Ima li razloga za drastično poskupljenje jaja?

jaja
iStock

Inflacija, visoke trgovačke marže, rast cijena energenata – sve su to razlozi zbog kojih su porasle cijene hrane, čemu svjedoče i novi podaci Eurostata. Prosječna cijena proizvodnje poljoprivrednih proizvoda u Europskoj uniji porasla je za čak 30 posto između trećeg tromjesečja 2021. i trećeg tromjesečja 2022. za jednaku košaricu proizvoda. Posebno snažan rast cijena zabilježen je, među ostalima, i kod jaja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Visoka cijena jaja svakoga dana iznova šokira kupce.

Jelica Jurković, vlasnica obiteljskog poljoprivrednog gospodarstva ima manju farmu kokoši. Hrana za njih, kukuruz, energenti – sve je poskupilo. Jedva održava proizvodnju. Srećom, ima vjerne kupce.

– Ja njih razumijem potpuno kad dođu i prigovaraju, jer svima nam je teško. Ali isto tako bi nas oni trebali razumjeti. Mi ne možemo besplatno proizvesti to jaje. I ove cijene sad što ja imam, to je najminimalnije što može biti. Ima tu da su neki pretjerali, ali ima i realnih cijena, kaže Jelica Jurković za HTV.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Trgovačke marže odletjele su u nebo, a mnogi su shvatili da su cijene nerealne. Pogotovo zato što država subvencionira energente nekim proizvođačima. Ovakvu situaciju mogu riješiti samo – pametni kupci tihim bojkotom. Obiđite više trgovina, birajte domaće i s najnižom cijenom – dodaje Mato Brlošić, Hrvatska poljoprivredna komora. Pomozite onima malima jer osim što su ugroženi inflacijom, oni veliki gotovo su ih istisnuli s tržišta.

– To nije dobro. Daleko je kvalitetnije i bolje ono jaje koje je uzgojeno na manjem prostoru gdje je manja koncentracija nesilica, kaže Brlošić.

Naći deset komada za manje od dva eura postalo je gotovo nemoguće. No zato su jaja bolje kvalitete i skuplja od 3 eura. Nerazmjer između proizvođačke cijene i one na policama trgovačkih lanaca itekako je vidljiv – tvrdi Brlošić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>Broj mljekara pao sa 60 tisuća na ispod tri tisuće; Ružica Vukovac za Narod.hr: Hrvatska je odustala od proizvodnje mlijeka

– Tko je sada tu zaradio, jesu li to jedino trgovački lanci, imaju li neko opravdanje o tako visokim cijenama, to se trenutačno ne zna. Bilo bi jako dobro kad bi barem 60 % te cijene imao proizvođač koji je tamo u maloprodaji, kaže Brlošić.

Hrvatska ima samo 66 registriranih objekata za proizvodnju jaja. Unatoč tomu, količina i uvoz nisu problem. Domaćih jaja u Hrvatskoj je dovoljno.

– Ostvarujemo nekih 93 % samodostatnosti. Konkretno, to znači da smo u 2021. godini imali proizvodnju od nekih 730 i više milijuna jaja, kaže Igor Mikulić, Hrvatska gospodarska komora, ŽK Osijek.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Stoga nema riječi o ugroženosti uvozom. Samo pohlepom na blagajnama.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.