivnom zdravlju“, što je tek eufemizam za pobačaj. Reprodukcija i zdravlje u potpunoj su opreci sa pobačajem.

Pred kraj priloga, reporterka HRT-a spominje i „edukaciju o seksualnosti“. Kaže i kako na slučaju Čavajde moramo „učiti“. Na kraju, Bobić Čavajdu predstavlja kao simbol borbe „za reproduktivna prava“.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na samom kraju, u prilog „dostupnom, sigurnom i legalnom pobačaju“ iznosi se činjenica kako postoje djeca u domovima i roditelji koji skrbe o teškoj bolesnoj djeci. Iznesen je čitav niz teških životnih i obiteljskih situacija koje bi pobačaj mogao unaprijed „riješiti“.

> Hrvatska u demografskom slomu, a broj pobačaja nažalost ne opada

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.