HZZO produžio ugovore do 31. ožujka i povećao cijene u pedijatriji

Foto: Fah

Hrvatski zavod za zdravstveno osiguranje (HZZO) u četvrtak je produžio ugovore i načine plaćanja s provoditeljima zdravstvene zaštite do 31. ožujka iduće godine, povećao cijene dijagnostičko-terapijskih postupaka u pedijatriji, te odredio pet milijuna kuna za financiranje pripravničkog staža za doktore medicine i stomatologije, te magistre farmacije i medicinske biokemije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Radi privremenog financiranja u 2016. godini, HZZO je do 31. ožujka produljio ugovore i načine plaćanja za sve ugovorne partnere u primarnoj zdravstvenoj zaštiti, zdravstvenoj zaštiti za sanitet, te specijalističko-konzilijarnu i bolničku zdravstvenu zaštitu.

Povećane su cijene dijagnostičko-terapijskih skupina u predijatriji za 20 posto, zbog specifičnosti u liječenju djece. Cijene postupaka za djecu do tri godine povećane su za 30 posto, za djecu od 4 do 7 godina za 20 posto, a za liječenje djece od 8 do 12 godina za 10 posto. U HZZO- ističu da je riječ o praksi koja se primjenjuje u cijelom svijetu.

Na sjednici Upravnog vijeća odlučeno je da će HZZO u idućem razdoblju izdvojiti pet mlijuna kuna za financiranje pripravničkog staža za 117 kandidata koji su izabrani na natječaju u studenom. Staž će se financirati za 39 doktora medicine, 26 doktora dentalne medicine, 47 magistara farmacije i 5 magistara medicinske biokemije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Za ljekarničku djelatnost utvrđeni su novi dijagnostičko-terapijski postupci (DTP) koji predstavljaju prvi korak u reformi ljekarničke djelatnosti. Naime, od sada će se ljekarnicima prema DTP–u plaćati postupci 1. razine u ljekarničkoj djelatnosti koji obuhvaćaju svakodnevni rad ljekarnika, kao što je izdavanje lijekova na recept. U planu je definiranje 2. razine DTP-a, poput obračunavanja prijava nuspojava i sprječavanja interakcija lijekova.

U skladu s Mrežom javne zdravstvene službe, HZZO će ubuduće ugovarati koordinatore za palijativnu skrb, kao i mobilne palijativne timove, čime će se povećati dostupnost palijativne skrbi koja će se sada pružati u okviru primarne zdravstvene zaštite.

Za to su utvrđeni kadrovski normativi, novčana sredstva i postupci kojima se prati rad koordinatora za palijativnu skrb. Koordinaciju palijativne skrbi provodit će domovi zdravlja i ustanove za zdravstvenu njegu, čiji su osnivači regionalne samouprave, dok će ugovaranje mobilnih palijativnih timova provoditi isključivo domovi zdravlja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.