Nedjelja, 19 siječnja, 2025
-0.1 C
Zagreb
Pratite nas:

Ivana Petrović: Dok Hrvati iz BiH u Hagu još čekaju na presudu, Šešelj će ju dočekati na slobodi

Podijeli

Presuda za ratne zločine haškom optuženiku Vojislavu Šešelju bit će izrečena i bez njegove nazočnosti 31. ožujka ove godine u 10 sati, priopćio je u srijedu Haški tribunal (ICTY) i pozvao Šešelja da do 22. ožujka pismeno izvijesti ICTY želi li pratiti izricanje presude posredstvom video veze iz Beograda.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U obrazloženju odluke ICTY-a navodi se da će presuda biti izrečena “unatoč odsustvu optuženog”, ali “ne zato što se njegova nazočnost ne zahtjeva”, već zato što on to odbija i “što srpske vlasti ne primjenjuju odgovarajuća sredstva da ga na to primoraju”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Odluku je komentirala Ivana Petrović, urednica vanjske politike na Novoj TV na Facebooku:

“Odluka suda u Haagu da Šešelju objavi presudu in absentia a da se pritom Šešelj mora izjasnit hoće li presudu pratit video linkom iz Beograda ili ne je sramota za sud i Ujedinjene narode! Sramota za međunarodnu zajednicu i međunarodno pravo ! Halo, Pantovčak, Banski dvori, Zrinjevac, Gajeva – ima li koga???!!!! Gdje su vam izvanredna obraćanja??? Po pravilniku o postupku i dokazima optuženi mora bit na objavi presude u Haagu! Jeste svjesni koje reperkusije ovo može imat? Ponajprije za žrtve – obitelji pobijenih Hrvata te političke također. Zar naša vlast ne razumije da je ovo i oblik političkog pritiska na RH koji dolazi iz same EU? I to od naše zemlje “prijateljice”! Umjesto da se bavite glupostima bavite se i sudom u Haagu. Pa još čeka presuda za Hrvate iz BiH! Imate li uopće informacija što se tamo događa?! Ako nemate onda ću vam reći: raspitajte se i to pod hitno!”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prisjetimo se, Haški tribunal je Vojislavu Šešelju, koji se dragovoljno predao 24. ožujka 2003., sudio po optužnici za progon nesrba na političkoj, rasnoj i vjerskoj osnovi, deportaciju i nehumana djela i zločine protiv čovječnosti nad Hrvatima i Bošnjacima u Hrvatskoj, Vojvodini i BiH od 1991. do 1993. godine.

U pritvoru Haškog suda Šešelj je bio je do početka studenog 2014. kada je privremeno oslobođen zbog zdravstvenih razloga, uz obvezu Srbije da Šešelj bude na izricanju presude.

Tužitelji su u završnoj riječi u ožujku 2013. za Šešelja zatražili kaznu od 28 godina zatvora, dok je on, koji se branio sam, zahtijevao oslobađajuću presudu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prije nego je pušten na privremenu slobodu, Šešelju su liječnici u Den Haagu dijagnosticirali tumor na jetri, a 12. studenog 2014. se poslije skoro 12 godina vratio u Srbiju zbog lošeg zdravstvenog stanja. On je po dolasku u Beograd izjavio da ne bježi, ali i da se neće dragovoljno vraćati u Den Haag, gdje mu ni nakon 11 i pol godina koliko je do tada trajao sudski proces, još nije izrečena kazna po optužnici za ratne zločine.

U međuvremenu, nakon intenzivne terapije, Šešelj je sredinom siječnja 2015. ustvrdio da su zaustavljene metastaze raka na jetri, te da je on sad “najzdraviji na srpskoj političkoj sceni”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr
Photo: fb

Pročitaj više

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci